Opinie o uczelniach

Stale aktualizowana i poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.

Znalezionych opinii - 8

Iberystyka, Uniwersytet Warszawski - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Uczyć trzeba się na bieżąco, bez tego będzie ciężko, zwłaszcza z językiem. Więcej nauki niż w liceum, sporo egzaminów, trzeba się przygotować na mnóstwo informacji, mniej i bardziej ważnych.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Przyszłej pracy nie wiążę z kierunkiem studiów, ma on być bardziej jako pomoc niż podstawa.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Bardzo w porządku, życzliwość szacunek.

Jak jest z mieszkaniem?

Za kawalerkę płacimy około 850 złotych od osoby (łącznie ze wszystkimi opłatami, mediami, kablówką, internetem; mieszkamy we dwoje), w niezłym standardzie, ale mniej więcej 30-40 minut od centrum. Ogólnie miesięcznie na życie, niczego sobie nie odmawiając, koszt życia to około 1400-1500 złotych. Przy akademiku/oszczędzaniu czy też odwrotnie - imprezowaniu - ceny te spadają lub rosną.

Życie w mieście

Z komunikacją miejską nie ma większych problemów, jedyne związane są raczej z korkami, protestami, przemarszami, czyli rzeczy niezależne od kierowców. Trzeba sobie do potencjalnegoczasu dojazdu doliczać około 10-15 minut. Większość osób jest raczej życzliwa, jest w miarę bezpiecznie, dużo opcji kulturalnych, imprez, galerii, muzeów, sporo ciekawych miejsc do odwiedzenia.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie żałuję uczelni, innego kierunku dla siebie nie znalazłam. Wszystko zależy od tego, czego się oczekuje. Wydział wydziałowi nierówny, jednak na ten moment polecam. Jest dużo nauki, ale to akurat sobie chwalę, dobrze wiedzieć, że na oceny faktycznie trzeba zapracować. Jeśli ktoś nie boi się pracy, to polecam. Ale żeby tylko nie straszyć, można spokojnie znaleźć czas na imprezy, domóweczki, wyjścia i inne rozrywki :)

Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne (MISH), Uniwersytet Warszawski - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Liczba godzin nauki całkowicie zależy od studenta, który sam układa sobie swój program studiów. Można ułożyć go sobie tak, żeby robić mało, a można robić bardzo dużo. Na pierwszym roku jest kilka przedmiotów obowiązkowych, które jednak nie są wymagające, za to bardzo ciekawe. Istnieje możliwość zaliczenia w jednym roku większej liczby przedmiotów po to, żeby w przyszłości móc robić ich mniej.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Ogrom możliwości. Studia pozwalają na samodzielny wybór ścieżki kształcenia - uczymy się dokładnie tego, czego chcemy. Nie musimy zaliczać bezsensownych przedmiotów, ponieważ nie są one dla nas obowiązkowe. Student MISH musi prowadzić jakieś własne "badania" naukowe i otrzymuj wielkie wsparcie pracowników i sekretariatu (jeśli badania wymagają nakładu finansowego - łatwo dostać grant). Do tego bardzo dobrze działa Biuro Karier -mnóstwo ofert praktyk, staży i szkoleń. Biblioteka jest zaopatrzona bardzo dobrze, istnieją też bogate zbiory on-line. Pracownicy są bardzo kompetentni i pomocni. Badania prowadzone na tej uczelni są naprawdę na światowym poziomie.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wszyscy są bardzo pomocni. Zdarzają się niemiłe panie w sekretariacie. Atmosfera sprzyja otwartości i podejmowaniu różnych inicjatyw.

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkanie w centrum Warszawy jest drogie - raczej nie na kieszeń statystycznego studenta. Jednak wystarczy wyjechać trochę poza centrum by wynaleźć o wiele atrakcyjniejsze ceny. Taniej jest wynajmować z kimś całe mieszkanie, niż tylko sam pokój (chyba, że dwuosobowy) - za jedynkę najczęściej trzeba zapłacić między 900 a 1000 zł. Ale dzięki istnieniu metra i pociągów podmiejskich można mieszkać nawet na obrzeżach Warszawy, gdzie jest zdecydowanie taniej, a można szybko dostać się stamtąd do centrum.

Życie w mieście

Możliwości spędzania wolnego czasu jest ogrom. Istnieje dużo specjalnych zniżek dla studentów (np. w niektórych teatrach). W cieplejszych miesiącach w wielu knajpkach i parkach są darmowe koncerty. I wiele, wiele innych możliwości. Komunikacja miejska działa dobrze, szczególnie metro i pociągi. Wsiadając w metro można przejechać pół miasta w 15 minut. Tramwaje zwykle nie stoją w korkach, z autobusami też wcale nie jest źle. Trochę problematyczny w godzinach szczytu jest dojazd z centrum do takich dzielnic, jak np. Ochota.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Kierunek MISH jest wyjątkowy na UW w porównaniu z innymi uczelniami, bo daje on naprawdę nieograniczone możliwości.

