Opinie o uczelniach

Stale poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.
Baza zawiera subiektywne, anonimowe opinie. Jeżeli nie zgadzasz się z opinią na temat swojej uczelni - napisz własną.

Znalezionych opinii - 21

Analityka medyczna, Uniwersytet Medyczny w Łodzi - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok opisałam w mojej poprzedniej opinii. Także teraz skupie się na drugim roku. Ogólnie drugi rok analityki uchodzi za najtrudniejszy. I ja się z tym zgadzam. Szczególnie semestr zimowy był ciężki. Za to semestr letni był całkiem przyjemny i nigdy tyle nie imprezowałam co wtedy XD
Na drugim roku rozpoczyna się przygoda z zakładem biochemii i diagnostyki molekularnej. Najpierw biochemia w semestrze zimowym a potem biologia molekularna w semestrze letnim. Oba przedmioty są bardzo ważne i warto coś z nich ogarniać, bo na trzecim roku jest diagnostyka molekularna i biochemia kliniczna.
Drugi rok to tez rok immunologii pod różnymi postaciami - immunologia, immunopatologia, alergologia i diagnostyka alergologiczna.
Poza tym też jest fizjologia, patofizjologia, chemia analityczna, analiza instrumentalna, angielski, fakultet i inne mniej istotne przedmioty.
Zaczynamy też praktyczną naukę zawodu - dla mnie było to ogromne rozczarowanie. Bardzo mało wiedzy praktycznej i godziny bezsensownych prezentacji na seminariach.
Mimo wszystko na pewno drugi rok jest ciekawszy niż pierwszy.
Ważne jest też to, że po drugim roku są praktyki. Mi osobiście się bardzo podobały, ale wiem że są osoby które zaczęły myśleć nad tym czy jest to zawód dla nich. Oczywiście w ciągu całego roku nie mieliśmy żadnego przygotowania pod praktyki i każdy z nas poszedł tam z zerową bądź niewielka wiedzą na temat pracy w laboratorium.
Tak jak pisałam drugi rok jest wymagający - ważne i ciężkie przedmioty oraz zapchany plan. Jednak da się normalnie żyć XD Da się połączyć studia z pracą (sama tak robiłam), imprezami, zainteresowaniami czy obowiązkami. Nawet były osoby, które poprawiały maturę. Owszem bywało ciężko, ale jakoś wszyscy daliśmy radę.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć mógłby być lepszy. Często robimy różne rzeczy na maszynach, które pamiętają głęboki PRL XD - szczególnie czuć to na naszym wydziale. Zajęcia w CKD są już trochę bardziej ,,nowoczesne’’. Samego sprzętu też jest dość mało. Dochodzi do sytuacji, gdzie parę osób używa jednej pipety automatycznej i trzeba na nią czekać.
Moim zdaniem jest za mało zajęć praktycznych. A jednak to praktyka jest w tym zawodzie najważniejsza. Mnóstwo czasu marnujemy słuchając prezentacji na seminariach. Bywały sytuacje, gdzie przez całe zajęcia praktyczne słuchaliśmy prezentacji.
Biblioteka jak zawsze super i wszystko jest git.
Możliwości są jak w każdym zawodzie medycznym i tylko od Ciebie zależy jak z tego skorzystasz. Koła naukowe są, ale raczej nikt na drugim roku nie jest w nie zaangażowany. W tym roku akademickim zaczął prężniej działać STDL. Sama jestem członkinią STDL i byłam na paru akcjach, polecam serdecznie.
Ogólnie inne kierunki niż lekarski i stoma to takie gorsze dzieci umedu XD Są bo są i coś tam dla nas skapnie, ale większość pieniędzy idzie w inwestycje z których zazwyczaj korzysta lek i stoma. Nawet widać to na social mediach umedu - promowane są lekarski, stoma i czasem farmacja.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy w większości bardzo w porządku, ale bywają tacy którzy robią pod górkę. Ważne żeby nie dać się zapamiętać w negatywny sposób i nie podpaść.
Jeżeli chodzi o atmosferę na roku to bywało różne. Każdy już ma swoje ekipy znajomych i nie jest już tak milusio jak na pierwszym roku. Samego wyścigu szczurów nie ma, raczej każdy jest skupiony na sobie i na swoich bliższych znajomych.

Jak jest z mieszkaniem?

Zajęcia są na Wydziale Farmaceutycznym, w CKD i na Starym Polesiu (Żeligowskiego i plac Hallera).
Warto mieć mieszkanie albo na Starym Polesiu albo w okolicach wydziału i CKD. Życie w akademiku jest specyficzne i trzeba się w tym odnaleźć.
Łódzkie ceny są bardziej przystępne niż warszawskie albo gdańskie, ale i tak jest ciężko.

