Prawo, Uniwersytet Warszawski - opinia studenta V roku studiów niestacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest bardzo dużo, trzeba uczyć się na bieżąco, raczej nie wchodzi w grę pozostawianie nauki na dwa dni przed egzaminem. Mimo wszystko dobrze zorganizowany student może pozwolić sobie na podjęcie się stałej pracy. Nie trzeba też rezygnować z życia towarzyskiego. Mimo wszystko poza obowiązkowymi lekturami warto interesować na bieżąco najważniejszymi wydarzeniami na świecie i zgłębiać wiedzę także samodzielnie. I rok jest moim zdaniem najtrudniejszy.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Zajęcia są na wysokim poziomie, na UW jest duża oferta kół naukowych, które organizują konferencje i warsztaty. Jednakże w mojej opinii uczelnia powinna postawić większy nacisk na kształtowanie umiejętności praktycznych. Po II roku przeniosłam się na Akademię Leona Koźmińskiego i uważam, że był to świetny wybór, ponieważ uczę się więcej od strony praktycznej.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera na uczelni niestety nie jest zbyt sprzyjająca. Po pierwsze, odniosłam wrażenie, że wykładowcom bardzo zależy na tym, aby jak najwięcej studentów w pierwszych latach studiów zniechęcić do studiowania. Zdawalność egzaminów z niektórych przedmiotów jest naprawdę kiepska. Można odnieść wrażenie, że uczelni wręcz na tym zależy. Co prawda są organizowane egzaminy poprawkowe, komisyjne - na które przychodzi cała masa studentów, ale to tylko fikcja. Studiowania nie ułatwia wyścig szczurów między studentami. Jeśli będziesz nieobecny na zajęciach, to nie licz na to, że od kogokolwiek otrzymasz notatki jeśli nie znasz kogoś w swojej grupie. Poznanie innych studentów i nawiązanie relacji też nie jest takie łatwe, bo każdy przedmiot możesz mieć w innej grupie. Na zajęcia rejestrujesz się przez USOS, właściwie sam układasz sobie plan zajęć w ramach dostępnych grup. I to jest akurat plus, bo masz realny wpływ na kształt swojego grafiku, co jest bardzo przydatne, gdy chcesz podjąć się jakiejś pracy. Jednakże same rejestracje nie są takie łatwe. System często ma awarie, zawiesza się, wylogowuje. W czasie rejestracji trwa walka o najbardziej oblegane wykłady i może się okazać, że nie uda się zarejestrować na wybrany wykład czy ćwiczenia.

Życie w mieście

Ćwiczenia odbywają się na Powiślu, gdzie można dojechać autobusem lub metrem. Są też stacje Veturilo, więc można wypożyczyć rower. Wykłady mają miejsce na Krakowskim Przedmieściu na głównym kampusie. Tu również można dojechać autobusem lub metrem.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

W mojej opinii, jeśli zależy Ci na zdobyciu przydatnej, konkretnej i praktycznej wiedzy, to warto rozejrzeć się za inną uczelnią, wziąć pod uwagę inne opcje.