Kierunek lekarski, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych
Jak wygląda nauka na pierwszym roku?
Materiału jest sporo, ale chyba nikogo to nie dziwi - taka specyfika kierunku. Czasu jest niewiele, ale przy nauce na bieżąco (to naprawdę dużo zmienia!) dajemy radę. Na pierwszym roku jest sporo nieistotnych przedmiotów, które po prostu trzeba zaliczyć, z bardziej wymagających to przez pierwsze dwa semestry mamy największego mordercę, czyli biochemię. Dość niewdzięczny przedmiot, nie da się ukryć. Kolokwia są trudne, ale od czego mamy giełdy ;) Biologia molekularna też nie należy do najłatwiejszych, ale studenci ją lubią przez ciekawie prowadzone zajęcia i przemiłych prowadzących. O biofizykę, biologię komórki, embriologię czy histologię (ale tylko tę część z pierwszego semestru) praktycznie w ogóle nie trzeba się martwić - zdają się same. Anatomia jest najciekawszym przedmiotem z pierwszego roku, mamy świetne zaplecze i kadrę, nawet słynny dr. Wiśniewski po licznych kontrowersjach trochę się uspokoił, zajęcia z nim dalej nie należą do najprzyjemniejszych, ale to już zdecydowanie nie to samo co kiedyś. Pozostali asystenci to naprawdę ludzie do rany przyłóż. Jeśli chodzi o książki to osobiście posiadam tylko te do anatomii autorstwa naszego kochanego dr hab. Michała Szpindy, resztę trzymam w pdf albo w ogóle nie są potrzebne, więc zupełnie nie trzeba się martwić, podręczniki są tylko dla was. Kolejne lata są znacznie lżejsze szczególnie ze względu na biochemię, która po pierwszy roku odpada.
Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?
Nie mogę za dużo powiedzieć w kwestii kół naukowych, bo nie angażuję się w rozwój na uniwersytecie, ale z tego co wiem od osób wtajemniczonych w tę dziedzinę to każda z katedr prowadzi swoje badania, dając tym samym osobom studiującym możliwość realnego rozwoju w wybranej dziedzinie. Odnośnie ćwiczeń i zajęć obowiązkowych to czuć, że w CM zostało ostatnio wpompowane dużo pieniędzy. Mamy dofinansowane zaplecze, nowe prosektorium i niczego nie brakuje.
Jaka atmosfera panuje na uczelni?
Udało mi się w tym roku trafić do najlepszej grupy do jakiej mogłam. W innych grupach zdarzają się wyścigi, jest sporo osób, z którymi nie za bardzo można porozmawiać o czymś więcej niż nauce, ale powiem to jeszcze raz - taka specyfika kierunku, chociaż z tego co wiem to Bydgoszcz jest jednym z uniwersytetów, na których najmniej się to odczuwa.
Studenci pomagają sobie jak mogą, przekazują pytania, prowadzą ogromne dyski z bazami, w razie problemów zawsze można liczyć na czyjąś pomoc.
Wykładowcy są po prostu ludzcy, naprawdę nie ma na co narzekać. Czuć, że uczelni zależy na zatrzymaniu nas tutaj i nauczeniu tego, czego nam brakuje, a nie wyrzuceniu przy pierwszej okazji. Warto tez dodać, że na kierunku lekarskim jest niecałe 200 osób, przez co prowadzący nas znają, są bardziej wyrozumiali i związani z nami. Nie ma tu tak dużego przemiału, przez co panuje bardziej rodzinna i przyjazna atmosfera.
Jak jest z mieszkaniem?
Akademik jest standardowo najtańszą opcją, ale tylko dla osób co wytrzymują towarzystwo drugiego człowieka właściwie cały czas. Ceny mieszkań na chwilę obecną są jedne z najniższych w całej Polsce, w budżecie około 1000zł/ mc na pewno znajdziesz stancje w dobrym standardzie.
Życie w mieście
Nie należę do najbardziej rozrywkowych osób, więc jedyne miejsca w jakich bywam to puby. Na rynku jest ich sporo, czasami spotykamy się tam na piwo. Z klubów dużą popularnością cieszy się Point, ale osobiście nie polecam tego miejsca. Należy pamiętać, że na pierwszym roku nie będzie tak dużo czasu na wyjścia, więc nie nastawiajcie się na cotygodniową imprezę.
Komunikacja miejska nie należy do najlepiej zorganizowanych, ale da się to przeżyć. Zajęcia odbywają się w 4 osobnych budynkach. Nie należy to do zalet tej uczelni, ale pamiętajmy, że Bydgoszcz nie jest dużym miastem i 10-20min dojazdu (przynajmniej dla mnie) nie jest czymś strasznym. Wykłady odbywają się w budynku biblioteki przy Juraszu, anatomia jest na ul. Łukasiewicza (to najdalej położony budynek od centrum), pozostałe przedmioty na ul. Karłowicza, a i wf na ul. Świętojańskiej, dlatego warto przemyśleć wybór lokalizacji na mieszkanie - osobiście polecam okolice Jurasza, szczególnie w kolejnych latach kiedy nie będzie już anatomii ani wf.
Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki
Jestem z Gdańska i szłam tutaj z myślą, że to tylko na rok i na pewno będę się przenosiła na Gumed, ale po spędzeniu tutaj pierwszego roku jestem naprawdę pozytywnie zaskoczona i zrezygnowałam z planu przenosin.
Najważniejsza dla mnie jest atmosfera jaka panuje na tej uczelni, czuję się po prostu komfortowo i wiem, że nie jestem tylko anonimowym numerem indeksu dla prowadzących, bardzo to doceniam.