Chemia - Matura Maj 2024, Poziom rozszerzony (Formuła 2015) - Zadanie 26.

Kategoria: Identyfikacja związków organicznych Typ: Podaj/zinterpretuj przebieg reakcji

Świeżo strącony wodorotlenek miedzi(II) stosuje się do wykrywania określonych grup funkcyjnych i wiązań. W wyniku reakcji związków organicznych z tym odczynnikiem powstają rozpuszczalne lub nierozpuszczalne w wodzie substancje o charakterystycznych barwach.

Uzupełnij schemat przemian, których reagentem jest wodorotlenek miedzi(II). Napisz wzory wszystkich odczynników niezbędnych do przeprowadzenia przemian zilustrowanych na schemacie. Odczynniki wybierz z poniższej listy:

  • CH3COOH (aq)
  • CH3CH2OH (aq)
  • C2H5CHO (aq)
  • CH3COCH3 (c)
  • H2NCONHCONH2 (aq)
  • CH2(OH)CH2(OH) (aq)

Następnie opisz możliwe do zaobserwowania zmiany zawartości probówek, w których zachodzą przemiany oznaczone na powyższym schemacie numerami 1. i 2. Uwzględnij rodzaj (roztwór, osad) oraz barwę mieszaniny po zajściu reakcji.

Przemiana 1.:

Przemiana 2.:

Rozwiązanie

Zasady oceniania
2 pkt – poprawne uzupełnienie wszystkich pól schematu i poprawny opis możliwych do zaobserwowania zmian w przemianach 1. i 2.
1 pkt – poprawne uzupełnienie wszystkich pól schematu i niepoprawny opis możliwych do zaobserwowania zmian w przemianach 1. i 2. albo brak opisu zmian
ALBO
2 pkt – błędne uzupełnienie schematu albo brak uzupełnienia schematu i poprawny opis możliwych do zaobserwowania zmian w przemianach 1. i 2.
0 pkt – odpowiedź niespełniająca powyższych kryteriów albo brak odpowiedzi.

Przykładowe rozwiązanie

Obserwacje:
Przemiana 1.: Powstał niebieski (klarowny) roztwór.
Przemiana 2.: Powstał ceglasty osad