Życie w mieście

Ja osobiście kocham Łódź i jej specyficzny klimat. Nie jestem z Łodzi, ale bardzo dobrze się tu odnalazłam. Jest co robić i gdzie dobrze zjeść. Nie ma zbyt wielu turystów i aż takiego tłoku na mieście.
Oczywiście łódzkim problemem są wieczne remonty, a co za tym idzie problemy z komunikacja miejską. Ale szczerze mówiąc idzie się do tego przyzwyczaić.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Osobiście jestem zadowolona z kierunku pomimo tych wszystkich wad i problemów. Jakoś się w tym wszystkim odnalazłam. Jeżeli nie czujecie tego po drugim roku i praktykach to warto się zastanowić czy jest sens iść w to dalej.
Pamiętajcie, to są tylko studia. Nie ma co się za bardzo spinać. Korzystajcie z tego okresu w życiu i z jego możliwości, bo prawo wykonywania zawodu i tak dostaniecie, niezależnie od waszej średniej :))) Pracy dla diagnostów jest pod dostatkiem. Chcesz się rozwijać naukowo i oceny są dla ciebie ważne? Super! Chcesz tylko zdawać i w międzyczasie robić inne rzeczy niezwiązane ze studiami? Też super! Powodzenia dla wszystkich studentów i studentek analityki <3

Analityka medyczna, Śląski Uniwersytet Medyczny (ŚUM) - opinia studenta V roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Ahh, po 5 latach znowu mogę napisać kolejną opinię. Czy to były ciężkie 5 lat? Tak. Pierwszego roku wolę nie wspominać, jeśli chodzi o praktykę - zaczęła się na trzecim. Jeśli ktoś wytrwał do 3 roku, został do końca:) 5 rok to przygotowania do pracy w zawodzie, pisanie pracy i jej obrona (formalność, nie ma co się stresować).

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Pracy na rynku jest dużo.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Na 5 roku każdy był już całkowicie wymęczony i chciał po prostu skończyć studia i zacząć pracować.

Jak jest z mieszkaniem?

Większość ludzi wynajmowała mieszkania w Katowicach.

Życie w mieście

Sosnowiec. Co tu dużo mówić.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Tej uczelni nie sposób opisać. A analityka medyczna to naprawdę niesamowity kierunek. Tu ma się wiedzę dosłownie z wszystkiego. Znalazłoby się wiele wad, ale koniec końców - nie żałuję wyboru uczelni.

Analityka medyczna, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauka jest trochę inna niż w liceum. Trzeba po prostu wczuć się w nowy tryb nauki. Wejściówki, kolokwia czasami co tydzień lub dwa. Jeżeli ktoś będzie się uczył systematycznie i nie odkładał nauki na dwa dni przed sesją to 1 semestr ma zdany bez żadnej poprawki. Na pewno dużo uwagi trzeba włożyć w anatomię, bo jednak chyba najbardziej tutaj mogą trochę pocisnąć. Są takie przedmioty zapychacze typu filozofia, socjologia, które po prostu trzeba ZZZ. Uważam, że po pierwszym semestrze jak ktoś zrozumie jak się studiuje i zobaczy co z czym się je to później będzie miał łatwiej. Rada na przyszłość to abyście uczyli się biologii medycznej bo późniejsze zaliczenie może was zmieść z planszy.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

W wielu katedrach są koła naukowe, które mogą pogłębić waszą wiedzę i zainteresowania z przedmiotem. Jest u nas STDL. Na uczelni są wydarzenia, które mogą poszerzać rozwój typu Medyczna Środa lub wykłady ogólnouniwesyteckie z innych wydziałów.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy i asystenci są na uczelni wspaniali. Są wyrozumiali dla studenta i chcą abyś się czegoś nauczył. Wydział Farmaceutyczny ma najsympatyczniejszego dziekana Pana profesora Kruszewskiego. Między studentami nie ma żadnego wyścigu. Każdy jest wobec siebie miły. Każdy znajdzie szybko swoje towarzystwo.

Jak jest z mieszkaniem?

Są u nas trzy akademiki. Jednak jeżeli już chcesz akademik to tylko nie Fordon bo będziesz musiał cały dzień spędzać w centrum miasta. Zajęcia potrafią być nawet do 20.00. Najlepiej to wynająć mieszkanie w centrum miasta obok Jurasza lub na Jagiellońskiej, bo masz wtedy praktycznie wszędzie blisko. Za mieszkanie nie zapłacisz dużo tak około 600-1500.

