Opinie o uczelniach

Stale aktualizowana i poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.

Znalezionych opinii - 24

Psychologia, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest relatywnie więcej, ale wszystkiego można dowiedzieć się na zajęciach a później wykorzystać czas wolny. Książki są dostępne w wersjach pdf! Przed sesją jest więcej nauki ale ogólnie dużo lepiej niż w liceum.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Uczelnia organizuje koła naukowe, warsztaty, zajęcia są prowadzone na wysokim poziomie (pewnie przez to, że większość wykładowców prowadzi zajęcia również na uj). Od znajomych wiem, że z pracą po tej uczelni również nie ma problemu.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy są bardzo mili i pomocni. Wychodzą z założenia, że dopiero się uczymy więc mamy prawo popełniać błędy. Studenci są w większości okej.

Życie w mieście

Komunikacja miejska jest w porządku, jest dużo połączeń. Kraków jest idealnym miejscem dla studentów, bo jest wiele rzeczy do zrobienia!

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie żałuje ani trochę wyboru uczelni ani kierunku. Czuję się jak ryba w wodzie i nie wyobrażam sobie siebie gdzie indziej.

Psychologia, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

W porównaniu do liceum, w którym się uczyłem pierwszy rok, jest dosyć przyjemny, nie ma tak dużo nauki w porównaniu z innymi latami studiów, jest czas na zapoznanie się z ludźmi z roku. Jest to też czas, w którym uczymy się filozofii przedmiotu i założeń teoretycznych, które przyświecają psychologii.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Według mnie psychologia jest przedmiotem bardzo rozwijającym i uczącym podejścia do innych ludzi. Uczelnia również pomaga rozwijać wiele umiejętności miękkich.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera jest dobra, raczej panuje solidarność z ludźmi z roku. Prowadzący również są raczej wyrozumiali.

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny mieszkań mogą być trochę wysokie. Akademiki w porównaniu z tym są stosunkowo tańsze, a i dojazd na kampus nie jest zły.

Życie w mieście

Oprócz wielu remontów komunikacja miejska jest bardzo dobra, da się dojechać w większość miejsc w Poznaniu.

Psychologia, Uniwersytet Wrocławski - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauka w porównaniu do liceum różni się sposobem sprawdzania wiedzy - sprawdzana jest przede wszystkim podczas sesji czy zakończenia danego kursu (przedmiotu) co oznacza, że tempo nauki możemy dostosować do własnych możliwości i preferencji, jednak należy liczyć się z tym, że zakres sprawdzanego materiału na kolokwium/egzaminie będzie większy niż podczas typowego sprawdzianu w liceum. Ilość czasu, którą trzeba poświęcić na naukę jest bardzo indywidualna, ale znajdzie się czas na rozwijanie pasji czy odpoczynek (mniej jest go przed samą sesją, ale w trakcie semestru - kwestia dobrej organizacji swojego czasu i jak najbardziej się da. Da się nawet pracować i studiować). W kwestii literatury - jest jej trochę do przeczytania, ale nie jest to ponad siły. Jeśli ktoś waha się nad wyborem ze względu na to czy podoła przedmiotom powiązanym z biologią (ponieważ jej nie rozszerzał na maturze tak jak ja) to niech go ta obawa nie powstrzymuje. Trzeba przysiąść do nauki, ale wszystko jest wykładane w sposób zrozumiały.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć jest wysoki, a większość jest bardzo interesująca. Oprócz biblioteki jest też dostęp do sporej części książek online za pomocą platformy IBUKLibra, jest też dostęp do ogromnej liczby artykułów poprzez proxy (na stronie biblioteki jest instrukcja co i jak). Instytut bardzo często organizuje dodatkowe wykłady/spotkania/rozmowy w których można bez przeszkód uczestniczyć. Są koła naukowe, można w nich działać. Dodatkowo można zgłaszać chęć pomocy w niektórych zespołach badawczych - jeśli zainteresuje nas tematyka, którą zajmuje się dany wykładowca/asystent.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Nie mogę mówić za całą uczelnię (ponieważ nie znam atmosfery na wszystkich kierunkach), jednak na psychologii panuje bardzo dobra atmosfera. Przede wszystkim wykładowcy/asystenci są otwarci na pytania, pomocni i uprzejmi. Osobiście odczuwam atmosferę jako rodzinną-zarówno wykładowcy jak i studenci szanują siebie nawzajem, a jednocześnie nie ma takiego nieprzyjemnego dystansu, można podejść, zapytać. Wykładowcy chętnie polecają dodatkową literaturę, można też dowiedzieć się o zawodzie z praktycznej (a nie tylko teoretycznej) strony. Jeśli chodzi o podejście studentów do innych studentów to, przynajmniej na moim roku, panuje atmosfera otwartości, tolerancji, ludzie są nastawieni na współpracę i pomoc. Na ile poznałam osoby z innych roczników nigdy nie było problemów, wręcz przeciwnie, wszyscy bardzo serdeczni.

