Opinie o uczelniach

Stale aktualizowana i poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.

Znalezionych opinii - 34

Biotechnologia, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Ten kierunek jest tragiczny, przyszedłem po liceum biol-chem-mat jako pasjonat matematyki i biologii, nieważne czy jesteś pasjonatem czy nie, prowadzący powinni mieć zakaz zbliżania się do zwierząt, a co dopiero do młodzieży. Nikt nie wstawia się za studentami, dziekan/prodziekan, wszyscy mają wszystko kolokwialnie mówiąc w dupie. Plan dla studentów jest układany z kompletnym brakiem poszanowania czasu studenta. Kilkugodzinne okienko w środku dnia? Czemu nie. Prowadzący absolutnie nie są prostudenccy, co często słyszałem przed przyjściem na te studia, są wręcz antystudenccy, a uczelnia ma bardzo duży zysk z warunków :). Brak słów, a jedyne lekarstwo na ten burdel to chyba wyburzenie wydziału.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Beznadzieja, uczelnia nie daje absolutnie nicxd

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Beznadziejna, wyścig szczurów

Jak jest z mieszkaniem?

Nie wiem

Życie w mieście

No warszawka jak to warszawka, spoko, nie ma to nic wspólnego ze skala ch***wości sggw

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie przychodzicie tu, po prostu nie róbcie sobie tego.

Zarządzanie, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Mała ilość nauki, zajęcia w różnych godzinach. Prowadzący są różni jeden wymaga dużo drugi wymaga aby się podpisać.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Możliwości są, ale w mojej opinii kierunki rozwoju są już zbyt "oklepane", brakuje możliwości specjalistycznego rozwoju w niestandardowych działach zarządzania.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Jest bardzo przyjemnie, dużo zależy od grupy czy roku, ale nie słyszałem żeby ktoś narzekał na atmosferę.

Jak jest z mieszkaniem?

Nie znam sytuacji 😔

Życie w mieście

Specyficzne miasto, albo się je kocha, albo nienawidzi.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jeżeli nie wiesz co chcesz robić, ale dalej masz odrobinę zapału do nauki to polecam kierunek z wieloma możliwościami i z czasem można odbić w odpowiednią stronę.

Finanse i rachunkowość, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Zajęcia w pierwszym semestrze sprawiały wrażenie niepotrzebnych, wrzucono tam wszystkie „zapychacze”, które po prostu trzeba zaliczyć, tylko po to aby w drugim semestrze zawalić studentów najtrudniejszymi przedmiotami jakie są (np. bankowość, podstawy finansów, makroekonomia). Zajęcia zajmują całe dnie, ale są tylko w 3 dni tygodnia, w tym większość zdalnie. Materiału jest dość sporo, ciężko przestawić się z 45 minutowych zajęć w liceum na 1,5 godzinne na uczelni. Materiały z wykładów nie pokrywają się z materiałami ćwiczeń wiec traktuje je jako osobne przedmioty.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć oczywiście zależy od prowadzącego, zwykle jest on średni. Oferowane jest dużo warsztatów dodatkowych wykładów i kół naukowych, ciągle się coś dzieje.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Nie odczułam wyścigu szczurów, wykładowcy są zazwyczaj pomocni, a studenci życzliwi wobec siebie, każdy sobie pomaga. Dodam, ze jestem osoba alternatywna i nie spotkałam się do tej pory z niemiłymi uwagami na temat swojego wyglądu.

Jak jest z mieszkaniem?

Wynajmuje mieszkanie kilka km od uczelni za 1200zl/osobę, nie wybrałam akademika ze względu na warunki panujące w nim (głównie hałas)

Życie w mieście

Dojazd do uczelni jest łatwy, autobusy jeżdżą często, w mieście i na uczelni organizowanych jest dużo imprez studenckich typu integracje i juwenalia.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie żałuję wyboru kierunku i uczelni. Mimo dużej ilości materiału dzięki sggw unikam wyścigu szczurów, uczelnia ma wszystkie wydziały w tym samym miejscu i jest przyjazna studentom.