Biotechnologia, Uniwersytet Warszawski - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Od 2018 roku jest nowy program studiów - podobno trudniejszy, ale nie widzę tego po pierwszej sesji. Wiadomo że jest nowy materiał, natomiast duża część była w liceum (na profilu biol-chem oczywiście).
Książek żadnych nie trzeba było kupować (przynajmniej na I semestr) - polecam natomiast serię "Krótkie wykłady" PWN - zwłaszcza biochemię! Dostawaliśmy skrypty (na biochemii i chemii) na podstawie których były układane kolokwia.
W systematycznym uczeniu się (które w końcu trzeba zacząć stosować ;) pomagały bardzo wejściówki - kilka prostych pytań, żeby na pewno wiedzieć co na danych zajęciach będzie się działo - naprawdę nic strasznego ;)
Ogromnym plusem jest ilość zajęć praktycznych - dwukrotnie większa niż wykładów. Z tego wynika, że to co trzeba umieć to bardziej opanowanie pewnych procesów i mechanizmów, a nie czysta podręcznikowa wiedza i definicje.
Przedmioty na I roku:
I sem.:
- biochemia (bardzo ważna - ocena liczy się do pracowni licencjackich itp.)
- chemia nieorganiczna
- różnorodność biologiczna
- ekologia z ochroną środowiska
- informatyka i matematyka dla biologów
II sem.:
- biologia komórki
- chemia organiczna
- genetyka z inżynierią genetyczną
- statystyka

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Wyposażenie laboratoriów na Wydziale Biologii jest bardzo dobre - zwłaszcza w zakładzie biochemii. Daje duże możliwości prowadzenia ciekawych zajęć.
Jest mnóstwo kół naukowych, mają spotkania późnym popołudniem, ale jeśli kogoś coś konkretnego zaciekawi, to nie jest to żaden problem.
Trudno, będąc na I roku powiedzieć coś o karierze po studiach, ale widzę jedno - bardzo mało ofert Erasmusa dla Wydziału Biologii :(

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera jest genialna - wiadomo że do ludzi na roku trzeba mieć szczęście, ale ze strony uczelni relacje ze studentami są świetne - nie ma presji, więc nie ma wyścigu szczurów, wykładowcy i prowadzący to klasyczny typ szalonych naukowców - przezabawni, trochę zakręceni i z ogromną wiedzą i pasją.

Życie w mieście

Wydział Biologii jest bardzo blisko centrum - ok. 15 minut tramwajem.
Dojazd jest dość dobry, są 3 opcje:
- autobus do Pomnika Lotnika
- autobus do Banacha
- tramwaj do Wawelskiej
Od każdego przystanku trzeba przejść ok. 6 minut

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jeśli jesteś ekstrawertykiem to super, jeśli nie - udawaj że nim jesteś, to się naprawdę sprawdza i opłaca ;)
I nie zniechęcaj się do tych studiów widząc matematykę i informatykę w programie - to wszystko jest do przeżycia, większość osób z mojego roku zdawała na maturze podstawę z matmy ;)

Inżynieria nanostruktur, Uniwersytet Warszawski - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Jak dla mnie - dla osoby która nie pisała matematyki rozszerzonej na maturze - ten kierunek jest ogromnym wyzwaniem, nauki jest strasznie dużo, a kolokwia i egzaminy bardzo trudne. Barak czasu na realizowanie pasji i barak czasu wolnego.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom bardzo wysoki, są koła naukowe i dobrze zaopatrzona biblioteka.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Jest to kierunek prowadzony na dwóch wydziałach: na wydziale fizyki atmosfera bardzo przyjazna jeśli mam z czymś jakoś problem to jest to mi wytłumaczone, wykładowcy bardzo mili. A na wydziale chemii różnie, profesorowie mili a ćwiczeniowcy różnie, często nie udzielają konkretnej odpowiedzi na pytanie, bo wg nich powinniśmy znać już na nie odpowiedz.

Życie w mieście

Łatwy dojazd, tramwajami lub autobusami. Miejsc do spędzania czasu wiele w końcu to Warszawa.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Zacznijcie się uczyć już w wakacje!!! Głównie matematyki jeśli ktoś jest po biolchemie. Kierunek jest bardzo trudny i stawiane są bardzo duże wymagania, decydując się na niego ja musiałam całkowicie zrezygnować z życia towarzyskiego i moich pasji. Ale są tez osoby którym udało się to pogodzić. Ogólnie wydział fizyki jest bardzo ładny i nowoczesny i bardzo miła atmosfera tam panuje. Na zajęcia mimo ze trudne chodzę z przyjemnością, zajęcia na tej uczelni są milion razy lepsze od zajęć w liceum.

