Opinie o uczelniach

Stale aktualizowana i poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.

Znalezionych opinii - 10

Prawo, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW) - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na 1. roku, zwłaszcza w 1. semestrze, jest bardzo dużo nauki, szczególnie z uwagi na dwa przedmioty historyczno-prawne. Kolejny semestr jest już luźniejszy i przypomina znacznie bardziej naukę w liceum. W późniejszych latach rysuje się wyraźny podział na przedmioty wymagające znacznej pracy własnej (ale jest ich nie tak wiele, są to np. prawo karne, postępowanie administracyjne i sądowo-administracyjne) i takie, które w zasadzie tej pracy nie wymagają zbyt wiele.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom większości zajęć jest bardzo wysoki, kadra naukowa jest wysoko wykwalifikowana. Biblioteka wydziałowa zapewnia literaturę przedmiotu w wystarczającym zakresie, jest także biblioteka ogólnouniwerystecka, która uzupełnia ten księgozbiór. Istnieje wiele kół naukowych, które faktycznie działają i organizują często konferencje naukowe. Na wydziale istnieje czasopismo "Młody jurysta" przeznaczone dla publikacji studenckich.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Podejście wykładowców i ćwiczeniowców do studentów jest w większości bardzo dobre, są uprzejmi i pomocni. Podejście to jest także nastawione na chęć zainteresowania przedmiotem i dobre przygotowanie do egzaminu. Nie wydaje się, żeby można było mówić o jakimkolwiek wyścigu szczurów, relacje między studentami są naprawdę bardzo dobre, tworzą się spontanicznie relacje przyjacielskie i również mniejsze grupki, ale cały rok, można powiedzieć, trzyma ze sobą.

Życie w mieście

Dojazd do uczelni, mimo że znajduje się ona w Warszawie, jest dość utrudniony, jeśli korzysta się z komunikacji miejskiej. W przypadku kampusu przy ul. Dewajtis chodzi o znaczną odległość do pokonania pieszo z przystanku, zaś w przypadku kampusu im. ks. prof. Rumianka przy ul. Wóycickiego chodzi o to, że w zasadzie dojeżdża tam jeden autobus (114), który nie dość że ma dwa warianty trasy (i nie zawsze ten krótszy odpowiada), to często jest bardzo zatłoczony, w szczególności w godzinach rannych.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem, że polecam studia prawnicze na UKSW!

Prawo, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW) - opinia studenta V roku studiów stacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauka na 1 roku jest dość chaotyczna i trudna, ponieważ wymagania przedmiotowe z przedmiotów takich jak historia powszechna czy prawo rzymskie i łacina nie idą w parze z poziomem ćwiczeń i wykładów, stad konieczna będzie nauka samodzielna od a do z. Oczywiście z łaciny nie ma aktualnego podręcznika, a wykładowca nie chce uzupełnić słownika pojęć do końca nawet na wykładach, wiec nie wiadomo z czego się uczyć i jak wyjaśniać dane paremie, gdyż wykładowca wymaga konkretnych odpowiedzi, nikt natomiast nie wie jakich. Historia to masa warunków i skreśleń z listy studentów po pierwszym roku i stres z przywracaniem na tok studiów. Na szczęście mnie ominął, ale wiele osób musiało przez to przejść, w tym osoba dla mnie bliska. Dalszy tok nauki to zderzenie z kpa i prawem karnym, gdzie co roku jest około 600 warunków z prawa i administracji, co jest bardzo dużą liczbą jak na tak mały uniwersytet i wydział. Przemyślcie poważnie studia tu, bo w zasadzie co roku jest wykładowca, który robi problemy z dostaniem się na rok wyżej. Problem jest ten sam: słaba jakość zajęć a trudne egzaminy i brak konkretnych materiałów do nauki. Już pominę np. ćwiczenia z zobowiązań, gdzie wykładowca posiadający małą wiedzę, dyktuje kodeks do zeszytu, zupełnie jak w szkole, tylko wiedza wykładowcy niższa od jakiegokolwiek słabego nauczyciela w szkole... trochę to smutne, ale opinie innych tez potwierdzają słaba katedrę prawa cywilnego...