Technologie Energii Odnawialnej, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Wprowadzenie podstawowych przedmiotów, fizyka, matematyka, chemia itp. Najtrudniejsze przedmioty to Mechanika Płynów, Inżynieria Elektryczna, Termodynamika i Automatyka (wszystkie w późniejszych semestrach), dla wszystkich tych przedmiotów są napisane książki przez Doktorów oraz Profesorów SGGW, dzięki nim można bez problemu zdać na 4, szczególnie mechanikę płynów (książka napisana przez Profesora Kubraka). Tok 4 semestrów wpływa na wybranie specjalizacji, połowa z najwyższą średnia przydzielona zostaje na niekonwencjonalne źródła energii (trudne przedmioty związane z automatyką), a druga połowa z gorszą średnią przechodzi na przetwórstwo i produkcja biopaliw i (jeżeli nie jesteś fanem automatyki bardzo polecam tę specjalizacje, tematy prac inżynierskich też są łatwiejsze oraz pytania zadawane na obronie, można sobie łatwo podciągnąć średnią).
WSKAZÓWKA: NA OBRONĘ ZADAWANE SĄ 3 PYTANIA: jedno od promotora, jedno z ogólnego toku oraz jedno ze specjalizacji (razem 130 pytań) warto opracowywać je na bieżąco gdy przedmioty są realizowane i można dopytać się wykładowców, lista jest na stronie SGGW.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Bardzo przyjemne studia jeżeli zależy nam na tytule inżyniera. Jeżeli chodzi o zdobycie wiedzy dotyczącej energii odnawialnej to informacji najwięcej uzyskuje się na temat turbin wiatrowych oraz elektrowni wodnych, panele fotowoltaiczne to przedmiot bardziej poruszany na specjalizacji niekonwencjonalne źródła energii. Jeżeli pójdziesz na biomasę oraz biopaliwa praktycznie nie ma tam żadnego przedmiotu o OZE. Warto samemu się douczyć.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Prowadzący są bardzo mili, szczególnie z przedmiotów specjalizacyjnych. Bardzo pomocni, udzielają odpowiedzi na każde zapytania. Dzięki teams są bardzo łatwo dostępni, odczytują wiadomości.

Jak jest z mieszkaniem?

Najlepiej wybrać mieszkania blisko uczelni ze względu na dodatkowy dojazd z metra na uczelnię.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Warto pomyśleć o temacie pracy inżynierskiej już wcześniej. Bardzo dużo materiału trzeba przerobić przed samą obroną, nie zostawiałabym tego na ostatnią chwile. Wcześniej poznać zasady pisania pracy inżynierskiej (jak cytować, jak stylistycznie powinno to wyglądać).

Meblarstwo, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok jest w sumie najtrudniejszy, bo jest na nim dużo ogólnych przedmiotów jak, np. matematyka i fizyka. Wiele osób na tym roku odpada, bo ma wrażenie, że jest to kierunek artystyczny, a nie inżynierski. Nauki generalnie jest nie dużo, jeśli przyszło się z mat-fizu i ogarniało tam. Nie ma wymogu posiadania podręczników, ale warto mieć jeden do matematyki i drugi do nauki rysunku technicznego. Dużo uwagi trzeba poświęcić przedmiotowi Nauka o drewnie, bo łatwo go zawalić, a zasadniczo jest najważniejszy na całych studiach i bez zaliczenia go ciężko przejść dalej.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Możliwości rozwoju na tym kierunku są dość nieograniczone, chyba że ktoś nie ma chęci się rozwijać. Biblioteka, znajdująca się na kampusie jest bardzo dobrze zaopatrzona, jest kilka kierunkowych kół naukowych i wielu prowadzących jest bardzo pomocna. Co do perspektyw na pracę po tych studiach, to praktycznie z automatu cię przyjmą wszędzie, bo w tej branży brakuje wielu pracowników na każdym szczeblu.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera jest bardzo dobra. Większość wykładowców jest na prawdę w porządku. Między studentami atmosfera jest przeważnie luźna, czasem się zdarzają try-hardy, które myślą, że ktoś jest dla nich konkurencją na rynku pracy, a nie jest, bo zbyt wielu pracowników brakuje, żeby jakakolwiek konkurencja powstała.

