Opinie o uczelniach

Stale poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.
Baza zawiera subiektywne, anonimowe opinie. Jeżeli nie zgadzasz się z opinią na temat swojej uczelni - napisz własną.

Znalezionych opinii - 5

Inżynieria Biomedyczna, Politechnika Lubelska - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok jest typowo rokiem odsiewowym, student zostaje zalany masą przedmiotów z różnych dziedzin i musi przyswoić bardzo dużo wiedzy. Strasznie dużo przedmiotów kobył, które zbierają swoje żniwo i mocno zniechęcają do dalszej nauki. Dla mnie pierwszy rok był bardzo nerwowy. Tryb nauki między liceum a studiami stanowi bardzo duży przeskok, jeżeli chce się zdać wszystkie wejściówki i mieć wakacje, to niestety należy poświęcić dużo czasu na naukę. Czasami w trakcie sesji jest lżej niż w ciągu całego roku akademickiego. W dużej mierze ilość wolnego czasu zależy również od prowadzącego jaki się trafi. Niektórzy nawet nie przykładają uwagi do konstruktywnej oceny, tylko oblewają ze względu na ich humor. Potem wystarczy przynieść tę samą pracę i dostanie się już całkiem inną ocenę. Jeśli chodzi o kolejne lata, to najlżej wspominam drugi i trzeci rok, chociaż na każdym semestrze zawsze znajdzie się jakiś trudniejszych przedmiot typu Mechanika, Wytrzymałość Materiałów, gdzie trzeba dużo czasu poświęcić na opanowanie materiału. Zaletą jest fakt, że jednocześnie poznaje się dużo dziedzin od medycyny, po informatykę, na mechanice, elektronice i materiałach skończywszy. Można przekonać się, która dziedzina nas najbardziej interesuje i gdzie chcemy się dalej kierować.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Niestety na starcie usłyszy się od wykładowców, że zostanie się bezrobotnym. Bardzo ciężko, zwłaszcza w Lublinie o pracę w zawodzie, większość pracodawców, nawet nie wie na czym polega kierunek. Obrona pracy dyplomowej i proces pisania na uczelni to kpina. Uczeń jest zdany praktycznie sam na siebie. Plusem jest to, że ciężko się nie obronić, bo komisja jest bardzo przychylna i życzliwa. Niestety osobiście zawiodłam się na studiach magisterskich, które przypominają bardziej zajęcia prowadzone, by liczba godzin prowadzącym się zgadzała. Niektórzy prowadzący nawet nie pojawiają się na zajęciach. Osobiście jestem w trakcie zmiany kwalifikacji.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wszystko zależy od prowadzącego, ale zachowanie niektórych prowadzących wykracza poza granice dobrego smaku i braku kultury osobistej. Zdarzały się sytuacje, kiedy wielotytułowi prowadzący, nie potrafili zapisać najprostszego wzoru, ani odpowiedzieć na pytanie uczniów. Na szczęście można trafić również na elokwentnych i cudownych prowadzących, którzy są światełkiem w tunelu. Mój rok niestety od początku był nastawiony na podziały i wyścigi szczurów, ale zawsze ostatecznie udawało się opracować wspólnie zagadnienia na egzaminy końcowe, starsze roczniki także dużo pomagały. Na oddziale mechanicznym panują warunki rodem z Syberii, brak odpowiedniej izolacji pomieszczenia skutkuje siedzeniem w kurtkach od późnej jesieni i regularnym katarem.

Jak jest z mieszkaniem?

Bez problemu można znaleźć mieszkanie w zakresie 1200-1600 naprzeciwko budynku uczelni. Akademiki oscylują w granicach 300 - 400 złotych za trójkę. Polecam wynajmować z grupką znajomych.

Życie w mieście

Ja osobiście kocham Lublin i jego koloryt, bez problemu można poruszać się komunikacją miejską, przystanek jest obok uczelni, korki w godzinach szczytu się zdarzają, ale zazwyczaj udaje mi się wszędzie dojechać na czas. Na spędzanie czasu jest masa różnych opcji: kina, galerie, teatr, parki, kawiarnie, puby. Każdy znajdzie coś dla siebie :)

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie polecam niestety tego kierunku, uważam go za marnowanie czasu i nerwów. Uczelnia nie jest dostosowana do przygotowywania pracowników, tylko masowej produkcji tytułów.

Mechatronika, Politechnika Lubelska - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Bardzo dużo przedmiotów, duże zróżnicowanie materiału. W kolejnych latach każdy semestr ma wiodący przedmiot jak mechanika albo elektronika, na pierwszym jest to jeden misz-masz.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Sporo dodatkowych kursów - tańszych dzięki uczelni. Dużo kół naukowych. Trochę olewcze podejście studentów i prowadzących do zajęć, ale jeśli chce się coś wynieść z tych studiów to można dużo.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

W porządku, ale jak ww. olewczy stosunek do zajęć, robienie ćwiczeń na zasadzie zaliczenia i zapomnienia.

Jak jest z mieszkaniem?

Jestem z tego miasta.

