Opinie o uczelniach

Stale aktualizowana i poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.

Znalezionych opinii - 14

Analityka medyczna, Śląski Uniwersytet Medyczny (ŚUM) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Drugi rok to głównie biochemia. Wszystko zależy od tego, na kogo się trafi - kolosy potrafią trwać 5 lub 45 minut... Ostatnie poprawy - dzień przed egzaminem (i to po kilka na raz!). Drugi semestr trwał niestety tylko do 10 marca. Nauka zdalna.... o Chryste, ciężko opisać co tu się działo. Sprawozdania, kopiowanie worda, kopiowanie prezentacji. Wymyślenie 10 ćwiczeń do zrobienia 2 tygodnie przed końcem roku. Nie wiedzieliśmy, czy wiadomość zwrotna dojdzie na elearning, czy na email sum, czy na outlook. Całkowite zamieszanie. Mam nadzieję, że jeśli od października znowu pojawi się nauczanie zdalnie, to teraz będzie to działać sprawniej. Nie zdążyliśmy zrobić wielu labów z chemii klinicznej, a na 3 roku mamy z niej egzamin.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Po drugim roku mamy praktyki (teraz też wolontariat). W połowie lipca dowiedzieliśmy się, że te praktyki jednak są, dlatego zaczął się maraton wysyłania skierowań (niektórzy ich nie zdążyli dostać, przez co nie przyjęto ich na praktyki), wysyłania potwierdzeń, zadawania tysiąca pytań w sumie nie wiadomo komu. Bardzo słaba organizacja (i podawanie sprzecznych informacji).

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Teraz atmosfera jest bardzo dobra. Raczej każdy udostępnia notatki i dzieli się ważnymi informacjami.

Jak jest z mieszkaniem?

Najlepiej mieszkać blisko Legionów lub Jagiellońskiej. Chociaż teraz może lepiej nie wynajmować nic, bo nikt nie wie czy wrócimy.

Życie w mieście

Sosnowiec straszy tak samo jak na pierwszym roku. Polecam linię 815 prosto do Katowic.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Czy żałuję? Nie wiem. Wszystko okaże się w październiku. W sumie ciężko sobie wyobrazić naukę mikrobiologii zdalnie. No cóż. Życzę wytrwałości tym, którzy zostali.

Analityka medyczna, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Najgorsze są pierwsze dwa lata studiów. Dużo przedmiotów a co za tym idzie dużo egzaminów i ogólnie sporo nauki. Przedmioty ciężkie typu matematyka, biofizyka, chemia, anatomia czy fizjologia. W ogóle nie ma porównania z nauką w liceum gdzie materiału było o wiele mniej. Mało czasu wolnego od rana do wieczora zajęcia. Jednak z czasem z kolejnym rokiem studiów jest trochę lżej. Przedmioty stają się bardziej kierunkowe dotyczące kierunku studiów. Ja znalazłam nawet czas na pracę na 4 i 5 roku studiów.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć przeciętny. Są przedmioty na wysokim poziomie a są przedmioty tzw ,,lajtowe". Wszystko zależy od prowadzących. Możliwości po ukończeniu studiów są. Jest coraz większa potrzeba młodych diagnostów w laboratoriach, ponieważ kadra jest coraz starsza.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera raczej przyjazna choć jak wszędzie zdarzają się niemili wykładowcy.

Życie w mieście

Komunikacja w miarę okej. Dojazd do uczelni jest dobry nawet z drugiego końca miasta. Jest sporo klubów dla studentów gdzie można wyjść. Ogólnie okej.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie żałuję wyboru kierunku i uczelni. Chociaż na początku mówiono nam że nie znajdziemy pracy po tym kierunku to teraz zapotrzebowanie jest coraz większe i praca jest.