Jak jest z mieszkaniem?

Akademiki są dla ludzi z mocną wątrobą. Najlepiej się mieszkało w akademikach, gdzie mieszkali ludzie z tego lub podobnego kierunku, bo najbardziej byli do pogadania i innych czynności społecznych :P. Z ludźmi z trudnych kierunków lub humanistycznych dość ciężko było się poznać, bo ciągle zakuwali. Cena akademika to ok. 400 zł, a warunki są bardzo dobre.

Życie w mieście

W Warszawie komunikacja miejska jest prawdopodobnie najlepsza w Polsce. Ogromna liczba autobusów i tramwajów, pociągi i do tego metro. No i bilety są bardzo tanie (55 zł za miesięczny ulgowy). Poza kampusem SGGW jest bardzo dużo miejsc na spotkania towarzyskie typu kluby, bary, parki itp. Bardzo też polecam plaże nad Wisłą.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jeśli szukacie nie za trudnego kierunku z ogromnymi perspektywami na pracę to jest kierunek dla was. Uczyć się jakoś dużo nie trzeba, ludzie są w porządku, tylko trzeba mieć świadomość, że jest to kierunek inżynierski i trochę tej inżynierii na zajęciach będzie. Tylko też nie wymagajcie od tego kierunku za dużo ;)

Technologia drewna, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Dużo chemii, biologii, fizyki i matematyki. Z fizyką jest najciężej ze względu na prowadzącą. Trzeba poświęcić sporo czasu na indywidualne przygotowania do zajęć, bo nie wszystko jest jasno tłumaczone. Ogólnie pierwszy rok jako przesiewowy bywa ciężki. Z rocznika na rocznik są przygotowane niezbędne materiały do zaliczenia niektórych przedmiotów.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Na wydziale technologii drewna jest pięć kół naukowych, wszystkie czynnie działają. Co roku jest organizowany na uczelni przegląd dorobku kół naukowych, gdzie za prezentacje ciekawych tematów uzyskuje się dodatkowe punkty przydatne do otrzymania stypendium rektora. Oprócz tego odbywają się międzynarodowe konferencje z zaprzyjaźnionymi instytutami nauki o drewnie.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Oczywiście jak wszędzie, bywa różnie. Ogólnie na wydziale technologii drewna nie jest źle, nie jest to duży wydział, nie ma wyścigu szczurów ani podkładania sobie kłód pod nogi.

Jak jest z mieszkaniem?

Cena akademika waha się między 350-600 zł, zależy od pokoju, czy dwuoosobowy, trzy czy w ogóle jedynka. Pokoje w Warszawie można znaleźć już w granicach 700 zł oczywiście w tych dalszych dzielnicach Warszawy, jeśli chodzi o Ursynów i bliskość SGGW to trzeba liczyć się z ceną ok 1000 zł za pokój.

Życie w mieście

Uczelnia znajduje się między stacją metra Służew a Ursynów, węzeł komunikacyjny jest naprawdę super. Wszystkie zajęcia odbywają się na terenie jednego kampusu, nie trzeba jeździć po mieście i szukać budynków. Na terenie kampusu jest wiele kawiarni i bufetów z naprawdę smacznym i tanim jedzeniem.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Uczelnia jest bardzo prostudencka, kierunek ciężki ale dający duże możliwości po jego ukończeniu.

Zootechnika, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Najlepszym określeniem na pierwszy rok to po prostu PRZESIEW. Niesprawiedliwe oceniane prace, materiał na egzaminy z kosmosu, wygórowane ambicje koordynatorów średnio ważnych przedmiotów, organizacja na poziomie 0. W porządku prowadzących mogę zliczyć na palcach jednej ręki. Trzeci semestr jest jeszcze gorszy. Później idzie już z górki.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Średniawka generalnie.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Akurat atmosfera jak najbardziej na plus. Wspaniali ludzie.

Jak jest z mieszkaniem?