Życie w mieście

Bardzo dobra komunikacja, ale w godzinach szczytu są korki w pobliżu uczelni. Dużo miejsc i wydarzeń gdzie można spędzić czas.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam

Budownictwo, Politechnika Lubelska - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Ilość nauki znacznie większa niż w liceum, w czasie egzaminów dużo pracy własnej, z roku na rok coraz więcej nauki i zaawansowanych przedmiotów.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć dosyć wysoki, w zależności od przedmiotu i prowadzącego, na uczelni działają kola naukowe, dobrze zaopatrzona biblioteka, jednak ilość ofert pracy dla świeżo upieczonych inżynierów jest bardzo mała a jeżeli już jest to słabo płatna.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Generalnie podejście do studentów oceniam na dobre, ale to zależy od prowadzącego.

Jak jest z mieszkaniem?

Nie wynajmowałem mieszkania w pobliżu ani nie mieszkałem w akademiku. Natomiast na kampusie uczelni są 4 duże budynki akademików, a wokół sporo mieszkań do wynajęcia.

Życie w mieście

Na uczelnię jest dobry dojazd, przystanek komunikacji miejskiej zlokalizowany zaraz przy kampusie umożliwia podróż w różnych kierunkach miasta. Istnieje także przystanek dla rowerów miejskich. Czas wolny można spędzać w klubach, a także różnych imprezach na terenie miasta.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Kierunek ciekawy, ale zarazem potrzeba wiele nauki i wysiłku aby go ukończyć. Satysfakcja z ukończenia oczywiście ogromna, ale osobiście raczej nie polecam ze względu na duży wysiłek włożony w ukończenie studiów, a także mało ofert pracy w zawodzie. Potencjalna praca w zawodzie stresująca, wyczerpująca fizycznie jak i psychicznie, duża odpowiedzialność za stosunkowo niskie wynagrodzenie.

Technologie Energii Odnawialnej, Politechnika Lubelska - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pierwszym roku nauka skupia się na matematyce, fizyce i ogólnowydziałowych przedmiotach związanych ze środowiskiem.
Matematyka na pierwszym semestrze to głównie zajęcia wyrównawcze, na drugim pochodne i całki. Warto się do tego przyłożyć, bo później jest to używane na innych zajęciach.
Fizyka nie przekracza materiału z rozszerzonej fizyki (na pierwszym roku).
Zajęcia wydziałowe są zaliczane przez "zasiedzenie" najczęściej.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Koło naukowe "Ogniwo" na Politechnice Lubelskiej działa bardzo prężnie i skutecznie. Polecam zapisanie się na nie i uczestniczenie w spotkaniach.
Jeśli chodzi o możliwości rozwoju, to Politechnika Lubelska nie jest na szczycie żadnego rankingu. Jeśli odbębnisz tylko zajęcia to niczego się nie nauczysz. W takim wypadku lepiej zrezygnować.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Brak wyścigu szczurów, studenci bardzo pomocni, asystenci i wykładowcy bardzo ludzcy.

Jak jest z mieszkaniem?

akademik ok. 400 zł/pokój, mieszkania w Lublinie:
pokój ok. 500 zł, mieszkania ok. 1500 zł

Życie w mieście

Komunikacja miejska działa bardzo dobrze, autobusy są dość często. Warto pamiętać o tym, że są korki w godzinach 15:30-17:30 (dojazd z 10-20 min może się wydłużyć do 30-40 min [więc korki niewielkie]).
Lublin jest miastem studenckim, nie ma problemu ze spędzaniem wolnego czasu.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jeśli nie zamierzasz pracować w zawodzie który studiujesz to lepiej zrezygnować i pójść do pracy :)

Elektrotechnika, Politechnika Lubelska - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pierwszym roku tak na prawdę aby matematyka i teoria obwodów się liczyła. Reszta przedmiotów luz.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Laboratoria w miarę ok, prowadzący zwłaszcza z katedry napędów i maszyn elektrycznych posiadają sporą wiedzę. Reszta katedr także ok, ale w niektórych przedmioty na prawdę są bezsensowne jak metody numeryczne czy teoria pola.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Studia na wydziale elektrycznym i informatycznym wiążą się z tym, że 90% studentów to mężczyźni. Zwłaszcza na elektrotechnice, więc atmosfera jest na prawdę pozytywna.

Jak jest z mieszkaniem?

Wynajmuję stancję, ale atmosfera zależy od tego, na kogo się trafi i jaki właściciel wynajmujący będzie. Duże znaczenie ma to, czy wynajmujesz ze znajomymi czy z obcymi osobami.

Życie w mieście

Ale co do atmosfery, blisko jest "kwadrat", placyk gdzie można piwo wypić, grilla zrobić :P
Lublin ma wiele atrakcji do zaoferowania, komunikacja miejska nie jest droga i wszędzie można dojechać.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie żałuję wyboru tej uczelni i kierunku, są gorsi prowadzący zwłaszcza z katedry na samej górze, ale jak najbardziej polecam katedrę napędów i maszyn (ale to drugi stopień edukacji). Prowadzący są bardzo pomocni i ludzcy (co nie często się zdarza na studiach).