Psychologia, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nieźle, trochę trudności, bo są biologiczne podstawy zachowania, ale są "do zdania". Druga rzecz, to procesy poznawcze, jeden z trudniejszych przedmiotów, ale słyszałem, że nadchodzi zmiana programu i ten przedmiot przesunie się na inny rok.
Pozostałe rzeczy są do zdania, naprawdę.
Najwięcej nauki jest oczywiście pod koniec semestru, bo wtedy się wszystko zalicza. Są projekty grupowe. Trudno powiedzieć ile czasu poświęcić na naukę - każdy funkcjonuje inaczej :)

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Zajęć w moim przypadku było bardzo dużo dopiero na 3 roku, ale to ulegnie zmianie - program będzie odchudzony.
Warunki zaliczeń zwykle są przejrzyste i jasne, z niektórymi prowadzącymi trzeba trochę powalczyć o uczciwe i ludzkie podejście to tematu :)
Jesteśmy młodym kierunkiem, dopiero 4 roczniki, ale biblioteka sobie radzi i ciągle się wzbogaca w literaturę psychologiczną. Mamy koło naukowe psychologii, mamy też koło metodologii i statystyki w psychologii. Są też inne na wydziale, których niestety osobiście nie znam.
Możliwości rozwoju i pracy po psychologii są gigantyczne, można robić naprawdę wiele i to, jaka będzie przyszłość zależy też w dużej mierze od samych studentów.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Jeśli chodzi o wykładowców, to są osoby złote, których bym za nic nie oddał, ale są też takie pojedyncze przypadki, których najchętniej więcej bym nie spotkał. Ale chyba wszędzie tak jest, tak mówią ;)
Relacje między studentami zależą od was! To od waszego zaangażowania i otwartości zależy, czy grupa "ruszy" i czy będzie chemia. Samo nic nie przyjdzie, ALE bardzo sprzyja rozwijaniu relacji trening interpersonalny, który jest prowadzony na początku studiów. :)
Wyścigu szczurów nie zaobserwowałem, ale tak jak mówię - to wszystko od was zależy :)

Jak jest z mieszkaniem?

Z cenami jest różnie. Akademiki zaczynają się chyba od 700 PLN w tym roku, zależnie od standardu. Pokoje 1 osobowe to chyba kwota około 900 PLN. Z mieszkaniami: pokoje znajdziecie już nawet za 700, ale uważajcie na warunki. Przyzwoita kwota to 900 za pokój. Kawalerki sięgają około 1300-1500, a mieszkania dwupokojowe od 1800 do nawet 2500. Jak macie możliwość, to szukajcie mieszkania 2-4 pokoje ze znajomymi, to na pewno będzie fajna opcja :)

Życie w mieście

Jedni kochają Olsztyn, bo jest zielony i spokojny, a inni go nie lubią, bo jest zbyt mało miejski i nic się w nim nie dzieje. Pandemia trochę wyhamowała życie Olsztyna, wiele miejsc się zamknęło.

Komunikacja miejska jest. I tyle dobrego można o niej powiedzieć - jest strasznie źle planowana. Są autobusy, tramwaje. Ulgowy miesięczny to 50 PLN obecnie. Da się dojechać na uniwersytet z każdego końca miasta, ale czasami to trwa dość długo. No tak, ale to normalna rzecz.

Na Kortowie można posiedzieć w parku, na plaży, na molo. Można iść na górkę, na spacer w lesie. To całkiem przyjemne miejsce. Szczególnie latem, ale nie tylko, można pojechać na plażę miejską. Ładne miejsce. Jest kilka klubów, jeśli ktoś lubi, ale jeśli o samo Kortowo chodzi, to ono żyje dzięki ludziom i fajnie po prostu posiedzieć w plenerze :)

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Ogólnie polecam, mogę na pewno znaleźć coś na co można narzekać, ale wszędzie tak jest. Tu mam przynajmniej dobrych, fajnych ludzi i już się stąd nie ruszam.