Biologia - Zbiór zadań CKE, Poziom rozszerzony (Formuła 2015) - Zadanie 45.

Kategoria: Nasienne Typ: Podaj i uzasadnij/wyjaśnij Podaj/wymień

Na rysunkach A–H przedstawiono cechy budowy organów roślin jednoliściennych i dwuliściennych.

Na podstawie: http://slideplayer.pl/królestwo roślin [dostęp: 17.10.2014].
a)Zapisz wszystkie oznaczenia literowe rysunków, które ilustrują cechy budowy organów roślin jednoliściennych.
b)Podaj, w którym z organów – B czy G – zachodzi przyrost wtórny. Uzasadnij odpowiedź.

Rozwiązanie

a)
(0-1)

B, C, F, H

b)
(0-1)

Przykład poprawnej odpowiedzi
W organie G (łodydze G), ponieważ na jej przekroju widać (w jej budowie występuje) pierścieniowy układ otwartych wiązek przewodzących. Obecność miazgi (kambium) umożliwia odkładanie na całym obwodzie łodygi kolejnych warstw drewna i łyka (wtórnego), wskutek czego następuje przyrost wtórny na grubość.

Wskazówki

a)
Aby zrealizować polecenie, trzeba znać cechy charakterystyczne roślin jednoliściennych i dwuliściennych lub różnice między tymi grupami roślin. Dopiero na tej podstawie można rozpoznać i wyselekcjonować cechy roślin jednoliściennych przedstawione na rysunkach.

b)
Porównując rysunki obrazujące budowę organów B i G, zwróć uwagę na układ wiązek przewodzących i obecność w nich miazgi lub jej brak. Kolejnym krokiem powinno być rozważenie i ustalenie, który układ wiązek przewodzących (regularny / pierścieniowy czy rozproszony) i który ich rodzaj (otwarte / zawierające miazgę czy zamknięte / bez miazgi) umożliwia przyrost łodygi na grubość na całym jej obwodzie. Do sformułowania pełnej odpowiedzi niezbędna jest znajomość roli miazgi w przyroście wtórnym.