Opinie o uczelniach

Stale poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.
Baza zawiera subiektywne, anonimowe opinie. Jeżeli nie zgadzasz się z opinią na temat swojej uczelni - napisz własną.

Znalezionych opinii - 1

Lotnictwo i Kosmonautyka, Politechnika Rzeszowska - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pierwszym roku nauki jest bardzo dużo, szczególnie w drugim semestrze, ponieważ uczelnia jest nastawiona na odsiew. Wolnego czasu jest sporo na początku semestru, jednak im bliżej sesji tym jest go mniej. Dzieje się tak, ponieważ większość dużych projektów zadawana jest w drugiej połowie semestru. Wraz z postępem studiów nieznacznie maleje ilość wiedzy teoretycznej do przyswojenia, jednak znacznie wzrasta liczba i objętość projektów. Z czasem zmienia się również podejście do studentów.
Dodatkowo dodam, że na lotnictwie studia inżynierskie są nieco dłuższe, bo 8-semestralne.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć jest bardzo różny w zależności od przedmiotu i prowadzącego, jednak w przypadku głównych przedmiotów specjalnościowych, waha się od wysokiego do bardzo wysokiego. Corocznie prowadzone są bezpłatne warsztaty (kwalifikacja na podstawie rankingu ocen), w tym certyfikowane kursy oprogramowania CAD. Na wydziale mechanicznym znajduje się kilka kół naukowych, np. koło budujące analog łazika marsjańskiego, koło modelaży lotniczych, międzynarodowe koło tworzące samoloty udźwigowe czy koło szybkiego prototypowania. Kierunek skupia się na projektowaniu i eksploatacji samolotów, silników lotniczych lub układów awioniki, zależnie od specjalności. W przypadku specjalności silniki lotnicze i płatowce, poza przemysłem lotniczym, pracy można szukać jako inżynier mechanik. Najwięcej możliwości daje specjalność awionika, po której można pracować jako inżynier automatyk, elektronik lub programista. Istnieje jeszcze specjalności pilotaż - najbardziej pożądana przez studentów - jednak wymaga posiadania kosztownych licencji. Biblioteka działa w systemie samoobsługowym, jest dobrze wyposażona i otwarta do wczesnego wieczora. W razie braku książek do wypożyczenia, jest zawsze jeden egzemplarz "na miejscu", który można zeskanować. Dodatkowo na uczelni działa oficyna wydawnicza, gdzie można kupić skrypty do zajęć za niewielkie pieniądze (kilka-kilkanaście złotych).

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Lotnictwo jest tutaj przypadkiem szczególnym. Ze względu na rekrutację na pilotaż, przez pierwsze 3 semestry zdarza się (zależnie od rocznika) wyścig szczurów. Uczestniczą w nim tylko kandydaci na pilotaż, jednak negatywnie odbija się na całym kierunku. Po rekrutacji na pilotaż, atmosfera poprawia się - studenci są bardziej chętni do pomocy, a prowadzący bardziej wyrozumiali.

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny akademików zależą od konkretnego DSa. Są 3 standardy: 1) Najniższy, czyli stare akaremiki (Akapit, Promień, Nestor i Pingwin) - pokoje 3-osobowe z lodówką, kuchnia i łazienka na korytarzu, po jednej na piętro. Kuchnia, ze względu na kuchenki gazowe, zamykana jest na noc. Cena pokoju 3-os. 270zł/msc.
2) Średni - DS Ikar - 10-piętrowy blok z 5-osobowymi segmentami. Segment składa się z pokoju 2- i 3-osobowego, z lodówką w każdym z nich, oraz łazienki. Kuchnia - wyposażona w płyty grzewcze, mikrofalówkę i zlew - jest na korytarzu. Cena: od 300 zł za pokój 3-os.
3) Najwyższy - DS Alchemik - 3 piętrowy budynek, wyposażony w pokoje 1-, 2- i 3-osobowe, w segmentach 5-, 7- i 10-osobowych. Każdy segment jest oddzielnym mieszkaniem wyposażonym w kuchnię, 3 łazienki (oddzielnie toaleta , umywalnia i prysznic). W kuchni jest jedna lub dwie lodówki, zależnie od rozmiaru segmentu. Cena: 320 zł za pokój 3-os., 350zł za 2-os.
Wszystkie akademiki znajdują się na kampusie.

Życie w mieście

Rzeszów ma bardzo dobrą komunikację autobusową - autobusy jeżdżą często, są biletomaty oraz tablice z czasem oczekiwania na przystankach. Gorzej jest z korkami - w godzinach szczytu drogi są niewydolne do tego stopnia, że częścią dróg szybciej jest pójść pieszo. Korki w godzinach szczytu porównywalne są z warszawskimi.
Poza tym szczegółem miasto jest naprawdę fajne - dużo możliwej rozrywki i wszędzie blisko (z kampusu na obrzeżach miasta, do centrum jest 3,5km).

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Lotnictwo jest flagowym kierunkiem PRz przez co do jakości kształcenia uczelnia przykłada dużą wagę. Z czystym sumieniem mogę polecić cały wydział WBMiL.