Biologia - Matura Czerwiec 2012, Poziom podstawowy (Formuła 2007) - Zadanie 22.

Kategoria: Układ pokarmowy i żywienie Choroby człowieka Typ: Podaj i uzasadnij/wyjaśnij

Mukowiscydoza objawia się tym, że organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe, np. w płucach lub w układzie pokarmowym. Nadmiar śluzu zalega w narządach lub przewodach odprowadzających, powodując ich niedrożność. Mukowiscydoza przejawia się m.in. niewydolnością trzustki i zaburzeniami trawienia, które mogą doprowadzić do objawów tzw. zespołu złego wchłaniania składników pokarmowych.

Wyjaśnij, w jaki sposób dochodzi do objawów zespołu złego wchłaniania na skutek niewydolności trzustki spowodowanej mukowiscydozą.

Rozwiązanie

Przykłady poprawnej odpowiedzi:

  • Gęsty i lepki śluz blokuje przewody trzustkowe, ograniczając transport enzymów trawiennych do jelita / dwunastnicy, wskutek czego składniki pokarmowe nie są odpowiednio trawione, i w efekcie upośledzone jest wchłanianie produktów trawienia.
  • Obecność śluzu w przewodach trawiennych powoduje pogorszenie wydzielania enzymów trawiennych i w konsekwencji, pogorszenie trawienia i wchłaniania składników pokarmowych.

1 p. – za poprawne wyjaśnienie zespołu złego wchłaniania spowodowanego mukowiscydozą, uwzględniające przyczynę zmniejszonego transportu enzymów trawiennych do dwunastnicy oraz tego skutek, czyli niedostateczne trawienie składników pokarmowych i w konsekwencji upośledzone wchłanianie produktów ich trawienia
0 p. – za wyjaśnienie, które nie zawiera wszystkich elementów związku przyczynowo- skutkowego (przyczyny i skutku) lub za odpowiedź merytorycznie niepoprawną