Życie w mieście

Bydgoszcz to nie jest takie miasto jak Gdańsk czy Warszawa. Trzeba być tego świadomy. Nie ma tutaj wiele klubów. Można spędzać czas w pubach, teatrze, operze, filharmonii, restauracjach, parkach. Przy dobrej organizacji czasu i systematyczności można ogarnąć nawet 2 dni wolnego. Komunikacja miejska bywała lepsza. Najlepszym podsumowaniem tego byłoby spojrzenie się mieszkańców na zepsuty tramwaj przez sekundę i dalsze pójście do celu, bo nikogo to tam nie dziwi, że chociaż raz w tygodniu nie popsuje się autobus czy niewykolei tramwaj.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Dla mnie super uczelnia czasami trzeba mieć do niej cierpliwości, ale gdybym miał wybrać jeszcze raz to wybrałbym ten kierunek i to miasto.

Analityka medyczna, Uniwersytet Medyczny w Łodzi - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Czas poświęcony na naukę zależy w dużym stopniu od osoby i od przedmiotu. Są przedmioty bardziej wymagające (np. chemia nieorganiczna, chemia organiczna czy statystyka) i takie na które nauka dzień przed w zupełności wystarcza. Ciężko to porównać z liceum, jednak nauka na studiach i w liceum to zupełnie dwa różne światy. Ale nie ma co się tym przejmować, owszem początki są trudne ale z czasem można wypracować odpowiednie metody nauki.
Jest wolny czas na wyjście ze znajomymi, rozwijanie hobby czy po prostu odpoczynek- podstawą jest dobra organizacja czasu. Wiadomo, że przed zaliczeniami i sesją tego czasu robi się zdecydowanie mniej.
Nie kupujcie żadnych książek poza książką od angielskiego - resztę można bez problemu wypożyczyć w bibliotece albo korzystać z pdf. Ale i tak nauka na zaliczenia głównie opiera się na prezentacjach, skryptach czy materiałach udostępnionych przez wykładowców.
Na pierwszym roku nie odczujecie, że studiujecie analitykę. Ten rok to w sumie takie przedłużenie liceum - dużo ogólnych przedmiotów, które są bazą aby w następnych latach iść dalej. Dla mnie osobiście pierwszy rok jest trochę nudny, ale jakoś trzeba go przeżyć. Od drugiego roku zaczyna się praktyczna nauka zawodu.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Myślę, że poziom zajęć jest naprawdę okej. Najciekawsze są zajęcia praktyczne i z nich można najwięcej wyciągnąć. Wykłady odbywają się zdalnie przez teamsa poza chemią organiczną (warto chodzić na wykłady z organy).
Biblioteka jest dobrze wyposażona. Jest to też bardzo fajne miejsce do nauki, jednak w czasie sesji jest tam dość tłoczno. Biblioteka Umedu znajduje się naprzeciwko Wydziału Farmaceutycznego, gdzie odbywa się większość zajęć.
Na Umedzie co chwila odbywają się jakieś konferencje czy warsztaty. Są koła naukowe na naszym wydziale, działa też Łódzkie Towarzystwo Studentów Medycyny Laboratoryjnej. Jednak w działalność naukową lepiej się zaangażować np. od drugiego roku, na pierwszym roku trochę nie ma sensu.
Możliwości po analityce medycznej są spore (jak we wszystkich zawodach medycznych). Można pracować w różnego rodzajach laboratoriach, firmach farmaceutycznych czy naukowo. Diagności mają również możliwość robienia specjalizacji.
Nastawcie się na to, że będziecie musieli tłumaczyć co studiujecie XD Świadomość istnienia diagnostów laboratoryjnych i ich pracy jest naprawdę mała wśród ludzi niezwiązanych z medycyną.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera jest w porządku. Wykładowcy raczej nie robią problemów i nie chcą nikogo uwalić na siłę. Relacje między studentami też jak najbardziej w porządku. Na roku jest stosunkowo niewiele osób więc każdy się w miarę kojarzy. Bądźcie dla siebie nawzajem mili i nie róbcie problemów o głupoty a wszystko będzie w porządku. Ja na studiach poznałam naprawdę super osoby i gdyby nie one to rzuciłabym te studia już dawno XD.
Organizacja czasem zawodzi, ale to standard na uczelniach. Ogólnie myślę, że Umed jest dość prostudencki (przynajmniej jeżeli chodzi o analitykę).

Jak jest z mieszkaniem?

Zajęcia na pierwszym roku odbywają się na Wydziale Farmaceutycznym (ul. Muszyńskiego), w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym (ul. Pomorska), na ul. Żeligowskiego i na placu Hallera. Dodatkowo WF, który trwa przez jeden semestr jest na ul. 6 sierpnia.
Akademiki Umedu są na placu Hallera i na Lumumbowie - podobno są całkiem w porządku.
Jeżeli chodzi o szukanie pokoju/ mieszkania to polecam szukać w okolicach Wydziału albo na Starym Polesiu. Cenowo jest różnie i czasami warto się naszukać aby trafić na dobrą ofertę.