Analityka medyczna, Śląski Uniwersytet Medyczny (ŚUM) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki dużo, szczególnie w pierwszym semestrze (biologia komórki). Ten przedmiot z Profesorem Legendą zapamiętają chyba wszyscy na całe życie. W ogóle pierwszy semestr jest o wiele cięższy od drugiego, bo nikt za bardzo nie ogarnia o co chodzi i mamy masę różnych przedmiotów + zapychaczy. Drugi semestr to znowu chemia organiczna i egzamin USTNY. Wiele studentów poległo i na egzaminie i na wcześniejszych kolosach. Ogólnie wszystko zależy od tego, jak kto rozplanuje sobie czas na naukę - na początku na jednego kolosa uczyło się tydzień wcześniej, później na kilka kolosów jednego dnia - dzień wcześniej ( lub noc :) ). Bardzo ważne jest to aby mieć dobre notatki, bo dzięki temu wiadomo co zazwyczaj pojawia się na kolosach/egzaminach. Książek nie warto kupować, w notatkach znajdzie się wszystko.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Z większością profesorów idzie się dogadać, nawet najbardziej wymagający godzą się na kolejną poprawę. :) O dziwo, ci, którzy sprawiali najwięcej problemów uczą przedmiotów, które nie mają żadnej wartości. Poziom zajęć w drugim semestrze (chemia organiczna i analityczna, histologia, fizjologia) jest bardzo dobry, natomiast w pierwszym semestrze miało się wrażenie, że na nic nie ma czasu i ani studenci ani profesorowie nie wiedzieli, jak to wszystko pogodzić. ŚUM byłby o niebo lepszy, gdyby wykłady (np z chemii organicznej) zamieniono na seminaria, bo lepiej robić zadania na tablicy, niż czytać zwykłe regułki na prezentacji. O bibliotece nic nie wiem, ale inni mówili, że spoko. Jeśli chodzi o konferencje i warsztaty, to ciągle dostajemy powiadomienia na Facebooku gdzie i kiedy coś się dzieje.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy i asystenci w 50% są spoko, w 25% świetni, a w kolejnych 25% o-kro-pni. Jeśli chodzi o studentów, to takie coś jak wyścig szczurów nie istnieje - przynajmniej w mojej grupie, która jest super, bo każdy sobie pomaga, dzieli notatkami, załatwia to i tamto. Z tego co wiem inne grupy na początku podzieliły się na małe grupki, ale nie wiem jak jest teraz. Atmosfera ogólnie jest cacy, ważny jest też wybór starosty. W pierwszym semestrze ludzie mieli z nim trochę problemów, ale w drugim było ok. Dużą wadą tej uczelni jest to, iż terminy są ciągle zmieniane. Bo nie ma wolnej sali, bo rada, bo ktoś nie dojechał itp itd. Szukanie terminów na sesje to jedna wielka tragedia. Odrabianie zaległości nic nie wnoszących zajęć podczas sesji to już tradycja. :)

Jak jest z mieszkaniem?

Jak się poszuka wcześniej to idzie znaleźć tanie mieszkanie. Najbardziej polecam zamieszkać blisko Ostrogórskiej/Jagiellońskiej lub Kasztanowej (bo tam mamy 90% zajęć). O akademikach opinie są różne, to chyba zależy od tego z kim się mieszka. Ogólnie można się uczyć ale też imprezować. Mimo wszystko każdy poleca wynajęcie mieszkania.

Życie w mieście

Życie w Sosnowcu... Powiedzmy tak - bilet do Katowic na pociąg kosztuje 2 zł XD Ludzie układający harmonogram nie zdają sobie sprawy z tego, że na przejechanie z Jedności do Kasztanowej (czyli całego Sosnowca) nie starczy 30 minut. Szczególnie wtedy, gdy trwa remont torów. W ogóle to o tramwaju 27, który przejeżdża przez cały Sosnowiec można by napisać książkę. W zimę - lodowato i mokro, w lato - okropnie gorąco i duszno. Oczywiście w godzinach szczytu jeździ tylko jeden wagon. Alkoholicy, narkomani, ludzie chorzy psychicznie - to normalka. Warto mieć samochód i składać się z innymi na benzynę. Jest łatwiej, szybciej, bardziej komfortowo. Lub wynająć mieszkanie między Ostrogórską/Jagiellońską i Kasztanową.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Fajna grupa, dobre notatki, znajomi na innych kierunkach lub latach - to klucz do sukcesu :) Tutaj to w 30% wiedza, a w 70% spryt. Ludzie, którzy uczą się mniej i tylko tego co będzie wychodzą 1000 razy lepiej. Także nie stresować się i wyluzować. :)