Wiadomo, jak to w Warszawie jest. Wynajem mieszkań nie należy tu do najtańszych.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Ludziom, którzy nie mają stalowych nerwów zdecydowanie odradzam wyboru tego kierunku. Wiele łez poleciało podczas studiowania.

Technologie Energii Odnawialnej, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest mało w porównaniu do Politechniki Warszawskiej. Praktycznie zajęcia czysto teoretyczne

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Na tym kierunku są coraz mniej liczne grupy - kierunek nie jest rozwijany na tej uczelni.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera jest obojętna - nic specjalnego. Nie ma "wyścigu szczurów" - taka degrengolada.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Ogólnie nie polecam tego kierunku. Sama uczelnia ok ale kierunek do bani. Studia skończone podyplomowe na Politechnice Warszawskiej MEiL.

Weterynaria, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Dużo więcej nauki w porównaniu do liceum. Na pierwszym semestrze z anatomii pierwszego kolokwium nie zdało 85 procent osób, ale w drugim terminie jakoś poszło. To samo było z histologią i chemią-pierwsze terminy zdawali nieliczni. Ogromnym plusem było to, że na większości przedmiotów są 3 terminy a czasem i 4. Ja z pierwszego roku najgorzej wspominam chemię, gdyż był to jedyny mój 3 termin (egzaminu) w mojej weterynaryjnej karierze :) po pierwszym semestrze raczej większość zdawała wszystko w 1 terminie.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

W bibliotece i czytelni bardzo dużo książek, praktycznie większość zawsze dostępna. Na uczelni działa IVSA i podobno robią dużo fajnych rzeczy, jednak ja do niej nie należę. A co do samego kierunku.. Praca napewno jest po studiach, ciągle widzę jakieś oferty, więc myślę, że bezrobocie bo wecie jest znikome.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Mega przyjaźni wykładowcy i ćwiczeniowcy. Zdarzają się wyjątki od reguły (CHEMIA).
Wyścigu szczurów nie ma raczej, większość ma podejście, żeby zdać na 3 :)

Jak jest z mieszkaniem?

Jak to Warszawa ceny tragiczne. Akademiki podobno dość tanie... Najlepszym akademikiem dla wety jest limba.. Bardzo ładne pokoje i segmenty 4 osobowe.

Życie w mieście

Jak to Warszawa najwięcej imprez w Polsce :D komunikacja niby ok, ale jak się mieszka trochę dalej od uczelni to można do domu wracać nawet 1.5 h, więc polecam wynajmować jak najbliżej uczelni.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Bardzo polecam te uczelnie, naprawdę nie ma się do czego przyczepić - wszystkie budynki obok siebie, nie trzeba jeździć po mieście w poszukiwaniu sali wykładowej, dobre jedzenie w stołówce, biblioteka na kampusie, w sezonie letnim codziennie na kampusie studenci robią grille, jest mini kort tenisowy, przedszkole dla matek studentek, apteka,przychodnia. Jakby się uprzeć to mozna do końca życia nie wychodzić z kampusu SGGW, gdyż jest tu wszystko :D