Życie w mieście

Łódź albo się kocha albo nienawidzi XD. W Łodzi panuje specyficzny klimat, który nie każdemu podpasuje. Są miejsca, które odstraszają swoim wyglądem ale i takie które są naprawdę urokliwe. Ja osobiście jestem zadowolona z mieszkania w niej. Życie towarzyskie skupia się przede wszystkim na Piotrkowskiej - sporo fajnych miejsc aby wyjść ze znajomymi. Jest też oczywiście Manufaktura. Jest całkiem sporo parków, zoo czy planetarium.
Jeżeli chodzi o komunikację miejską to tragedii nie ma. Tramwaje będą lepszym wyborem niż autobusy - mniej się spóźniają.
W Łodzi są wieczne remonty i co chwilą są jakieś zmiany rozkładów jazdy więc warto je śledzić w miarę na bieżąco.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam ten kierunek osobom zainteresowanym medycyną, którzy nie chcą pracować bezpośrednio z pacjentem. Są to ciężkie studia, które dają naprawdę dużo możliwości i są bardzo ciekawe. Ja osobiście nie żałuję wyboru.
Nie idźcie na analitykę aby poprawić maturę! Owszem są przedmioty na których zakres materiału pokrywa się z tym do matury. Ale pierwszy rok jest naprawdę wymagający - czasowo, fizycznie i psychicznie. A studiowanie kierunku, którego się nie lubi może być naprawdę męczące.
Bądźcie też dla siebie wyrozumiali - zaczynanie studiów często w nowym mieście jest ciężkie. Wypracujcie swoje metody nauki, dbajcie o siebie oraz korzystajcie z życia studenckiego. Pamiętajcie, że drugie i trzecie terminy są dla ludzi. Powodzenia dla wszystkich przyszłych studentów i studentek analityki <3

Analityka medyczna, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki na pierwszym roku jest sporo, ale jest to do ogarnięcia. Przez to że w odróżnieniu od liceum pojawia się duużo więcej praktyki i "robienia" a nie tylko słuchania, to jakoś łatwiej przyswaja się te spore ilości materiału. W kolejnych latach z tego co słyszałam od starszych roczników to 2. rok najcięższy, 3. najciekawszy a 4. najluźniejszy. Aktualnie kończę 2. rok i jak na razie się zgadzam że na 2. kolorowo nie jest 🙈😂 ale to nie jest nie do zrobienia. Sama zarówno na 1. jak i na 2. roku łącze studia z pracą (dorywczą) i da się, potrzeba do tego dobrej organizacji ale tragedii nie ma. Sesja ciągła jest trochę uciążliwa zwłaszcza jak się ma wolne gdy inne uczelnie mają sesje a później jak oni odpoczywają to np. do kwietnia walczy się z egzaminami 🙃 ale to też jest taki minus który nie powinien nikogo zniechęcić, zależy od rozłożenia sobie terminów, co robi się tak naprawdę grupą więc nie jest tak zawsze. Czas wolny jest ale nie ma go nie wiadomo ile, na pewno nie tyle ile na innych uczelniach. Ale coś za coś, praca po Analityce Medycznej jest i z pewnością będzie i to z dużą możliwością wyboru i fajnymi zarobkami więc myślę że warto.
Da się robić sporo poza uczelnią, jednak czasem trzeba zrezygnować z jakiś planów bo np. nie można odpuścić żadnych zajęć albo trzeba uczyć się na wejściówki, ale z czasem się do tego przyzwyczajasz i nawet po imprezie na niektóre zajęcia da się pójść niekoniecznie wyspanym a mimo to zdać.
Prowadzący to też ludzie a w dużej mierze oni sami jeszcze kilka lat temu studiowali więc są świadomi że mamy też życie poza studiami i często idą na rękę w wielu sytuacjach, zwykle nie ma żadnych problemów pod tym względem.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Sporo możliwości zarówno na samych studiach jak i po nich.
Kół naukowych dużo do wyboru, gorzej ze znalezieniem na nie czasu 😅 ale jak się chce to się da. U nas na uczelni bardzo prężnie działa STDN (Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych) co jest mega na plus, dla nas wiele możliwości, dla uczelni prestiż (jesteśmy bodajże drugim STDN w Polsce który tak intensywnie działa), fajna możliwość poznania osób z naszego kierunku ze starszych lat (co często się przydaje również do podpytania o przedmioty które nas czekają w następnych latach) i zdobycia cennego doświadczenia w różnym zakresie.

Poziom zajęć jest różny, są zajęcia prowadzone lepiej i gorzej. Na duży plus jest to że nasza Pani dziekan nieustannie dąży żeby poprawiać wszelkie niedoskonałości, jest otwarta na nasze uwagi, chętna do szukania rozwiązań i ulepszeń a i tak muszę przyznać że źle nie jest. Większość zajęć prowadzi na wysokim poziomie, zwłaszcza na roku 2., na pierwszym się zdarzały słabi prowadzący ale im dalej tym zdecydowanie trafialiśmy na prowadzących z pasją.