Analityka medyczna, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta V roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Trochę ciężko było po liceum przestawić się na tryb studiowania (w liceum były regularne klasówki, zakres materiału na sprawdzian czy test był konkretnie podany i okrojony, natomiast na studiach wygląda to zupełnie inaczej :)). Grunt, to przetrwać ten ciężki okres, a potem w miarę upływu czasu z pewnością każdy nauczy się i wypracuje własną metodę "jak się uczyć na studiach". Analityka medyczna to wymagający kierunek i nauki jest naprawdę sporo, szczególnie na pierwszych latach. Później jest już o wiele prościej, bo da się bazować na wiedzy, którą zdobyło się na początku. Jeśli chodzi o wolny czas to wszystko zależy od organizacji (na pewno da się wyjść przynajmniej raz w tygodniu na miasto ze znajomymi :)).

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Na uczelni funkcjonuje wiele kół naukowych, które dają możliwość zagłębienia danej dziedziny - na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Po ukończeniu kierunku istnieje możliwość podjęcia studiów doktoranckich oraz/lub rozpoczęcie specjalizacji.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Jeśli chodzi o "wyścig szczurów" na roku czy uczelni, to wydaje mi się, że to zależy od rocznika - z pewnością mniejszy czy większy będzie na pewno jak wszędzie. Z podejściem wykładowców do studentów jest różnie, ale jednak więcej jest dobrych i "ludzkich" relacji (tutaj też warto zwrócić uwagę na podejście studenta do wykładowcy - uczciwość i szczerość często popłaca i później jest to odwzajemnione przez wykładowcę :)).

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny mieszkań są różne, chociaż średnio za wynajęcie pokoju jednoosobowego wychodzi ok. 700 zł. Jeśli chodzi o akademiki, to mogę się wypowiedzieć tylko o DS3 - mieszkanie tam jest super opcją! :) lokalizacja jest bardzo wygodna, z reguły o nic nie trzeba się martwić, częstość imprez i poziom hałasu jest zdecydowanie wbrew stereotypom jakie istnieją na temat życia w akademiku :) ogólnie jeśli masz możliwość zakwaterowania się w akademiku to szczerze polecam! Wynajmowanie mieszkania też ma swój urok, chociaż tutaj może być różnie ze współlokatorami - nie chce generalizować ale osobiście polecam szukania osób, które studiują na tej samej uczelni, ponieważ wtedy unikniesz konfliktów pt. "ja muszę się uczyć, a Ty znowu robisz imprezę w środku tygodnia!"

Życie w mieście

Budynki dydaktyczne są w różnych miejscach Bydgoszczy, ale jeśli chodzi o przemieszczanie się między nimi, to nie stanowi to większego problemu - komunikacja miejska daje radę! Bydgoszcz wbrew pozorom nie jest takim dużym i zatłoczonym miastem w porównaniu z innymi miastami uczelniami wyższymi.
Jeśli chodzi o możliwości spędzania wolnego czasu, to życie studenckie w tym mieście jest naprawdę tanie (mam znajomych, którzy studiują w innych miastach i różnice jeśli chodzi o ceny na mieście i promocje studenckie są spore).

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Na pewno nie żałuję, że wybrałam studia w tym mieście! Kierunek jest wymagający ale jeśli ktoś jest zainteresowany tym obszarem medycyny to myślę, że będzie zadowolony mimo wszelkich trudów.

Analityka medyczna, Pomorski Uniwersytet Medyczny (PUM) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pierwszym roku nauki jest mało, więc ma się dużo czasu wolnego dla siebie. W liceum było zdecydowanie więcej materiału do przyswojenia. Jeśli zdecydujesz się poprawiać maturę na tym kierunku, jak robi to 3/4 osób na roku to jest to moim zdaniem dobry pomysł. Jedynym przedmiotem do którego trzeba więcej przysiąść to anatomia, która pojawia się w pierwszym semestrze.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Możliwości rozwoju: W Polsce bardzo trudno o znalezienie pracy w zawodzie. Zarobki po tym kierunki też nie zachęcają.
Biblioteka: jeśli nie wypożyczysz książek kilka dni przed rozpoczęciem roku to może być słabo (książek jest zdecydowanie za mało)

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Nie ma wyścigu szczurów, ani na tym kierunku ani na innym.
Większość wykładowców jest "z powołania".

