Biologia - Biomedica 2022, Poziom rozszerzony (Formuła 2015) - Zadanie 24.
Poniżej przedstawiono schematycznie budowę pęcherzyków płucnych: prawidłowego oraz dotkniętych kilkoma zmianami patologicznymi.
24.1. (0–1)
Na podstawie schematu wyjaśnij, dlaczego wystąpi spadek intensywności dyfuzji pęcherzykowej w pęcherzyku oznaczonym literą C.
24.2. (0–1)
Wyjaśnij, dlaczego mimo prawidłowej budowy pęcherzyka płucnego oznaczonego literą F, dochodzi do spadku intensywności dyfuzji.
24.3. (0–1)
Na podstawie wniosków podanych w zad. 24.1-24.2 podaj dwa czynniki, od których zależy intensywność dyfuzji gazów oddechowych w płucach.
Rozwiązanie
24.1. (0–1)
W pęcherzyku płucnym doszło do pogrubienia ściany, przez co dyfundujące gazy napotykają na większy opór w przemieszczaniu. Spada intensywność dyfuzji, a zatem zmniejsza się efektywność wymiany gazowej.
24.2. (0–1)
Dzieje się tak, ponieważ mimo że pęcherzyki są prawidłowe i dociera do nich odpowiednia ilość powietrza, to przez obecność zatoru we włośniczce przed pęcherzykiem płucnym spada przepływ krwi. Skutkuje to spadkiem gradientu ciśnień na granicy śródbłonek/ściana pęcherzyka płucnego, a następnie obniżeniem efektywności wymiany gazowej.
24.3. (0–1)
- Gradient ciśnień gazów oddechowych.
- Grubość bariery półprzepuszczalnej, odgraniczającej wymieniane gazy.