Możliwości po tym kierunku jest wiele, jest bardzo duże zapotrzebowanie na diagnostów laboratoryjnych, pracy zdecydowanie nie zabraknie, kwestie wynagrodzenia są dobre a nawet bardzo dobre a aktualnie nadal ulegają poprawie (prawdopodobnie minimalne wynagrodzenie dla diagnostów laboratoryjnych w tym roku zostanie jeszcze bardziej podwyższone).
Z pracą to często zdarza się że na akcjach STDL gdzie działamy również z osobami z 5. roku słyszymy od ludzi z zewnątrz, albo od władz że chętnie przyjmą od zaraz diagnostę więc jak dostaną papierek to przyjmą ich z otwartymi ramionami a co do warunków to się dogadają itp. Więc jak widać pracy jest szeroki wachlarz i to raczej my będziemy wybierać prace a nie na odwrót.
I też mamy sporo możliwości pracy do wyboru, o czym się niestety za dużo nie mówi (np. ja idąc na te studia myślałam że będę mogła pracować tylko w szpitalu). A możemy pracować zarówno w szpitalach, prywatnych placówkach, w laboratoriach w fabrykach, ale też możemy iść w kierunku nauki i pracować np w ośrodkach testujących różne nowoczesne rozwiązania medycyny, albo wręcz szukać ich i opracowywać nowe metody, możemy też zostać na uczelni i za kilka lat sami uczyć przyszłych diagnostów i innych medyków. Tu by można długo wymieniać ale uwierzcie mi na słowo, wybór jest.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Podejście wykładowców, asystentów, prowadzących jest w większości świetne. Zdążały się osoby które robiły pod górkę ale to chyba wszędzie takich ludzi można spotkać, ale w większości do dogadania a część z nich to wymarzeni prowadzący.
Zwykle większość nie robi żadnych problemów ani z zajęciami ani z zaliczeniami, bardzo "ludzcy" i wyrozumiali, umieją postawić się w naszej sytuacji i zwykle są świadomi że nasze studia najłatwiejsze nie są i nie chcą nam tego bardziej utrudniać.

Na duży szacunek zasługuje nasza Pani Dziekan która jest osobą o złotym sercu i ogromnej pasji, w skrócie właściwa osoba na właściwym miejscu. Dzięki niej dużo rzeczy można załatwić bez problemu a jak jest jakiś problem np z prowadzącymi to jak się do niej zgłosi to z dużym zaangażowaniem pomaga go rozwiązać.

Tak jak często się mówi że na medycznym jest "wyścig szczurów" to ja w żadnym stopniu tego nie doświadczyłam. W liceum trochę tak było a teraz mam wrażenie że trafiłam na najbardziej zgraną grupę jaką można sobie wymarzyć. Pomagamy sobie nawzajem bez jakiegokolwiek wypominania "ja ci pomogłem, teraz ty pomóż mi".
Może też przez to że jesteśmy dość mało licznym kierunkiem (aktualnie jest nas 36 osób) więc może też z tego względu jesteśmy aż tak bardzo zgrani. Tak czy inaczej jeszcze nigdy nie trafiłam na takich ludzi którzy podchodzą do studiowania "MY mamy to zdać i skończyć więc jak masz z czymś problem to nie jesteś w tym sam, razem to ogarniemy". Wymiana notatkami, wytłumaczenie czegoś nawzajem, czasem nawet pomoc na egzaminach/zaliczeniach to u nas zupełnie normalna rzecz. Ludzie ze starszych lat też mega otwarci i pomocni, często dzielą się też swoimi starymi notatkami a już na pewno z opiniami o prowadzących i zajęciach.

Jak jest z mieszkaniem?

Wynajmuje mieszkanie wraz z trzema przyjaciółmi, każdy z nas ma osobny pokój i cenowo nie wychodzi to źle w porównaniu z innymi miastami.
Wraz z opłatami na spokojnie da się znaleźć coś do 700/msc.
Ja mam dość mały pokój i mieszczę się w 600zł/msc ale nie jest to mieszkanie pod samą uczelnią (około 30minut dojazdu komunikacją). Jednakże nie narzekam, jestem bardzo zadowolona zarówno z ceny jak i miejsca.

Akademik jest super sprawą z tego co słyszałam od znajomych, w 5 minut jesteś na zajęciach, cenowo nie pamiętam dokładnej kwoty ale są to małe pieniądze. Minusem jest to że nie wiadomo na kogo trafisz w pokoju, ale słyszałam że z tym też zwykle nie jest źle a w najgorszym razie można się przenieść.

Warto szukać mieszkania wcześniej a nie na ostatni moment bo wtedy często podnoszą się ceny i bardzo szybko oferty się pojawiają i tak samo szybko znikają.