Jak jest z mieszkaniem?

Miasto bardzo tanie. Pokój w mieszkaniu można wynająć już od 600 zł. Jeśli chodzi o pokój w akademiku to jest to koszt w okolicach 400 zł. Z tego co słyszałam to są warunki do nauki, nie ma wiecznych imprez. Dla osób których nie stać na wynajem pokoju/mieszkania będzie to dobre rozwiązanie.

Życie w mieście

Z dojazdami nie ma żadnych problemów gdy mieszka się w centrum. Pomiędzy zajęciami jest dużo okienek i wtedy fajnie jest wrócić do domu odpocząć.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jeśli Twoim docelowym kierunkiem jest analityka to polecam.
Osobiście miasto mi się nie podoba, a na kierunku kompletnie się nie odnalazłam. Wyboru nie żałuję, bo zamieszkanie w nowym mieście nauczyło mnie samodzielności, zdobyłam nowe doświadczenia oraz poznałam nowych, wartościowych ludzi.

Analityka medyczna, Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Ilość nauki w porównaniu z liceum trochę większa, ale bardzo wiele rzeczy się powtarza z materiału maturalnego. Jest czas na rozwijanie zainteresowań, jedynie przed kolokwiami, czy w czasie sesji trzeba przysiąść przy książkach, według mnie. Na pierwszym roku jest bardzo dużo chemii tzn. chemia ogl i nieorg, organiczna, bionieorganiczna, bioorganiczna, analityczna, fizyczna. Dodatkowo anatomia, fizjologia, histologia, biologia medyczna, matematyka, statystyka, informatyka i obowiązkowy wf.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć jest różny, ale w większość są bardzo przyjaźni prowadzący, bardzo pomagają, by zdać :) materiały są głównie udostępniane dzięki uprzejmości starszych roczników, co jest nieocenioną pomocą i ułatwieniem w nauce. Jest m.in. Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych. Myślę, że dopiero idąc na ten kierunek można zrozumieć jak obszerną wiedzę mają diagności i jak bardzo są w naszym kraju niedoceniani.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Nie spotkałam się z wyścigiem szczurów, cały "rok" jest na tyle mały (ok 50 osób), że znamy się z imienia i pomagamy sobie jak tylko możemy (udostępnianie notatek, wzajemne pocieszanie się ;)) wykładowcy na ogół są bardzo sympatyczni, bardzo miłe panie w dziekanacie.

Jak jest z mieszkaniem?

Słyszałam, że akademiki są dość daleko i większość moich znajomych wynajmuje mieszkania w okolicy wydziału, sama mieszkam w swoim domu.

Życie w mieście

Komunikacja może czasami zawodzić, jeśli chodzi o korki. Ale połączenie z różnymi częściami Warszawy jest bdb. Do centrum, z wydziału, bez korków, można dojechać w 10-15 min. Warszawa daje wiele możliwości do spędzania wolnego czasu, jak każde duże miasto.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam uczyć się, chociaż przysłowiowe "minimum" i w miarę systematycznie, to wtedy jest na prawdę przyjemnie. Ogólnie bardzo pozytywnie zaskoczył mnie ten kierunek i uczelnia, więc czy dla osób chcących pracować w laboratorium, czy tylko poprawiających maturę, polecam.

