Analityka medyczna, Uniwersytet Medyczny w Łodzi - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych
Jak wygląda nauka na pierwszym roku?
Pierwszy rok opisałam w mojej poprzedniej opinii. Także teraz skupie się na drugim roku. Ogólnie drugi rok analityki uchodzi za najtrudniejszy. I ja się z tym zgadzam. Szczególnie semestr zimowy był ciężki. Za to semestr letni był całkiem przyjemny i nigdy tyle nie imprezowałam co wtedy XD
Na drugim roku rozpoczyna się przygoda z zakładem biochemii i diagnostyki molekularnej. Najpierw biochemia w semestrze zimowym a potem biologia molekularna w semestrze letnim. Oba przedmioty są bardzo ważne i warto coś z nich ogarniać, bo na trzecim roku jest diagnostyka molekularna i biochemia kliniczna.
Drugi rok to tez rok immunologii pod różnymi postaciami - immunologia, immunopatologia, alergologia i diagnostyka alergologiczna.
Poza tym też jest fizjologia, patofizjologia, chemia analityczna, analiza instrumentalna, angielski, fakultet i inne mniej istotne przedmioty.
Zaczynamy też praktyczną naukę zawodu - dla mnie było to ogromne rozczarowanie. Bardzo mało wiedzy praktycznej i godziny bezsensownych prezentacji na seminariach.
Mimo wszystko na pewno drugi rok jest ciekawszy niż pierwszy.
Ważne jest też to, że po drugim roku są praktyki. Mi osobiście się bardzo podobały, ale wiem że są osoby które zaczęły myśleć nad tym czy jest to zawód dla nich. Oczywiście w ciągu całego roku nie mieliśmy żadnego przygotowania pod praktyki i każdy z nas poszedł tam z zerową bądź niewielka wiedzą na temat pracy w laboratorium.
Tak jak pisałam drugi rok jest wymagający - ważne i ciężkie przedmioty oraz zapchany plan. Jednak da się normalnie żyć XD Da się połączyć studia z pracą (sama tak robiłam), imprezami, zainteresowaniami czy obowiązkami. Nawet były osoby, które poprawiały maturę. Owszem bywało ciężko, ale jakoś wszyscy daliśmy radę.
Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?
Poziom zajęć mógłby być lepszy. Często robimy różne rzeczy na maszynach, które pamiętają głęboki PRL XD - szczególnie czuć to na naszym wydziale. Zajęcia w CKD są już trochę bardziej ,,nowoczesne’’. Samego sprzętu też jest dość mało. Dochodzi do sytuacji, gdzie parę osób używa jednej pipety automatycznej i trzeba na nią czekać.
Moim zdaniem jest za mało zajęć praktycznych. A jednak to praktyka jest w tym zawodzie najważniejsza. Mnóstwo czasu marnujemy słuchając prezentacji na seminariach. Bywały sytuacje, gdzie przez całe zajęcia praktyczne słuchaliśmy prezentacji.
Biblioteka jak zawsze super i wszystko jest git.
Możliwości są jak w każdym zawodzie medycznym i tylko od Ciebie zależy jak z tego skorzystasz. Koła naukowe są, ale raczej nikt na drugim roku nie jest w nie zaangażowany. W tym roku akademickim zaczął prężniej działać STDL. Sama jestem członkinią STDL i byłam na paru akcjach, polecam serdecznie.
Ogólnie inne kierunki niż lekarski i stoma to takie gorsze dzieci umedu XD Są bo są i coś tam dla nas skapnie, ale większość pieniędzy idzie w inwestycje z których zazwyczaj korzysta lek i stoma. Nawet widać to na social mediach umedu - promowane są lekarski, stoma i czasem farmacja.
Jaka atmosfera panuje na uczelni?
Wykładowcy w większości bardzo w porządku, ale bywają tacy którzy robią pod górkę. Ważne żeby nie dać się zapamiętać w negatywny sposób i nie podpaść.
Jeżeli chodzi o atmosferę na roku to bywało różne. Każdy już ma swoje ekipy znajomych i nie jest już tak milusio jak na pierwszym roku. Samego wyścigu szczurów nie ma, raczej każdy jest skupiony na sobie i na swoich bliższych znajomych.
Jak jest z mieszkaniem?
Zajęcia są na Wydziale Farmaceutycznym, w CKD i na Starym Polesiu (Żeligowskiego i plac Hallera).
Warto mieć mieszkanie albo na Starym Polesiu albo w okolicach wydziału i CKD. Życie w akademiku jest specyficzne i trzeba się w tym odnaleźć.
Łódzkie ceny są bardziej przystępne niż warszawskie albo gdańskie, ale i tak jest ciężko.
Życie w mieście
Ja osobiście kocham Łódź i jej specyficzny klimat. Nie jestem z Łodzi, ale bardzo dobrze się tu odnalazłam. Jest co robić i gdzie dobrze zjeść. Nie ma zbyt wielu turystów i aż takiego tłoku na mieście.
Oczywiście łódzkim problemem są wieczne remonty, a co za tym idzie problemy z komunikacja miejską. Ale szczerze mówiąc idzie się do tego przyzwyczaić.
Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki
Osobiście jestem zadowolona z kierunku pomimo tych wszystkich wad i problemów. Jakoś się w tym wszystkim odnalazłam. Jeżeli nie czujecie tego po drugim roku i praktykach to warto się zastanowić czy jest sens iść w to dalej.
Pamiętajcie, to są tylko studia. Nie ma co się za bardzo spinać. Korzystajcie z tego okresu w życiu i z jego możliwości, bo prawo wykonywania zawodu i tak dostaniecie, niezależnie od waszej średniej :))) Pracy dla diagnostów jest pod dostatkiem. Chcesz się rozwijać naukowo i oceny są dla ciebie ważne? Super! Chcesz tylko zdawać i w międzyczasie robić inne rzeczy niezwiązane ze studiami? Też super! Powodzenia dla wszystkich studentów i studentek analityki <3