Patent którego sama nie znałam a teraz uważam za bardzo przydatny, jak nie znajdziesz nic do października a nie chcesz brać byle czego to pójdź do akademika na miesiąc albo dwa i na spokojnie poszukaj mieszkania, do akademika można przyjść nawet na miesiąc i bez problemu potem zrezygnować. Kilka osób tak u nas zrobiło przy przeprowadzce na inne mieszkania itp.

Życie w mieście

Możliwości spędzenia wolnego czasu spoko aczkolwiek nie mam porównania z innymi miastami, podobnie z komunikacją.
Ja nie narzekam ani na jedno ani na drugie.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Szukajcie osób z tych kierunków i nie bójcie się pytać o nawet najbardziej banalne sprawy które was nurtują.

Nie bójcie się też że sobie nie poradzicie bo "to przecież uniwersytet medyczny a ja aż tak wybitna w liceum nie byłam". Ja też nie byłam a jakoś teraz sobie daje radę, a sama bardzo się tego bałam i o mało z tego względu nie wybrałam innego kierunku. Liceum i studia to dwie zupełnie różne rzeczywistości.

Nie bójcie się też w razie czego zmienić kierunku. Jeśli zaczniesz jakiś kierunek i będziesz czuć się na nim źle to bez sensu na siłę go kończyć (zwłaszcza dotyczy kierunkowy medycznych gdzie wymagają one jednak spori wysiłku). Lepiej czasem odpuścić, zastanowić się jeszcze raz co bardziej by mnie interesowało i w następnym roku zacząć tam.
Nie bójcie się "straconego roku" bo on wtedy nie jest stracony, stracone były by lata kończenia czegoś na siłę w czym i tak nie chcemy w przyszłości pracować.

Nie idziecie na analitykę z myślą że tu będzie lżej niż na lekarskim. Nie będzie, na 2. roku wręcz przeciwnie, na trzecim ponoć faktycznie mamy lżej. Ogólnie warto sobie uświadomić, w co ciężko uwierzyć przez utarte myślenie, że KAŻDY kierunek medyczny jest mega wymagający i podobny jeśli chodzi o trudność, różni się tylko trochę zakresem tego czego się uczymy. Ale lekarski i lekarsko-dentystyczny mimo że najbardziej oblegane i "prestiżowe" nie są wcale najbardziej wymagające. I jak się okazuje też nie do końca są najlepszą opcją pod względem zarobków po studiach.
I warto się zastanowić co tak naprawdę mnie interesuje bo gwarantuje że jak nie będziesz czuć że to jest twoje miejsce albo pójdziesz gdzieś "bo rodzice mi to wybrali" to przy większym zapieprzu z egzaminami albo rzucisz to wszystko albo dostaniesz na łeb.

Pierwszy rok trzeba przeżyć bo niestety niewiele ma związku z naszym przyszłym zawodem, dużo ogólnych przedmiotów trochę bezsensownych ale trzeba je zdać a im dalej tym lepiej i bardziej sensownie i praktycznie.

Ja jestem mega zadowolona z wyboru tego kierunku a im dalej tym bardziej się w tym utwierdzam.
Polecam z całego serduszka wszystkim którzy interesują się tematyką chemii, biolki i ludzkiego zdrowia, podoba im się praca w labie i widzą swoją przyszłość w kitlach 😊💪

Analityka medyczna, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pierwszym roku jest ciężko, trzeba się przestawić na trochę inny tryb życia i nauki. Nauki wydaje się być więcej, ale trzeba się nauczyć się ją organizować i będzie w porządku. Studia można przetrwać prawie bez książek tylko korzystać z notatek osób z roczników wyżej lub materiałów od prowadzących. W każdym semestrze jest zazwyczaj jeden trudniejszy przedmiot. Z roku na rok ma się coraz więcej doświadczenia jak sobie radzić z nauką, więc nie wydaje się to takie straszne, zajęć również jest mniej. Przedmioty są coraz przyjemniejsze, związane z zawodem, ale niestety są też tzw "zapychacze" które trzeba zaliczyć i do niczego w pracy się nie przydadzą.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Myślę ze jeśli komuś zależy to może bez problemu się w tym odnaleźć, można iść i na warsztaty i do koła naukowego ale raczej polecałabym się na to nastawić raczej w 2 lub 3 roku, żeby posiadać już bardziej specjalistyczna wiedzę.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Relacje z większością prowadzących są w porządku, udostępniają swoje materiały do nauki, szczególnie już na wyższych latach.

Jak jest z mieszkaniem?

To mnie nie dotyczy ponieważ Bydgoszcz jest moim rodzinnym miastem

Życie w mieście

Myślę że komunikacja miejska jest na dobrym poziomie, minusem są długie przerwy między zajęciami, które są upierdliwe, ponieważ ciężko sensownie zorganizować sobie czas na przykład na pracę.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam ten kierunek dla mnie był strzałem w 10.

