Opinie o uczelniach

Stale aktualizowana i poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.

Znalezionych opinii - 1

Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne (MISH), Uniwersytet Warszawski - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Liczba godzin nauki całkowicie zależy od studenta, który sam układa sobie swój program studiów. Można ułożyć go sobie tak, żeby robić mało, a można robić bardzo dużo. Na pierwszym roku jest kilka przedmiotów obowiązkowych, które jednak nie są wymagające, za to bardzo ciekawe. Istnieje możliwość zaliczenia w jednym roku większej liczby przedmiotów po to, żeby w przyszłości móc robić ich mniej.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Ogrom możliwości. Studia pozwalają na samodzielny wybór ścieżki kształcenia - uczymy się dokładnie tego, czego chcemy. Nie musimy zaliczać bezsensownych przedmiotów, ponieważ nie są one dla nas obowiązkowe. Student MISH musi prowadzić jakieś własne "badania" naukowe i otrzymuj wielkie wsparcie pracowników i sekretariatu (jeśli badania wymagają nakładu finansowego - łatwo dostać grant). Do tego bardzo dobrze działa Biuro Karier -mnóstwo ofert praktyk, staży i szkoleń. Biblioteka jest zaopatrzona bardzo dobrze, istnieją też bogate zbiory on-line. Pracownicy są bardzo kompetentni i pomocni. Badania prowadzone na tej uczelni są naprawdę na światowym poziomie.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wszyscy są bardzo pomocni. Zdarzają się niemiłe panie w sekretariacie. Atmosfera sprzyja otwartości i podejmowaniu różnych inicjatyw.

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkanie w centrum Warszawy jest drogie - raczej nie na kieszeń statystycznego studenta. Jednak wystarczy wyjechać trochę poza centrum by wynaleźć o wiele atrakcyjniejsze ceny. Taniej jest wynajmować z kimś całe mieszkanie, niż tylko sam pokój (chyba, że dwuosobowy) - za jedynkę najczęściej trzeba zapłacić między 900 a 1000 zł. Ale dzięki istnieniu metra i pociągów podmiejskich można mieszkać nawet na obrzeżach Warszawy, gdzie jest zdecydowanie taniej, a można szybko dostać się stamtąd do centrum.

Życie w mieście

Możliwości spędzania wolnego czasu jest ogrom. Istnieje dużo specjalnych zniżek dla studentów (np. w niektórych teatrach). W cieplejszych miesiącach w wielu knajpkach i parkach są darmowe koncerty. I wiele, wiele innych możliwości. Komunikacja miejska działa dobrze, szczególnie metro i pociągi. Wsiadając w metro można przejechać pół miasta w 15 minut. Tramwaje zwykle nie stoją w korkach, z autobusami też wcale nie jest źle. Trochę problematyczny w godzinach szczytu jest dojazd z centrum do takich dzielnic, jak np. Ochota.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Kierunek MISH jest wyjątkowy na UW w porównaniu z innymi uczelniami, bo daje on naprawdę nieograniczone możliwości.