Jak jest z mieszkaniem?

Jest kilka akademików, dla studenta psychologii są one jednak w niezbyt dogodnej lokalizacji (większość zajęć na Instytucie, część przy ogrodzie botanicznym, lektoraty w Centrum) i cenie ok. 800 zł w jednoosobowym (dwuosobowe taniej, ale nie wiadomo jak będzie jesienią - pandemia i ograniczenia?). Jeśli jednak zapoluje się odpowiednio wcześniej można złowić całkiem dobry pokój w bardziej dogodnej lokalizacji, a ma się więcej prywatności.

Życie w mieście

Wrocław jest cudowny i tętni życiem. Oczywiście można natknąć się na malutkich mieszkańców Wrocławia - krasnoludki. Jest ich naprawę dużo, jeden mieszka przy Instytucie psychologii.
Jednakże Wrocław to nie tylko krasnoludki. Od miłośników zabytków, przez wielbicieli natury i fanów dobrego jedzenia, sportowców aż do imprezowiczów - każdy znajdzie coś dla siebie. Można załapać się na fajne zniżki na niektóre wydarzenia kulturalne. Komunikację miejską usprawniają, więc zdarzają się spore zmiany w rozkładzie, ale moim zdaniem działa całkiem dobrze.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Bardzo polecam ten kierunek. Oprócz niego dostałam się na inne kierunki na UWr - ale wybrałam psychologię. Nie żałowałam do tej pory ani razu. Owszem, sporo osób startuje, ale nie należy się poddawać tylko przez statystykę ilości osób na jedno miejsce - absolutnie nie!

Psychologia, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki własnej nieco więcej niż w liceum. Z wolnym czasem nigdy nie miałam problemu. Sami wykładowcy są bardzo wyrozumiali, więc nie ma problemów z tym raczej.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć na poziomie dobrym, wszystkie potrzebne książki zawsze były pod ręką bo biblioteka była stanowczo blisko. Pojawiały się tez od czasu do czasu różne kursy np. dot. sprawców przemocy. Pracę znaleźć w tym zawodzie nie trudno, więc też nie miałam z tym problemu.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Bardzo przyjacielska wręcz atmosfera.

Jak jest z mieszkaniem?

Brak akademika może odstraszyć. Ja osobiście wynajmowałam pokój.

Życie w mieście

Miasto jak miasto, nic specjalnego nie można o nim powiedzieć.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam, fajna uczelnia. Miło wspominam czas spędzony w niej, szczególnie wykłady np. z Dr Woszczkiem.

Psychologia, Uniwersytet Śląski - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pierwszym roku jest dużo przedmiotów bardzo ogólnych, ale to zmienia się z biegiem studiów. Wszystkie książki, których student potrzebuje są udostępniane elektronicznie, co jest dużą oszczędnością. Nauki jest tyle na ile chcesz się nauczyć. Są trudne przedmioty jak neurobiologia, ale przy odrobinie wysiłku da się je zdać. Czasem te trudniejsze zajęcia mają też bazę pytań, co ułatwia naukę. Studenci sami układają sobie plan zajęć, więc jeżeli ma się dobry refleks, trochę szczęścia i zdąży zająć miejsce przed innymi, to spokojnie można mieć 1-2 dni wolnego poza weekendem. Na pierwszym roku jest jedna wykładowczyni, która od lat gnębi studentów i każdy kto studiował, wie o kogo chodzi ;) te wykłady warto nagrywać żeby je przerobić ponownie w domu. Natomiast po pierwszym roku prawdopodobnie nigdy już jej nie zobaczycie.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