Analityka medyczna, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Wiadomo, trzeba się uczyć systematycznie. Wejściówki, kolokwia czasami na każdych zajęciach, ale wszystko da się zaliczyć raczej bez problemu.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Bardzo dużo kół naukowych jednak na pierwszym roku ciężko się w coś zaangażować przez zmianę trybu nauki po szkole średniej.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy i asystenci są zazwyczaj wyrozumiali i „normalni” do pogadania (dość często są pytania jakie plany na weekend albo jak minął, jakie przedmioty najtrudniejsze, nad czyn najdłużej siedzimy), nie ma wyścigu szczurów w moim odczuciu, pomagamy sobie wzajemnie w grupie i z całym rokiem choć są tez grupy gdzie „powiem ci źle bo jesteś konkurencją” ale to jedna grupa z 6.

Jak jest z mieszkaniem?

Akademik do którego idzie się dostać jest dość daleko od uczelni i trzeba poświecić dużo czasu na dojazdy także zdecydowanie polecam wynająć pokój i naprawdę idzie znaleźć dobra lokalizacje nie za miliony

Życie w mieście

Dojazdy na zajęcia są bardzo dobre i tramwaje i autobusy także nikt nie ma problemu z dojechaniem na zajęcia czy z poruszaniem się po mieście.

Analityka medyczna, Śląski Uniwersytet Medyczny (ŚUM) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Drugi rok to głównie biochemia. Wszystko zależy od tego, na kogo się trafi - kolosy potrafią trwać 5 lub 45 minut... Ostatnie poprawy - dzień przed egzaminem (i to po kilka na raz!). Drugi semestr trwał niestety tylko do 10 marca. Nauka zdalna.... o Chryste, ciężko opisać co tu się działo. Sprawozdania, kopiowanie worda, kopiowanie prezentacji. Wymyślenie 10 ćwiczeń do zrobienia 2 tygodnie przed końcem roku. Nie wiedzieliśmy, czy wiadomość zwrotna dojdzie na elearning, czy na email sum, czy na outlook. Całkowite zamieszanie. Mam nadzieję, że jeśli od października znowu pojawi się nauczanie zdalnie, to teraz będzie to działać sprawniej. Nie zdążyliśmy zrobić wielu labów z chemii klinicznej, a na 3 roku mamy z niej egzamin.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Po drugim roku mamy praktyki (teraz też wolontariat). W połowie lipca dowiedzieliśmy się, że te praktyki jednak są, dlatego zaczął się maraton wysyłania skierowań (niektórzy ich nie zdążyli dostać, przez co nie przyjęto ich na praktyki), wysyłania potwierdzeń, zadawania tysiąca pytań w sumie nie wiadomo komu. Bardzo słaba organizacja (i podawanie sprzecznych informacji).

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Teraz atmosfera jest bardzo dobra. Raczej każdy udostępnia notatki i dzieli się ważnymi informacjami.

Jak jest z mieszkaniem?

Najlepiej mieszkać blisko Legionów lub Jagiellońskiej. Chociaż teraz może lepiej nie wynajmować nic, bo nikt nie wie czy wrócimy.

Życie w mieście

Sosnowiec straszy tak samo jak na pierwszym roku. Polecam linię 815 prosto do Katowic.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Czy żałuję? Nie wiem. Wszystko okaże się w październiku. W sumie ciężko sobie wyobrazić naukę mikrobiologii zdalnie. No cóż. Życzę wytrwałości tym, którzy zostali.

Analityka medyczna, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Najgorsze są pierwsze dwa lata studiów. Dużo przedmiotów a co za tym idzie dużo egzaminów i ogólnie sporo nauki. Przedmioty ciężkie typu matematyka, biofizyka, chemia, anatomia czy fizjologia. W ogóle nie ma porównania z nauką w liceum gdzie materiału było o wiele mniej. Mało czasu wolnego od rana do wieczora zajęcia. Jednak z czasem z kolejnym rokiem studiów jest trochę lżej. Przedmioty stają się bardziej kierunkowe dotyczące kierunku studiów. Ja znalazłam nawet czas na pracę na 4 i 5 roku studiów.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć przeciętny. Są przedmioty na wysokim poziomie a są przedmioty tzw ,,lajtowe". Wszystko zależy od prowadzących. Możliwości po ukończeniu studiów są. Jest coraz większa potrzeba młodych diagnostów w laboratoriach, ponieważ kadra jest coraz starsza.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera raczej przyjazna choć jak wszędzie zdarzają się niemili wykładowcy.

Życie w mieście

Komunikacja w miarę okej. Dojazd do uczelni jest dobry nawet z drugiego końca miasta. Jest sporo klubów dla studentów gdzie można wyjść. Ogólnie okej.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie żałuję wyboru kierunku i uczelni. Chociaż na początku mówiono nam że nie znajdziemy pracy po tym kierunku to teraz zapotrzebowanie jest coraz większe i praca jest.