Bioinżynieria zwierząt, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest zdecydowanie więcej niż w liceum i taka tendencja utrzymuje się przez cały okres studiów, nawet na ostatnich semestrach - tak naprawdę dopiero po zaliczeniu sesji możesz skupić się na pisaniu pracy. Program studiów co rok jest modyfikowany i obecnie jest bardzo zmieniony od tego co realizowałem. Ale to co poznałem i z czym zgadzamy z innym rocznikami zarówno starszymi i młodszymi to: zdarzało się, że to co było w sylabusie nie miało przełożenia na zajęciach - choćby forma zaliczenia przedmiotu była zmieniana, bo "tak" lub prowadzący nie potrafili sprecyzować czy wykłady były obowiązkowe czy nie, bo niby jest sprawdzana obecność na zajęciach (w sylabusie nie określono), ale nie powiedziano wprost czy są obowiązkowe czy nie, a jeśli są to nie określano ilości nieobecności - 20% wg regulaminu uczelni to inne 20% dla prowadzącego. Kilka razy przerabiany był ten sam zakres materiału na różnych przedmiotach. O "ścieżkach" można zapomnieć. Wybierane fakultety są na zasadzie większości głosów i jeśli rocznik nie jest zgrany to uruchamiane są przedmioty z kilku ścieżek - czyli jest jedna ścieżka "misz-masz". Prowadzący w dużej mierze nie udostępniają materiałów do nauki. Część prowadzących traktuje ten kierunek jak "drugą zootechnikę" lub jeśli są to osoby spoza wydziału to nie mają pojęcia komu prowadzą zajęcia. Językiem obcym jako przedmiot odgórnie jest angielski. Plany zajęć są często bezsensowne - zajęcia zarówno rano i po południu od poniedziałku do piątku - w środku dnia 3h okienko, więc trudno pogodzić to z pracą. W piątki zajęcia były do 16 :) Na zaliczenie niektórych przedmiotów trzeba zrobić prezentację, napisać kolokwia/wejściówki, napisać sprawozdania z ćwiczeń, zrobić pracę grupową i egzamin i jeszcze coś co po drodze wymyśli prowadzący. A i bardzo ważne, materiał na ćwiczeniach i na wykładach to często dwie bajki - więc na jeden przedmiot uczysz się podwójnie - na kolokwia i później na egzamin. Lub materiał do egzaminu obowiązuje z wykładów i ćwiczeń - czyli jest tego 2x więcej. O praktyki poza Uczelnią trzeba zadbać samemu, dla pozostałych 2 kierunków są przygotowane listy z propozycjami miejsc, dla bioinżynierii nie ma w dalszym ciągu.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Należy pamiętać, że kończysz uczelnię rolniczą. Jeśli chce się pracować w konkretnym zawodzie np. (jako diagnosta laboratoryjny) należy zapoznać się z Ustawą obowiązującą w PL, opis kierunku może być mylny. Ilość i organizacja zajęć na Uczelni nie pozwala na podjęcie pracy lub trzeba liczyć się z wieloma wyrzeczeniami, żeby to ze sobą połączyć, by móc zaprezentować potencjalnemu pracodawcy coś więcej, niż ukończone studia lub zwyczajnie utrzymać się. Spotkania/warsztaty/konferencje na Wydziale z przedstawicielami firm prowadzone są/dedykowane prawie tylko dla zootechniki. Po studiach pewnie czujesz się w laboratorium, dzięki praktycznym ćwiczeniom - prowadzący starają się aby pracować w małych zespołach, więc na większości przedmiotach praktycznie nie było jednego, pokazowego doświadczenia na całą grupę, tylko rzeczywiście można było zrobić coś samodzielnie.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

To zależało od wykładowcy. Jedni byli bardzo w porządku, inni nie. Traktowano nas jak dzieci.

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny za akademiki można znaleźć w necie. Na kampusie pokoje są 2 i 3 osobowe, 1 osobowe są tylko dla wybranych. Jest jedna łazienka na 10 osób i kuchnia na każde piętro. Erasmusi pozostawiają po sobie największy syf. Generalnie jeśli nie umiesz dzielić przestrzeni z innymi lub nigdy tego nie robiłeś/aś to raczej nie jest miejsce dla Ciebie*.
*oraz dla osób cierpiących na klaustrofobie

Życie w mieście

To jest stolica - mnóstwo możliwości, udogodnień i ludzi.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie wybrałbym ponownie tej Uczelni. Moje oczekiwania nie zostały spełnione, poczułem się rozczarowany poznając jak to wszystko funkcjonuje od środka. Skupiłem się na negatywach, ale bardzo ważnych z pozycji studenta, które rzutują bardzo na tok studiów - bo nawet jak będziesz zafascynowany samym kierunkiem i wiesz, że chcesz to robić to Uczelnia może Cię bardzo mocno zdemotywować i zniechęcić podrzucając ciągle kłody i robić problemy na każdym kroku.
Jest to bardzo biologiczny kierunek, a materiały do nauki najlepsze są w j. angielskim, więc w szkole średniej najlepiej skupić się na biologii i angielskim - zrób certyfikat z języka, nie będziesz musiał/a chodzić na ang - nie pożałujesz.

Strony