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Słabe miejsca wyboru ośrodków i są one mało prestiżowe, jeśli chodzi o program Erazmus.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy potrafią czytać na głos prace dyplomowe czy zaliczeniowe studentów na forum klasowym i wyśmiewać, sama byłam świadkiem czegoś takiego i cała grupa uczestniczyła w ciężkim cringe’u. Wyścig szczurów zależy od ludzi, na jakich trafisz, ale coraz częściej spotkasz się z osobami kasującymi maile, odnoszącymi na siebie, czy nie dzielącymi się materiałami, które często sami dostali za darmo od starszych roczników. Ogólnie to mały wydział, wiec większość się kojarzy lub zna, ale chyba specyfika prawa jako kierunku skłania ludzi do takich a nie innych zachowań niestety... myślę, ze tak jest na każdym uniwersytecie gdzie jest prawo.

Jak jest z mieszkaniem?

Życie w Warszawie jest drogie, ale można wynająć pokój taniej w Białołęce np. na nowodworach, skąd dojazd jest w miarę szybki, czy w ogóle szukać pokoju w okolicach Młocin, np. dęby mlocinskie czy w okolicach ul. muzealnej. Bielany tez nie są drogie, jeśli się dobrze poszuka, np. Mieszkania na Ul. Klaudyny. Na uksw jest stołówka w miarę ok, natomiast kawiarnia na uksw jest bardzo droga...

Życie w mieście

Dojazd na zajęcia zależy od tego, gdzie mieszkasz. Jeśli chodzi o dojazd z centrum to zajmuje on 40 minut, obejmuje jazdę metrem oraz autobusem 114, który kursuje prosto pod woycickiego spod metra mlociny. Natomiast dojazd z mlocin, czy bielan trwa Max 20 minut.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Odradzam prawo na uksw ze względu na trudność i blokowanie skończenia na różnych etapach w tym na pisaniu pracy dyplomowej w stosunku do jej prestiżu czy poziomu zajęć jaki w większości oferuje. Można iść na prywatna uczelnie, czy wybrać inną publiczną, bo takich kwiatków i historii jak na uksw to raczej na żadnej nie słyszałam...

Prawo, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Więcej czasu wolnego niż w liceum, więcej trzeba się uczyć. Później jest podobnie.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Jest dobrze.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Dobra.

Jak jest z mieszkaniem?

Nie dotyczy.

Życie w mieście

Średnio.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jestem zadowolony.

Prawo, Uniwersytet Warszawski - opinia studenta V roku studiów niestacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest bardzo dużo, trzeba uczyć się na bieżąco, raczej nie wchodzi w grę pozostawianie nauki na dwa dni przed egzaminem. Mimo wszystko dobrze zorganizowany student może pozwolić sobie na podjęcie się stałej pracy. Nie trzeba też rezygnować z życia towarzyskiego. Mimo wszystko poza obowiązkowymi lekturami warto interesować na bieżąco najważniejszymi wydarzeniami na świecie i zgłębiać wiedzę także samodzielnie. I rok jest moim zdaniem najtrudniejszy.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Zajęcia są na wysokim poziomie, na UW jest duża oferta kół naukowych, które organizują konferencje i warsztaty. Jednakże w mojej opinii uczelnia powinna postawić większy nacisk na kształtowanie umiejętności praktycznych. Po II roku przeniosłam się na Akademię Leona Koźmińskiego i uważam, że był to świetny wybór, ponieważ uczę się więcej od strony praktycznej.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera na uczelni niestety nie jest zbyt sprzyjająca. Po pierwsze, odniosłam wrażenie, że wykładowcom bardzo zależy na tym, aby jak najwięcej studentów w pierwszych latach studiów zniechęcić do studiowania. Zdawalność egzaminów z niektórych przedmiotów jest naprawdę kiepska. Można odnieść wrażenie, że uczelni wręcz na tym zależy. Co prawda są organizowane egzaminy poprawkowe, komisyjne - na które przychodzi cała masa studentów, ale to tylko fikcja. Studiowania nie ułatwia wyścig szczurów między studentami. Jeśli będziesz nieobecny na zajęciach, to nie licz na to, że od kogokolwiek otrzymasz notatki jeśli nie znasz kogoś w swojej grupie. Poznanie innych studentów i nawiązanie relacji też nie jest takie łatwe, bo każdy przedmiot możesz mieć w innej grupie. Na zajęcia rejestrujesz się przez USOS, właściwie sam układasz sobie plan zajęć w ramach dostępnych grup. I to jest akurat plus, bo masz realny wpływ na kształt swojego grafiku, co jest bardzo przydatne, gdy chcesz podjąć się jakiejś pracy. Jednakże same rejestracje nie są takie łatwe. System często ma awarie, zawiesza się, wylogowuje. W czasie rejestracji trwa walka o najbardziej oblegane wykłady i może się okazać, że nie uda się zarejestrować na wybrany wykład czy ćwiczenia.

