Weterynaria, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW) - opinia studenta V roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Dużo więcej nauki niż w liceum, wymagana jest nauka własna przed zajęciami, ciężko jest bez systematycznej nauki. Zakres materiału na zaliczenia/egzaminy jest bardzo obszerny. Główne przedmioty wymagają nauki z książek, które można wypożyczyć (są dość drogie). Są przedmioty, z których nie można mieć warunku, jest duży odsiew studentów po pierwszym roku (mniej więcej 70 osób). Z biegiem lat jest łatwiej, część materiału będzie pokrywać się z tym, co już wiemy, ale dalej wymagania są wysokie (progi na egzaminach, zaliczeniach rzadko są niższe niż 60℅, często wynoszą 70, 75%).

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Dla chętnych istnieje wiele kół naukowych, organizowane są darmowe konferencje, spotkania.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Podejście do studentów jest różne. W początkowych latach zdarzają się nieprzyjemne sytuacje, później pod koniec studiów jest już lepiej. To, czy będzie miał miejsce "wyścig szczurów" zależy od rocznika, ale atmosfera zazwyczaj jest pozytywna. Starsi studenci dzielą się doświadczeniem z młodszymi.

Jak jest z mieszkaniem?

Akademiki są niedrogie (300-350 zł za mc), nowoczesne, ze wspólną kuchnią dla całego piętra, jedną łazienką na 4 pokoje. Akademiki znajdują się głównie na kampusie, a więc 5 minut spacerkiem od uczelni.

Życie w mieście

Na początku zajęcia odbywają się na kampusie, później część przedmiotów wymaga dojazdu we własnym zakresie na miejsce zajęć. Warszawa oferuje mnóstwo możliwości spędzania wolnego czasu. Sam kampus jest miejscem, gdzie można spędzać czas przy ładnej pogodzie (boiska do siatkówki, miejsca do biegania, rowery, znajdujący się w pobliżu basen....)

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Przed pójściem na studia warto zastanowić się, czy to na pewno dobry wybór. Warto pochodzić jako wolontariusz do lecznicy weterynaryjnej żeby zobaczyć jak wygląda praca weterynarza w praktyce. Oraz wziąć pod uwagę to, że spora część pracy wet to także zwierzęta gospodarskie oraz nadzór nad żywnością, czyli kontrola ubojni, zakładów mleczarskich i zajęcia w takich miejscach nas nie ominą.