Filologia włoska, Uniwersytet Warszawski - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Jest bardzo ciężko. System podobny jak w liceum czy gimnazjum - masa prac domowych w formie ćwiczeń, kartkówek, sprawdzianów. Praca w parach przy każdym możliwym zadaniu co jest dosyć żenujące. Ogólnie spędza się większość czasu nad książkami jeśli faktycznie zaczyna się naukę języka od zera.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Studenci pozostawieni w dużej mierze sami sobie - sekretariat nie robi nic, ogólnie panuje chaos i dezorganizacja.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Zależy od wykładowców - znajdą się tacy co są w porządku, ale niestety znajdą się i tacy którzy nie są. Przez to, że jesteśmy podzieleni na małe grupki to praktycznie nie znamy się z osobami spoza nich. Wydział nie zorganizował żadnego wyjazdu czy spotkania integracyjnego.

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkam w Warszawie z rodzicami, więc ciężko mi się wypowiedzieć aczkolwiek zakładam, że jako iż jest to stolica to mieszkania mogą nie należeć do najtańszych.

Życie w mieście

Komunikacja miejska faktycznie dogodna, wszędzie można nią dojechać. Przez to, że jest to duże miasto to każdy może znaleźć miejsce dla siebie.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Trochę żałuje, bo mam wrażenie, iż uczenia jedzie bardziej na renomie niż na faktycznym poziomie. Ale wiadomo - wszędzie dobrze gdzie nas nie ma.

Biotechnologia, Uniwersytet Warszawski - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Jeśli chodzi o zajęcia bieżące, to nie wymagały wiele nauki w domu, jednak czasami trzeba było się zmierzyć z kolokwiami i pracami domowymi. Sesja egzaminacyjna była trudna i czasochłonna, ale spokojnie do zdania za pierwszym podejściem. O ile semestr zimowy był dość intensywny, semestr letni był dla mnie znacznie łatwiejszy od poprzedniego. Książek nie trzeba kupować, jednak warto wypożyczać z biblioteki wydziałowej, żeby uzupełniać swoją wiedzę.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Pracownia licencjacka i magisterska dają dostęp do nowoczesnych technik laboratoryjnych, kół naukowych jest dużo - więc każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy dużo ćwiczeń, więc jesteśmy zaznajomieni z pracą laboratoryjną. Widzę następujące możliwości po studiach: firma kosmetyczna, spożywcza, farmaceutyczna, biotechnologiczna, rolnicza. Można też iść na doktorat.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera przyjazna, wyścigu szczurów nie ma.

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny mieszkań są dość wysokie, akademiki są tańsze, więc polecam tę opcję.

Życie w mieście

Uczelnia znajduje się w spokojnej dzielnicy Stara Ochota, stąd jest blisko do centrum - komunikacją miejską ok. 12 minut do Dworca Centralnego, ok. 20 min do kampusu głównego. Jak mam wolny czas i pogoda jest ładna, to często idę na piechotę do centrum. Możliwości spędzania czasu jest naprawdę wiele, prężnie działa Couchsurfing, liczne koncerty, chóry amatorskie - spędzam wolny czas także na próbach chóru.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Najtrudniejsza jest sesja po semestrze zimowym na II roku studiów licencjackich. Zdałem ją w pierwszym terminie, jednak wysiłek był tak wielki, że pod koniec sesji rozchorowałem się na kilka dni. Warto wziąć pracę licencjacką/magisterską praktyczną, gdyż daje to cenne kompetencje w przyszłym zawodzie.

Biotechnologia, Uniwersytet Warszawski - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Liczba zajęć jest dość duża, jednak porównując z LO i biorąc pod uwagę ze można dobrać sobie indywidualnie plan, na studiach podczas trwania semestru jest więcej czasu. Są oczywiście kolokwia i trzeba poświecić czas na przygotowanie do zajęć. Prawdziwy horror zaczyna się podczas sesji. Ale trwa całe szczęście tylko 2-3 tygodnie. No chyba ze ktoś ma kilka poprawek. Wtedy jest nieprzyjemnie i ciężko.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Bardzo duże możliwości rozwoju, nauki rzeczy potrzebnych i użytecznych w pracy biotechnologa oraz duże szanse na zdobycie przyszłej pracy.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Przyjemna, miła i dogodna dla studenta

Jak jest z mieszkaniem?

Życie studenckie jest dość drogie jednak jest to spowodowane lokalizacją w stolicy.

Życie w mieście

Komunikacja świetna, dużo atrakcji, wydarzeń kulturowych, mnóstwo miejsc spotkań itp.

Biotechnologia, Uniwersytet Warszawski - opinia studenta I roku studiów niestacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest bardzo dużo w porównaniu z liceum. Ciężko jest się troszkę odnaleźć.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Baaaardzo dobrze.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Super ludzie fajni wykładowcy, lecz zawsze i wszędzie zdarzają się wyjątki.

Jak jest z mieszkaniem?

Drogo :)

Życie w mieście

Świetnie