Analityka medyczna, Pomorski Uniwersytet Medyczny (PUM) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Studia bardzo niewymagające, troszkę trzeba przyłożyć się do anatomii w pierwszym semestrze, poza tym na większość kolokwiów można przysiąść dzień przed. Na egzamin wystarczy nauka 2-3 dni przed. Jest bardzo dużo czasu, można spokojnie (i efektywnie) uczyć się do matury i jednocześnie zdawać wszystko w pierwszym terminie. Zajęć jest mało, czasami trzeba jeździć Pomorzany -> Unii Lubelskiej -> Pomorzany. Minus taki, że ludzie w większości prezentują raczej średnio-niski poziom wiedzy i nic się od nich nie nauczysz (co widać po progach). Raczej samemu należy dbać o swój rozwój.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Są jakieś konferencje, ale mnie to nie interesuje. Biblioteka dobrze zaopatrzona. Po zakończeniu tych studiów pracy nie ma w Polsce. Zakład Chemii w którym jest większość zajęć jest nowiutki. Zakład Anatomii tragedia. Biologia medyczna w nowym Centrum Nowych Technologii Medycznych. Ogółem na plus.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Nie panuje żaden wyścig szczurów, ale w moim roczniku ludzie średnio się zintegrowali i porobiły się grupki. Mało osób na roku, każdy się zna.

Jak jest z mieszkaniem?

Miasto bardzo tanie. Pokój można wynająć od 500-600 zł w dobrym standardzie i blisko Pomorzan. Kawalerki od 1000.

Życie w mieście

Komunikacja miejska bardzo dobra. Życie nocne/kluby mały wybór, mało ludzi wieczorami zazwyczaj. Gdy idziesz nocą przez centrum miasta może spotkasz 2-3 osoby :). Ogólnie słabo, po roku znasz każdą miejscówkę.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Na rok do poprawy matury idealnie. Na stałe? W życiu.

Analityka medyczna, Pomorski Uniwersytet Medyczny (PUM) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Trzeba poświęcić ponad dwa razy więcej nauki niż w liceum poświęcam ok 4 godzin dziennie ;)

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć jest bardzo wysoki, zaopatrzenie biblioteki świetne! :) Są wszystkie książki i ciągle przychodzą nowe, świetna nowoczesna czytelnia, dużo kół naukowych.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Jest fajnie mimo że czuje się wyścig szczurów.

Jak jest z mieszkaniem?

370 zł akademik.

Życie w mieście

Dobra komunikacja lecz brak czasu na podróże po mieście.

Analityka medyczna, Pomorski Uniwersytet Medyczny (PUM) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Z każdym rokiem dochodzi więcej nauki i bardzo mało czasu i na naukę i na życie poza uczelnią. Zajęcia od rana do prawie nocy uniemożliwiają wręcz naukę itp.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Nie ma dobrych możliwości dla analityków medycznych.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wyścig szczurów.

Jak jest z mieszkaniem?

2000 minimum.

Życie w mieście

Godzina dojazdu z jednego końca miasta na drugi, na którym jest uczelnia.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Żałuję wyboru i odradzam każdemu. Ponadto rozważam rezygnację ze studiów.

Analityka medyczna, Pomorski Uniwersytet Medyczny (PUM) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Uważam, że nauki jest więcej niż w liceum ale wszystko można pogodzić ze swoimi zainteresowaniami i pasjami, także jest czas na odpoczynek. Są trudniejsze tygodnie, owszem, ale wszystko jest do przeżycia. Na pierwszym roku jest dużo przedmiotów ogólnych, które dopiero wprowadzają młodych studentów do środowiska medycznego, studenckiego.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Uważam że jest dużo możliwości, organizowane są otwarte wykłady. Biblioteka jest dobrze wyposażona ale jednak chwilami nie wystarczająco.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera jest w porządku jeśli chodzi o krąg grupy, ponieważ są zgrzyty pomiędzy grupami ćwiczeniowymi (bo jedni mieli łatwiejsza wejściówkę niż drudzy itp). Wykładowcy są różni, ale głównie chcą ułatwiać życie studentów i im pomagać.

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkania są w różnych cenach, im lepsze tym droższe, wiadomo, ale można znaleźć perełki w dobrej cenie.

Życie w mieście

Dojazd na zajęcia jest bardzo dobry, raczej nie ma z tym problemów. Miejsca zajęć są dobrze z komunikowanie.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie żałuję, ponieważ lubię chemię i nie zawiodłam się na analityce medycznej pod tym względem. Bardzo interesuje się pracą w laboratorium, dlatego uważam ten kierunek za szalenie interesujący i podchodzę do tego z pasją. Moim marzeniem jest pomagać pacjentom "od tej drugiej strony" czyli z laboratorium.

Strony