Życie w mieście

Ćwiczenia odbywają się na Powiślu, gdzie można dojechać autobusem lub metrem. Są też stacje Veturilo, więc można wypożyczyć rower. Wykłady mają miejsce na Krakowskim Przedmieściu na głównym kampusie. Tu również można dojechać autobusem lub metrem.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

W mojej opinii, jeśli zależy Ci na zdobyciu przydatnej, konkretnej i praktycznej wiedzy, to warto rozejrzeć się za inną uczelnią, wziąć pod uwagę inne opcje.

Prawo, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW) - opinia studenta V roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pierwszym roku jest dużo nauki, wiele przedmiotów nie jest związanych bezpośrednio z prawem, ale praca jaką wykona się podczas 1 roku, procentuje w przyszłości, gdyż z wiedzy wtedy zdobytej korzysta się w dalszym toku nauki. Należy głównie nastawić się na historię.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Na uczelni działa wiele kół naukowych, które pozwalają się rozwijać, organizowane są konferencje.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Na UKSW nie ma wyścigu szczurów, atmosfera jest przyjemna, studenci pomagają sobie w obrębie roku jak i między poszczególnymi kierunkami.

Jak jest z mieszkaniem?

Akademiki są wynajmowane od innej uczelni, dojazd na uczelnie wraz z dojście na przystanek zajmuje niecałą godzinę, bardziej opłacalne jest wynajęcie mieszkania lub stancji na Młocinach.

Życie w mieście

Bardzo polecam zainstalować sobie aplikację mobilną "jakdojade", żeby bez problemu poruszać się po mieście. Możliwości spędzania wolnego czasu są w zasadzie nieograniczone. Polecam kupić bilet na 3 miesiące, jeden bilet kupuje się na wszystkie środki transportu.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam uczelnię szczególnie jeśli ktoś interesuje się prawem karnym, postępowaniem karnym lub prawem administracyjnym i postępowaniem administracyjnym. Prawo cywilne jest bardzo łatwo zdać, przez co mało się umie z przedmiotów cywilistycznych.

Prawo, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach (UJK) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Gdy zbliża się sesja to wiadomo, że wtedy trzeba wziąć się do nauki. Natomiast w ciągu semestru nie jest tej nauki jakoś bardzo dużo.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Uważam, że wykładowcy dobrze przekazują nam swoją wiedzę, są różne wyjścia do sądu, poznania struktury i jak to wszystko się odbywa. Ważne są także praktyki, na których można się nauczyć czegoś praktycznego, a nie sama teoria.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy są naprawdę w porządku. Z każdym da się porozumieć. Starają się przekazać nam cała swoją wiedzę.

