Mikrobiologia, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pierwszym roku jest dużo roboty. Dużo się powtarza z rozszerzenia z biologii z liceum, ale jest dużo nowych bardziej szczegółowych informacji. Niektóre przedmioty wydają się być żeby "wyrównać poziom wiedzy" na podstawowe tematy jak Podstawy botaniki czy Podstawy zoologi, czy nawet Chemia Nieorganiczna.

JEDNAKŻE na pierwszym roku od samego początku ma się zajęcia w laboratorium. Od razu czujesz że coś robisz, uczysz się podstaw które zostaną z tobą do zakończenia studiów.

Uczenie się samemu, przede wszystkim na wejściówki, może być przytłaczające dla osób przyzwyczajonych do formy nauczania w liceum, lecz wykładowcy są chętni do współpracy i wyrozumiali. Zawsze wytłumaczą coś jak będzie trzeba, poświęcą ci więcej czasu.

Ogólnie kierunek jest na tyle mały że podejście wykładowcom do każdego studenta jest bardzo indywidualne.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Zajęcia są na wysokim poziomie, wykładowcy wymagają dużo. Ale też dużo dają od siebie. Zarażająca pasją, starają się by każdy zrozumiał. Oni sami się na bieżąco doedukowują, starają się mówić fakty obecne, uczyć według najnowszych danych.

Duży potencjał do pracy, jako że jak to jedna z Pań Doktor mówi "Nie ma miejsca gdzie mikrobiolog nie mógłby pracować.".

Koła naukowe działają bardzo aktywnie, od pierwszego roku można się w nich udzielać. Największym kołem na wydziale jest Koło Naukowe Mykologów.

Na Uniwersytecie poziom mykologii jest bardziej rozwinięty niż na innych uniwersytetach mikrobiologicznych. Grzyby są traktowane na równi z bakteriami.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wielki popyt na mikrobiologów na rynku pracy, a mała grupa studentów mikrobiologii daje poczucie, że nie ma wyścigu szczurów. Nie ma rywalizacji pomiędzy osobami w grupie, dogadujemy się świetnie.

Już wspomniałem o indywidualnym podejściu wykładowców do każdego, ale muszę jeszcze dodać, że wszyscy póki co są wspaniali. Nie mogłem sobie wyśnić lepszych osób zajmujących się nauczaniem. Atmosfera jest wspaniała.

Jak jest z mieszkaniem?

Akademik! Nie ma pokojów jednoosobowych dla pierwszoklasistów! To nie podlega dyskusji ze strony fundacji ŻAK która pozwala wynająć studentom te akademiki. Do pokojów jednoosobowych jest kolejka. Mi się akurat poszczęściło że chwilę po wprowadzeniu akurat jednoosobówka się zwolniła, więc mogłem się wymienić szybko. Teraz płacę 790zł za miesiąc, za pokój jednoosobowy, ze wszystkim w tej cenie. Wynajem zazwyczaj kosztuje podobnie z tego co słyszałem.

Życie w mieście

Miasto jest piękne, czyste. Komunikacja miejska nie zawodzi, chociaż trzeba brać pod uwagę, że autobusy nocne w Olsztynie to jakiś żart. W nogach głównym studenckim transportem jest Bolt, który bardzo prężnie jeździ wokół Kortowa (miasteczka studenckiego), oraz Starówki która jest zazwyczaj głównym punktem spotkań oprócz Kortowa. Nie polecam przyzwyczajania się do restauracji, jako że te regularnie splajtują i są wymieniane.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Wydział jest bardzo akceptujący dla osób LGBT+, wykładowcy nie robią z tym żadnych problemów, ja i moi znajomi nie spotkaliśmy się z żadną dyskryminacją ze strony wykładowców czy studentów będąc na wydziale. Nie mogę wyrazić opinii jak z akceptację ogólnie na uczelni, bo podobno bywa różnie.

Cała uczelnia jest bardzo wspierająca dla osób niepełnosprawnych, fizycznie czy mentalnie. Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych zlokalizowane w Bibliotece Uniwersyteckiej działa bardzo aktywnie, pomaga załatwiać wszelkie problemy.