CINiBA i biblioteka wydziałowa są dobrze zaopatrzone. Wszystkie dokumenty zamówicie przez internet i tylko podchodzicie do okienka je odebrać. Na wydziale i uczelni dużo się dzieje - koła naukowe różnych specjalności, dodatkowe bezpłatne szkolenia, kursy, możliwość uzyskania uprawnień pedagogicznych, program płatnych staży z UE, Erasmus+. Podczas studiów realizujemy dwie specjalności (3-5 rok), co daje nam różne kompetencje, które są świetną bazą do pracy zawodowej. Psychologia ma to do siebie, że po jej skończeniu najczęściej trzeba robić dodatkowe papiery żeby lepiej zarabiać, ale w mojej opinii możliwości jest tyle ile sobie wymyślisz. Osobiście polecam specjalność z pracy i organizacji - moim zdaniem jest najlepiej zorganizowana i uczą tam najfajniejsi wykładowcy (na studiach zaocznych zwykle otwiera się jedynie specjalność z klinicznej i zdrowia i tak jest od lat, więc trzeba to brać pod uwagę przy wyborze trybu studiów).

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Bardzo doceniam to, jakie podejście mają prowadzący. Przychodzisz na uczelnię i widzisz, że im się chce. Chcą nas uczyć, troszczą się o nas, traktują jak równych sobie, jak masz problem to pomogą. Po prostu im zależy. Wiadomo, zawsze się znajdzie ktoś, kto się do pracy nie nadaje i dawno powinien zdezerterować, ale 90% osób, które tam spotkałam było super.

Jak jest z mieszkaniem?

Za pokój w południowej dzielnicy Katowic przy ŚUM płacę około 700 zł miesięcznie. Lokalizacja daleko od Grażyńskiego, ale blisko lasu. Niedaleko stąd są też akademiki z tego co wiem. Jeżeli wolicie mieć blisko, to polecam raczej dzielnice Stara Ligota, Brynów, Centrum, Koszutka, Tysiąclecie. Załęże, czy Szopienice są tanie i w miarę blisko, ale ja bym się tam bała chodzić sama w nocy.

Życie w mieście

Wydział jest poza głównym kampusem, ale nadal w centrum. Bardzo dobrze skomunikowane miejsce - tramwaj, autobus, 15 min na piechotę od dworca PKP.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Wybrałabym tę uczelnię i kierunek jeszcze raz i czuję, że te 4 lata były dobrze spożytkowane. Zdobyłam dużo wiedzy, poznałam lepiej również siebie i jestem bardzo zadowolona. Lubię chodzić na zajęcia. Przed rozpoczęciem studiów słyszałam sporo opinii o tym, że SWPS jest lepszy, ale wynika to po prostu z tego, że mają większe zasoby finansowe, bo studia tam są bardzo drogie. Natomiast nie uważam, że UŚ bardzo odstaje, bo ludzie z naszego wydziału robią świetną robotę.

Psychologia, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa - opinia absolwenta studiów niestacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok jest raczej spokojny, nie ma aż tyle nauki. Jest czas na zapoznanie się z grupą, jakieś wspólne wypady. "Jest dużo oddechu". Wszystkie potrzebne książki znalazłem w bibliotece uczelni, więc też nie ma problemu z tym.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć oceniłbym na 4/5 zawsze znajdzie się coś do poprawy. Uczelnia zorganizowała też kilka warsztatów głównie detektywistycznych, więc jak dla mnie bomba. Praktyki uczelnia też załatwi, jeżeli ktoś nie ma możliwości. Np. Uczelnia zorganizowała mi praktyki w Szpitalu, więc myślę, że też na plus. Co do pracy po studiach, to dzięki praktykom, miałem okazję poznać psychologię od innej strony i zdobyć możliwość pracy w tym miejscu.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Spokojna, bezstresowa atmosfera.

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkanie w własnym zakresie, nie ma akademików.