Prawo, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (KUL) - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok studiów bardzo łatwy. Trzeba się oczywiście przestawić z nauki jaka była w liceum na tryb jaki panuje na studiach. Materiału jest bardzo dużo, presja zaliczenia wszystkiego w 1 terminie. Przedmiotów mało ponieważ tylko 5 na semestr ale nauki więcej niż na kierunkach gdzie przedmiot jest po 12 na semestr. W kolejny latach tryb się zmienia bo z nauki książkowej trzeba przestawić się na naukę przepisów prawa i kodeksów. Drugi rok najprostszy natomiast 3 rok studiów bardzo ciężki. Wchodzą typowe przedmioty prawnicze jak KPK, KC, PMP, czy KKW i nadmiar nauki jest bardzo męczący zarówno fizycznie jak i psychicznie.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Zajęcia na uczelni prowadzone bardzo dobrze, materiały w bibliotece zawsze dostępne i można znaleźć praktycznie każda pozycję. Uczelnia daje też możliwość wcześniejszych zapisów na zajęcia które są dostępne dopiero na 4-5 roku prawa studentom którzy są na 3 roku aby mogli szybciej zacząć rozwijać swoje zainteresowania.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy są bardzo dostępni dla studentów, z niektórymi z nich panują stosunki koleżeńskie co przekłada się na sympatię studentów do samego przedmiotu. Wiadomo że kiedy ktoś lubi wykładowcę czy osobę prowadzącą ćwiczenia od razy sam przedmiot wydaje się bardziej przyjazny, tutaj sprawdza się to w 100%.

Jak jest z mieszkaniem?

Cena mieszkań w Lublinie waha się od 900 zł za kawalerkę, od 1400 za mieszkanie 2 pokojowe i od 1900 za mieszkanie z 3 pokojami.

Życie w mieście

Lublin jest typowym miastem studenckim więc w okresie akademickim jest bardzo dobrze, gorzej latem lub w przerwach kiedy wyjeżdżają oni z miasta. Juwenalia też są bardzo dobrze organizowane więc miasto dla studentów jest idealne.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Wyboru uczelni i kierunku nie żałuję. Z tego co mówią znajomi z sąsiedniej uczelni UMCS, poziom i sam komfort studiowania na KUL jest dużo lepszy niż tam.

Prawo, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK) - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Z mojej perspektywy pierwszy rok był niełatwy. Z pewnością uczelnia chce przeprowadzać selekcję, aby pozostali jedynie ci wytrwali studenci. Dlatego, zalecam się nie poddawać;).

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Dla chcącego nic trudnego...

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wyścig szczgolow, ale wśród tego wyścigu można znaleźć pokrewne dusze.

Jak jest z mieszkaniem?

Akademik jest w porządku. W stylu PRL, w porównaniu do akademików w innych miastach, ale ja nie potrzebuje dodatkowych luksusów, by przetrwać.

Życie w mieście

Toruń się w końcu powoli rozwija. Jest co robić. Chętnie korzystamy z super basenu uniwersyteckiego.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Uwaga brak. Każdy sam sobie powinien wypracować system działania.

Prawo, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Więcej nauki niż w liceum, plan dobrze ułożony przez co jest dużo wolnego czasu. Przez zmiany w ostatnim czasie teraz pierwszy rok jest cięższy niż we wcześniejszych latach, dlatego też nie wiem jak będą wyglądały kolejne lata.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć jak na każdej uczelni zależy od wykładowcy. Uczelnia oferuje dużo warsztatów oraz możliwość przystąpienia do wielu kół naukowych.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Jeśli chodzi o wykładowców to w większości są to super wykształceni ludzie, z którymi moim zdaniem bardzo dobrze się współpracuje. Natomiast jeśli chodzi o relacje między studentami to jest to zależne od osób, które akurat są w danej grupie bądź na roku. Mi się trafili bardzo pomocni i otwarci ludzie. Tylko kilka osób na całym roku jest nastawionych na tzw. ,,wyścig szurów"

Jak jest z mieszkaniem?

Akademiki od ok 250 zł do 400 w zależności od ilości osób w pokoju. Pokój od 700 zł w górę. Cena mieszkania 3 pokojowego zaczyna się od ok 2000 zł włącznie z opłatami.

Życie w mieście

Komunikacja miejska jest dobra, jedyny minus to spóźnienia autobusów, ale idzie się przyzwyczaić. Jeśli chodzi o okolice kampusu i centrum wszystko jest dosyć blisko, łatwe połączenia. Jest wiele klubów sportów walki, fitness klubów lub innych tego typu aktywności. Dużo klubów i super klimatycznych pubów i barów. Częste koncerty i wydarzenia kulturowe.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam.

