Weterynaria, Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych
Jak wygląda nauka na pierwszym roku?
Na pierwszym roku nie odczułam, aby było nagle o wiele więcej nauki w porównaniu do tego co wymagano u mnie w liceum, jednak mimo wszystko na pierwszy plan znacząco wysuwała się anatomia, zwłaszcza osteologia, ale głównie dlatego, że oprócz niezwykle wymyślnych nazw polskich obowiązywało także jeszcze wymyślniejsze nazewnictwo łacińskie.
Było mnóstwo przedmiotów zapychaczy, ale z perspektywy czasu jest to dobre, ponieważ później, w trakcie kolejnych semestrów, jak już się zaczną przedmioty, na które obowiązuje naprawdę ogromny zakres materiału, na szczęście nie uwierały swoim istnieniem ;)
Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?
Zajęcia są prowadzone zarówno przez UJ jak i przez UR, dlatego też jeśli chodzi o poziom zajęć bywa różnie, ale póki co większość przedmiotów jest prowadzona naprawdę fajnie, a w dużej mierze prowadzący są okej, w końcu każdy z nas jest człowiekiem ;) Jednak, co ważniejsze - można się z nimi bez problemu dogadać, co chyba nie za często się zdarza na innych uczelniach.
Prężnie działa nasz raczkujący oddział IVSA Kraków - z roku na rok jest coraz więcej organizowanych wykładów, warsztatów i wymian zagranicznych dla naszych studentów, a także w tym roku po raz kolejny będzie organizowana ogólnopolska konferencja dla studentów weterynarii, ta w poprzednim wyszła naprawdę fajnie.
Jeśli chodzi o koła naukowe, to podobnie jak z IVSĄ - z roku na rok działają coraz lepiej - tylko przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, żeby samemu się zaangażować, ponieważ nic nie stanie się samo, a niektórzy o tym czasami zapominają ;)
Jaka atmosfera panuje na uczelni?
Prowadzący tak jak pisałam wcześniej są naprawdę okej, przede wszystkim traktują studenta jak człowieka, a nie zło konieczne.
U mnie na roku jest naprawdę super atmosfera, każdy w miarę możliwości każdemu pomaga, nie ma problemu z dzieleniem się notatkami czy jakimiś fajnymi materiałami, które ktoś ma. Jest naprawdę sympatycznie.
Pomiędzy rocznikami także nie ma napiętej atmosfery, starsi koledzy zawsze wspomogą dobrą radą i odpowiedzą na mnóstwo dziwnych pytań.
Jak jest z mieszkaniem?
Wiadomo powszechnie, że Kraków nie jest najtańszym miejscem do życia. Mieszkania cenowo wychodzą naprawdę różnie. Ja wynajmuję miejsce w pokoju dwuosobowym o fajnym standardzie w ścisłym centrum Krakowa (dosłownie mam 5 min spacerkiem na Planty) i płacę ok. 700 zł miesięcznie. Za to moja koleżanka zdecydowała się wynająć pokój nieco dalej (ok. 35 - 40 min tramwajem od centrum), ale płaci ok. 500 zł za pokój jednoosobowy.
Decydując się na wynajem pokoju warto zwrócić uwagę na to jak wygląda sprawa z komunikacją miejską, naprawdę ważne jest aby blisko był przystanek autobusowy, z którego co chwilę jedzie jakiś autobus. Jest to ważne ponieważ zajęcia nie zawsze odbywają się w centrum - są przedmioty, które prowadzone są na Ruczaju, Prokocimiu, Przegorzałach, Bielanach i w Rząsce, dlatego też warto zastanowić się nad posiadaniem auta, ale na szczęście jeszcze nie na pierwszym roku, dopiero później zaczynają się prawdziwe wycieczki krajoznawcze.
Niestety nie orientuję się jak wygląda sprawa z akademikami.
Życie w mieście
Komunikacja miejska jest naprawdę niezła - da się dojechać na te wszystkie końce świata, o których pisałam w poprzednim pytaniu.
Kraków jest cudowny, prawdziwe miasto studenckie - jest mnóstwo świetnych miejsc, gdzie można posiedzieć ze znajomymi, napić się i trochę odstresować, ale również miejsc gdzie można zjeść fajny i niedrogi obiad.
Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki
Osobiście jestem bardzo zadowolona z wyboru uczelni i nie zamieniłabym jej na inną, ale wiadomo wciąż mowa o studiach, więc nie zawsze wszystko jest tak jak być powinno - czasami zdarzają się całkiem niezłe kwiatki, z których później można się pośmiać, ale są też sytuacje które sprawiają, że jest mniej lub bardziej nieprzyjemnie - jak wszędzie.