Biologia - Matura Maj 2011, Poziom rozszerzony (Formuła 2007) - Zadanie 23.
Na schematach I i II przedstawiono reakcję rośliny na działanie bodźca fotoperiodycznego. Jest to roślina dnia krótkiego, którą hodowano w warunkach dnia długiego, co powodowało, że roślina nie kwitła. W celu określenia miejsca percepcji bodźca fotoperiodycznego przeprowadzono doświadczenie, w którym okresowo zasłaniano liście (schemat I) lub wierzchołek pędu (schemat II) tej rośliny. Przebieg i wyniki doświadczenia zilustrowano na poniższych schematach.
![Fotoperiodyzm - doświadczenie](https://biologhelp.pl/sites/default/files/styles/large/public/maturalne/2011-05-pr-23.png?itok=YU6YLerD)
Na podstawie wyników doświadczenia ustal, czy miejscem percepcji bodźca fotoperiodycznego są liście, czy wierzchołek pędu rośliny. Odpowiedź uzasadnij.
Rozwiązanie
Przykłady poprawnej odpowiedzi:
- Miejscem percepcji bodźca fotoperiodycznego są liście, ponieważ roślina dnia krótkiego zakwitła po zasłonięciu liści przed działaniem światła.
- Miejscem percepcji bodźca fotoperiodycznego są liście, ponieważ, gdy ich nie osłonięto, to roślina dnia krótkiego nie zakwitła mimo osłonięcia wierzchołka pędu rośliny.
1 p. – za ustalenie, że miejscem percepcji bodźca fotoperiodycznego są liście, i poprawne
uzasadnienie odnoszące się do działania światła lub jego braku
0 p. – za ustalenie miejsca percepcji bodźca fotoperiodycznego przy braku uzasadnienia lub
za niepoprawne ustalenie miejsca percepcji tego bodźca