Prawo, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach (UJK) - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pierwszym roku jest dużo przedmiotów okołoprawniczych lub nie związanych stricte z kierunkiem. Niektórych to nudzi, ale trzeba zaliczyć te przedmioty. Na studiach wykładowcy nie interesuje ile się kto uczy, najważniejsze żeby przyjść i zdać egzamin. Można się nic nie uczyć, ale jeżeli komuś zależy na ocenach to tylko w jego interesie będzie żeby przysiąść do nauki. Od liceum studia różnią się tym, że wykładowca nie będzie kogoś prosił żeby przyszedł na poprawę lub zechciał się uczyć - student jest pod tym względem zdany na siebie i swoje chęci i ambicje. Niekoniecznie trzeba też siedzieć od rana do wieczora i kuć wszystko na pamięć - są przedmioty które można zdać chodząc tylko na zajęcia i słuchając wykładowcy.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć jest zależny od wykładowców i ich podejścia - wiadomo studia to niestety nie liceum i nikt nie będzie nikogo prosił czy zmuszał do nauki, jeśli się nie nauczysz to po prostu nie zaliczysz przedmiotu. Istnieją koła naukowe, niektóre działają dość prężnie, ale są też koła, na których się nic nie dzieje i nie warto poświęcać swojego czasu na uczęszczanie na nie, bo nic to nie daje. Odbywają się konferencje, które zazwyczaj są płatne i żeby na nich wystąpić należy uiścić opłatę - często są to niemałe pieniądze, których studenci zazwyczaj nie mają. Nie ma się też co oszukiwać jeśli nie dostaniesz się na aplikację, to pewnie ciężko będzie się gdzieś załapać w zawodzie, a konkurencja jest duża.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wszystko zależy od osoby wykładającej, ale tak jest pewnie na każdej uczelni. Niektórzy wykładowcy są świetni, dużo i profesjonalnie potrafią wytłumaczyć, popierają swoją wiedzę teoretyczną życiowymi przykładami, na zaliczeniach, egzaminach wymagane jest to, co przerobili i to co zalecili uzupełnić. Druga część niestety ma gdzieś co, jak i czy w ogóle przekaże studentowi... Później oceny są czarowane bez jakiegokolwiek poparcia pracą przez cały semestr zajęć... Relacje między studentami są różne, niektórzy chyba dosłownie od 1 dnia traktują innych jak konkurencję na rynku pracy, na który jeszcze nawet nie weszli... Nie chcą się dzielić swoimi opiniami, nie chcą pomagać w żaden sposób. Ale są również tacy, którzy wyciągną pomocną dłoń do młodszych kolegów i koleżanek i nie mają problemu z udzieleniem informacji, czy pomocą w jakikolwiek inny sposób.

Jak jest z mieszkaniem?

Cena za pokój w akademiku wydaje mi się trochę zawyżona, często można znaleźć w niższej cenie pokój w mieszkaniu i mamy do dyspozycji całe mieszkanie a nie tylko łącznik dzielony na kilka osób. W akademiku warto dobrać się z osobami, które znamy i które mają podobny tryb życia do nas, bo np. jeśli ktoś lubi ciszę i chce się uczyć, a dobierze się z osobą wolącą imprezy, to niestety szybko rozminą się wasze oczekiwania i będą konflikty. Zdarza się że w innych pokojach są osoby mocno imprezujące, ale interwencja u kierownika akademika często wystarczy żeby takie osoby trochę przyciszyć.

Życie w mieście

Uczelnia znajduje się kawałek od centrum i dojeżdża bardzo mało autobusów. Lepsze połączenia są spod galerii, do której trzeba dojść ok 15 min od uczelni. Jeżeli ktoś ma dłuższą przerwę to zazwyczaj idzie do galerii, bo niestety w obrębie uczelni nie ma ciekawszych miejsc na spędzenie wolnego czasu.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Mój aktualny kierunek jest dość młody na tej uczelni, ale myślę że jest perspektywiczny i nie żałuję, że akurat moja decyzja padła na tę uczelnię i kierunek.