Biologia - Zadania dodatkowe matury dwujęzycznej (tłumaczenie BiologHelp) Maj 2024, Poziom rozszerzony (Formuła 2023) - Zadanie 10.

Kategoria: Wpływ człowieka na środowisko i jego ochrona Typ: Podaj i uzasadnij/wyjaśnij

Azolla drobna (Azolla filiculoides) to niewielka (ok. 1,5 cm długości) paproć pływająca na powierzchni wody i utrzymująca się na mulistych brzegach zbiorników wodnych. Może tworzyć grube maty, które odcinają dopływ światła i tlenu do wody.

Azolla drobna została przywieziona do Europy z Ameryki Północnej wraz z wodami balastowymi. Rozprzestrzenia się w dużej mierze dzięki bardzo efektywnej formie rozmnażania wegetatywnego, polegającej na odłamywaniu się delikatnych fragmentów rośliny i wyrastaniu z nich nowych osobników. Ten gatunek Azolli jest przenoszony przez zwierzęta, głównie przez ptaki, a także przez prądy rzeczne. Wzrost liczby zgłaszanych wystąpień w Polsce może wskazywać na stopniowy wzrost możliwości kolonizacji zbiorników wodnych przez ten gatunek. Azolla drobna skutecznie konkuruje z innymi roślinami wodnymi i glonami oraz negatywnie wpływa nie tylko na rośliny, ale także na zwierzęta żyjące w zbiornikach wodnych, znacznie zmniejszając bioróżnorodność.

Źródło: projekty.gdos.gov.pl; www.iop.krakow.pl

Wykaż, że Azolla drobna jest gatunkiem inwazyjnym w Polsce, co oznacza, że:

jest gatunkiem obcego pochodzenia

jest ekspansywna

oraz ma negatywny wpływ na rodzimą florę lub faunę

Rozwiązanie

Zasady oceniania
2 pkt – za poprawne wykazanie, że azolla drobna jest w Polsce gatunkiem inwazyjnym, odnoszące się do trzech kryteriów gatunku inwazyjnego: obcego pochodzenia, ekspansywności oraz negatywnego wpływu na rodzimą florę lub faunę.
1 pkt – za częściowe wykazanie, że azolla drobna jest w Polsce gatunkiem inwazyjnym, odnoszące się do dwóch z trzech kryteriów gatunku inwazyjnego: obcego pochodzenia, ekspansywności lub negatywnego wpływu na rodzimą florę lub faunę.
0 pkt – za odpowiedź niespełniającą wymagań na 1 pkt albo za brak odpowiedzi.

Przykładowe rozwiązanie
jest gatunkiem obcego pochodzenia – ponieważ pochodzi z innego kontynentu – Ameryki Północnej

jest ekspansywna – intensywnie się rozmnaża i zajmuje w Polsce nowe stanowiska

oraz ma negatywny wpływ na rodzimą florę lub faunę – ogranicza rodzimym gatunkom roślin i zwierząt dostęp do światła i tlenu.