Weterynaria, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie - opinia studenta VI roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Bardzo duża ilość nauki, bez porównania z liceum. Kiedy na maturę uczysz się materiału przez 3 lata, tu do przyswojenia masz kilka miesięcy, z czego każdy egzamin trudnością porównywalny jest do matury z danego przedmiotu. Ile zostaje wolnego czasu? To już zależy od Ciebie, jak szybko się uczysz i jak dajesz radę (czy zdajesz w pierwszych terminach, czy męczysz się z ostatnimi terminami, od tego też zależy wolny czas)

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Jeśli chodzi o weterynarię to uczelnia sama nie organizuje nic dla studentów, działa IVSA i są ciekawe wykłady czwartkowe(ogarniają to studenci), ale to i tak za mało jak na ten kierunek. Poziom zajęć daje wiele do życzenia, fizjologia to nauka o człowieku, przedmioty kliniczne - na ćwiczeniach prezentacje sprzed 15 lat, czasami jeśli ktoś chce dowiedzieć się czegoś ze strony praktycznej i bardziej szczegółowej, nie może uzyskać odpowiedzi nawet od prowadzących (małe kwalifikacje ?). Biblioteka bardzo fajna, zaopatrzona w bardzo dużo książek specjalistycznych. Koła naukowe są (dermatologia, drobne ssaki, bujatria), chociaż ich działanie zależy od chęci studentów, dlatego niekiedy działają nieudolnie i nawet przez kilka miesięcy nie ma spotkań.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Studenci trzymają się w swoich grupkach znajomych i w nich sobie pomagają. Relacje z prowadzącymi? Każdy człowiek jest inny, jednak patrząc na 6 lat moich studiów, jakieś 40% prowadzących to ludzie przekazujący wiedzę niepraktyczną, nieuprzejmi dla studentów, traktujący ich olewająco, niechętni nawet na zadawane odpowiedzi. Wyklepać co na prezentacji i iść do domu - o tak.

Jak jest z mieszkaniem?

Życie czy to w akademikach (ok. 400 zł za pokój jednoosobowy) czy w mieszkaniach (550-900 zł za jedynkę) jest tanie. Akademiki mają dosyć zróżnicowane pokoje, a gdzie człowiek trafi, zależy już od rozpatrzonego podania, roku i kierunku studiów.

Życie w mieście

Lublin to bardzo fajne miasto studenckie. Komunikacja miejska bardzo dobra (trollejbusy!), lepsza nawet niż jazda samochodem (mega korki). Bardzo dużo miejsc rozrywkowych, dużo wydarzeń (szczególności w semestrze letnim).

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Żałuję wyboru uczelni, ale nie kierunku (jest to zawód który chciałam wykonywać całe życie i od początku wiedziałam jak bardzo jest trudny a jak mało opłacalny finansowo, ale pasja to pasja). Odradzam weterynarię osobom, które po prostu chcą iść na JAKIEKOLWIEK studia "medyczne" po biol-chemie. Polecam ludziom którzy zawsze marzyli o tym zawodzie i przed pójściem na studia zobaczyli jak praca wygląda w realu i nie zniechęcili się do niej ;)