Analityka medyczna, Śląski Uniwersytet Medyczny (ŚUM) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki dużo, szczególnie w pierwszym semestrze (biologia komórki). Ten przedmiot z Profesorem Legendą zapamiętają chyba wszyscy na całe życie. W ogóle pierwszy semestr jest o wiele cięższy od drugiego, bo nikt za bardzo nie ogarnia o co chodzi i mamy masę różnych przedmiotów + zapychaczy. Drugi semestr to znowu chemia organiczna i egzamin USTNY. Wiele studentów poległo i na egzaminie i na wcześniejszych kolosach. Ogólnie wszystko zależy od tego, jak kto rozplanuje sobie czas na naukę - na początku na jednego kolosa uczyło się tydzień wcześniej, później na kilka kolosów jednego dnia - dzień wcześniej ( lub noc :) ). Bardzo ważne jest to aby mieć dobre notatki, bo dzięki temu wiadomo co zazwyczaj pojawia się na kolosach/egzaminach. Książek nie warto kupować, w notatkach znajdzie się wszystko.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Z większością profesorów idzie się dogadać, nawet najbardziej wymagający godzą się na kolejną poprawę. :) O dziwo, ci, którzy sprawiali najwięcej problemów uczą przedmiotów, które nie mają żadnej wartości. Poziom zajęć w drugim semestrze (chemia organiczna i analityczna, histologia, fizjologia) jest bardzo dobry, natomiast w pierwszym semestrze miało się wrażenie, że na nic nie ma czasu i ani studenci ani profesorowie nie wiedzieli, jak to wszystko pogodzić. ŚUM byłby o niebo lepszy, gdyby wykłady (np z chemii organicznej) zamieniono na seminaria, bo lepiej robić zadania na tablicy, niż czytać zwykłe regułki na prezentacji. O bibliotece nic nie wiem, ale inni mówili, że spoko. Jeśli chodzi o konferencje i warsztaty, to ciągle dostajemy powiadomienia na Facebooku gdzie i kiedy coś się dzieje.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy i asystenci w 50% są spoko, w 25% świetni, a w kolejnych 25% o-kro-pni. Jeśli chodzi o studentów, to takie coś jak wyścig szczurów nie istnieje - przynajmniej w mojej grupie, która jest super, bo każdy sobie pomaga, dzieli notatkami, załatwia to i tamto. Z tego co wiem inne grupy na początku podzieliły się na małe grupki, ale nie wiem jak jest teraz. Atmosfera ogólnie jest cacy, ważny jest też wybór starosty. W pierwszym semestrze ludzie mieli z nim trochę problemów, ale w drugim było ok. Dużą wadą tej uczelni jest to, iż terminy są ciągle zmieniane. Bo nie ma wolnej sali, bo rada, bo ktoś nie dojechał itp itd. Szukanie terminów na sesje to jedna wielka tragedia. Odrabianie zaległości nic nie wnoszących zajęć podczas sesji to już tradycja. :)

Jak jest z mieszkaniem?

Jak się poszuka wcześniej to idzie znaleźć tanie mieszkanie. Najbardziej polecam zamieszkać blisko Ostrogórskiej/Jagiellońskiej lub Kasztanowej (bo tam mamy 90% zajęć). O akademikach opinie są różne, to chyba zależy od tego z kim się mieszka. Ogólnie można się uczyć ale też imprezować. Mimo wszystko każdy poleca wynajęcie mieszkania.

Życie w mieście

Życie w Sosnowcu... Powiedzmy tak - bilet do Katowic na pociąg kosztuje 2 zł XD Ludzie układający harmonogram nie zdają sobie sprawy z tego, że na przejechanie z Jedności do Kasztanowej (czyli całego Sosnowca) nie starczy 30 minut. Szczególnie wtedy, gdy trwa remont torów. W ogóle to o tramwaju 27, który przejeżdża przez cały Sosnowiec można by napisać książkę. W zimę - lodowato i mokro, w lato - okropnie gorąco i duszno. Oczywiście w godzinach szczytu jeździ tylko jeden wagon. Alkoholicy, narkomani, ludzie chorzy psychicznie - to normalka. Warto mieć samochód i składać się z innymi na benzynę. Jest łatwiej, szybciej, bardziej komfortowo. Lub wynająć mieszkanie między Ostrogórską/Jagiellońską i Kasztanową.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Fajna grupa, dobre notatki, znajomi na innych kierunkach lub latach - to klucz do sukcesu :) Tutaj to w 30% wiedza, a w 70% spryt. Ludzie, którzy uczą się mniej i tylko tego co będzie wychodzą 1000 razy lepiej. Także nie stresować się i wyluzować. :)

Strony