Życie w mieście

Nigdy nie miałem problemów z dojazdem do uczelni.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Osobiście polecam. Ja jestem zadowolony.

Psychologia, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach (UJK) - opinia studenta II roku studiów niestacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest stosunkowo dużo, choć głównie przed sesją. Wszystko zależy od tego na jakich wykładowców się trafi.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć bardzo wysoki. Koła naukowe istnieją i można się zapisać.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Świetny kontakt wykładowców i studentów. Są zawsze pomocni. Nie ma wyścigu szczurów.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam tę uczelnię, jestem bardzo zadowolony.

Psychologia, Uniwersytet Zielonogórski (UZ) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauka na pierwszym roku różni się na pewno od nauki w liceum, ale nie ma tragedii :) są takie ogólne przedmioty, w drugim semestrze już zaczynają się bardziej psychologiczne :)

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Biblioteka ma dość dużo książek, ale w 1 lub 2 egzemplarzach :/ przy nauczaniu zdanym zostają tylko pdf... Poziom zajęć zależy od prowadzącego, ale w większości jest okay. W Zielonej Górze jest dość ciężko dostać pracę jako psycholog, więc może być ciężko, ale może się to zmieni.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

W większości wykładowcy są wyrozumiali i słuchają głosu studentów. Wiadomo są wyjątki :) relacje między studentami są fajne, pomagamy sobie, nie ma wyścigu szczurów, w ogóle tego nie odczuwam.

Życie w mieście

Komunikacja jest dobrze rozwinięta, autobusy dojeżdżają prosto pod wydziały, także jest fajnie :)

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Ja jestem zadowolona ogólnie z tych studiów i uczelni, ale chciałabym zobaczyć jak to jest na innych uczelniach, więc wybieram się na MOST i Erasmus. UZ daje taką możliwość więc zachęcam do studiowania :)

Psychologia, Uniwersytet Zielonogórski (UZ) - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok był raczej wstępem do studiowania. Część przedmiotów typowo niepsychologiczna stworzona po to by zgadzały się punkty ECTS. Nie było łatwo , ale raczej da się przeżyć . Dla osoby niewprawionej w czytanie może być ciężko. Dużo literatury na początek.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Biblioteka bardzo dobrze wyposażona, da się z niej w spokoju korzystać. Jeśli chodzi o możliwości rozwoju to na psychologii są raczej nikłe. Bardzo mało się dzieje. Nie ma wystąpień, konferencji czy warsztatów.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Zależy na kogo się trafi. Nie panuje tutaj wyścig szczurów, studenci raczej są nastawieni na współpracę. Niektórzy wykładowcy naprawdę wspaniali, mają cudowny kontakt ze studentami i zawsze chętnie pomogą , a niektórzy wręcz przeciwnie. Ciężko się z nimi skontaktować, a ich zajęcia są prezentacją często uzupełnianą bardzo nudną i ciężką do przetworzenia notatką, którą mówią.

Życie w mieście

Zielona Góra jest miastem raczej nudnym jeżeli chodzi o atrakcję . Jest trochę klubów i kawiarni gdzie można wyjść wieczorem ale po za tym to miasto nie jest szczytem marzeń. Na kampus nie ma trudnego dojazdu. Można dojechać względnie szybko i komfortowo. Autobusy są niestety przepełnione w godzinach popołudniowych, ale po za tym jest względnie pusto

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Szczerze, bardzo wiele osób nie docenia tej uczelni i ma rację. Żałuje, iż się tutaj dostałem, ponieważ uczelnia ta jest, a przynajmniej na kampusie na którym znajduje się psychologia, bardzo zaniedbana i jeśli oczekujecie uczelni, na której się rozwiniecie, będzie innowacyjna i dobra, to raczej nie jest to wasz wybór.

Psychologia, Uniwersytet Zielonogórski (UZ) - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki sporo, jednak prowadzący zawsze służą pomocą. Dużo czytania, ale przy dobrej organizacji czasu bardzo dużo wolnego.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Wiele możliwości rozwoju.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Świetna atmosfera.

Życie w mieście

Komunikacja dobra, wiele miejsc typowo dla studentów w mieście (barów itp.)

Strony