Kierunek lekarsko-dentystyczny, Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM) - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na początku nauki jest mnóstwo. Pamiętam, jak przed rozpoczęciem studiów czytałam opinie, że jest ciężko i twierdziłam, że nie może być tak źle, skoro ludzie jakoś sobie radzą, a w pierwszym tygodniu przeraziłam się ilością nauki... w porównaniu z liceum - znacznie więcej. Ale dało się to przeżyć. Najważniejsze to nie narobić sobie zaległości zaraz na początku. Im dłużej trwa rok, tym bardziej się człowiek przyzwyczaja i jest lepiej. Najgorszy był w moim odczuciu pierwszy rok. Oprócz nauki, dużo czasu się spędzało na uczelni, było dużo zajęć i przez to mniej czasu na naukę w domu. Ale im dłużej trwają studia, tym jest lepiej, choć zajęć jest dużo, szczególnie przez pierwsze dwa lata. Myślę jednak, że jeżeli zdecydowałeś się na ten kierunek to warto. Na początku pierwszego roku wątpiłam w swoje możliwości, a ostatecznie okazało się, że zdałam egzaminy na dobre oceny :) i z moich obserwacji wynika, że nie wylatuje się z tego kierunku tak łatwo. Najważniejsze to przejść przez ten pierwszy rok, później jest lepiej :) czyli polecam się przygotować psychicznie na ciężki okres i mało czasu wolnego oraz nabyć książki przed rozpoczęciem roku, bo na pierwszych zajęciach już wymagali wiedzy (z anatomii i histologii). Z drugiej strony rożne osoby z różną szybkością przyswajają wiedzę. Mam w grupie osoby, które uczą się bardzo szybko i dla nich ten pierwszy rok nie był tak ciężki, mieli też czas wolny. Ważna też jest współpraca w grupie dziekańskiej i dzielenie się materiałami. Ogólnie uważam, że warto studiować ten kierunek :)

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć zależy od prowadzących, na których się trafi. Jednak jeśli chodzi o przedmioty stomatologiczne, to jest wielu bardzo pozytywnie nastawionych i chętnych by pomagać studentom. Zawsze pod koniec roku akademickiego wypełniamy ankiety, w których możemy zgłosić swoje zażalenia odnośnie zajęć czy asystentów. Na uczelni działają koła naukowe, w których myślę, że warto uczestniczyć, jeśli się znajdzie czas. Biblioteka jest dość dobrze wyposażona, ale książki najlepiej wypożyczać wcześniej, bo ich ilość jest ograniczona.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Jeśli chodzi o atmosferę w grupie, to zależy od grupy. Jednak większość osób jest nastawiona na wzajemną współpracę, co pomaga w nauce. Wyścig szczurów da się odczuć w ostatnich latach, choć nie jest bardzo nasilony.

Jak jest z mieszkaniem?

W Warszawie niestety jest drogo. Ceny pokoju rozpoczynają się od ok. 600 zł. Trzeba "polować" na dobre oferty.

Życie w mieście

Na 1, 2, 3 roku niestety zajęcia następujące po sobie są często w różnych częściach miasta, przez co trochę czasu też się poświęca na przejazdy. Komunikacja miejska jednak jest dobra pomiędzy tymi miejscami, więc nie jest tak źle.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam ten kierunek ze względu na to, że daje dobre perspektywy na przyszłość. Trzeba się przygotować na to, że w czasie studiów będzie się miało mniej czasu na przyjemności i dla znajomych, szczególnie na pierwszym roku. Ale z biegiem czasu jest coraz lepiej i na 4-5 roku są już prawie same stomatologiczne przedmioty. Jest lepiej. Trzeba też pamiętać, że praca w tym zawodzie będzie odpowiedzialna. Jeśli miałabym dać jakieś rady przyszłym studentom - jeżeli nawet się przerazicie na pierwszym roku, to pamiętajcie, że da się przez to przejść i można się do wszystkiego przyzwyczaić. :)