Filologia polska, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej (ATH) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Czasu na samą naukę nie poświęcam jakoś więcej niż w LO (powiedziałabym, że coś podobnego), natomiast zajmuje go bardzo dużo czytanie lektur i ich opracowań. Zdarza się, że trzeba w tydzień zapoznać się z kilkoma lekturami. Również warto wiedzieć, że trzeba będzie kilka godzin lub kilka dni w kawałku pisać prace zaliczeniowe i zadania domowe w formie wypowiedzi pisemnej - różnego rodzaju teksty na kilka stron. Tak, należy się przygotować na wypożyczanie i kupowanie wielu książek - podręczników, lektur, słowników. Ja widzę, że muszę też zaopatrzyć się w nową półkę, bo już brakuje mi na nie miejsca. Ale uwaga - ten czas, który się przeznacza na naukę, czytanie, zadania domowe, jest czasem wymagającym, lecz pięknym i owocnym. Jeśli ten kierunek jest dla Ciebie, to chyba naturalne, że odnajdziesz w tym przyjemność i korzyści? A książki zawsze przydadzą się w życiu i w pracy. Kolekcja podręczników akademickich wygląda też piękne jako ozdoba wnętrza ☺. Od razu mówię, jeśli będziesz osobą pracującą, to pogodzenie pracy ze studiami filologicznymi jest BARDZO trudne. Osiągalne, lecz często kosztem czasu wolnego, jeśli chcesz nie tylko zaliczyć, ale naprawdę oddać się nauce i wynieść z niej coś więcej. To są studia przede wszystkim czasochłonne. Osoby pracujące z mojej grupy mają problem ze zdążeniem ze wszystkim. Ja nie pracuję i mimo trudniejszych momentów, mam ogólnie wystarczającą ilość czasu (na odpoczynek też, pewnie dzięki zdalnemu nauczaniu). Więc - czytanie i pisanie zajmuje duuużo czasu, samo "wkuwanie" niekoniecznie.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Trudno mi to stwierdzić, bo na razie miałam tylko nauczanie zdalne. Jeśli chodzi o poziom zajęć, to jakieś odgórne wymagania uważam w zależności od przedmiotu za wystarczające lub przesadzone. Poziom ich realizacji zależy od wykładowcy. Część jest naprawdę przecudowna, świetnie uczy i ma miły charakter, a część niestety albo prowadzi wykład bardzo monotonnie lub niejasno się wypowiada, albo wymaga za dużo w stosunku do ilości ćwiczeń przerobionych na zajęciach. Ale tak to wszędzie bywa. Jedno jest pewne - nie ma nigdzie tzw. "niskiego" poziomu.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

To też się okaże, jak pochodzę dłużej na studia. Na razie - dzięki temu, że mamy malutką grupkę, podejście do studentów jest indywidualne, wszystko w kameralnej przestrzeni. Atmosfera, ogólnie rzecz biorąc, przyjazna, ciepła, rodzinna. Relacje w naszej grupie (na razie messengerowej) bardzo dobre, ciągle żartujemy, pomagamy sobie, nawiązaliśmy kontakt emocjonalny. Z innymi studentami jeszcze się nie poznałam 😂. Większość wykładowców pomocna i miła.

Jak jest z mieszkaniem?

Mam zarezerwowany pokój na stancji koło uczelni. Nic więcej na razie nie mogę stwierdzić.

Życie w mieście

Będę przyjeżdżać po weekendach 3 autobusami (mieszkam za daleko, żeby codziennie dojeżdżać).

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

1. Jeśli wszystko, co masz do zaoferowania to bycie "molem książkowym", to NIE JEST kierunek dla Ciebie. Może Ci to pomóc, ale na pewno nie wystarczy. Zastanów się jeszcze, czy będzie Ci co najmniej nie przeszkadzało "grzebanie" w opracowaniach naukowych, analizowanie i interpretowanie tekstów, zastanawianie się nad problemem egzystencji, rozwiązywanie zadań gramatycznych (na które odpowiedzi też bywają niejednoznaczne), kontakt z wieloma terminami naukowymi. Czy jesteś gotowy na to, że tu nic nie jest oczywiste? Że nauki humanistyczne przede wszystkim wskazują na możliwość wielu rozwiązań jednego problemu lub jej brak? Że nie jesteśmy od formułowania odpowiedzi, tylko od zadawania pytań, na które jednej odpowiedzi zwykle nie ma?

2. Tekst, z którym przyjdzie Ci pracować, nie musi Ci się podobać, sprawiać przyjemności. Nie musi Cię interesować, nie musisz się z nim zgadzać. Może być trudny, nudny, starodawny, dziwny lub absurdalny. Jest Twoim preparatem, a Ty masz go zbadać. (Od razu mówię, że większość tekstów jest bardzo ciekawa).

3. Jeśli nie musisz pracować, lepiej nie zaczynaj. No chyba, że jesteś turbozorganizowany i wiesz, że dasz radę.

4. NIGDY NIE ZACZYNAJ MAILA DO WYKŁADOWCY OD "WITAM"! TO BRAK KULTURY! Zacznij: Szanowny/a Pani/e Profesorze/Profesor lub Doktorze/Doktor i od razu pisz w kulturalny sposób, o co chodzi.

5. To nie jest kierunek "łatwy", na którym wystarczy czytać i wkuć coś na pamięć. Oj, jak wiele tu trzeba rozumieć! Umieć! Tak na logikę! Tak "matematycznie"!

6. Możesz wiele razy przeżyć szok, bo tutaj wiele kwestii przedstawia się inaczej, niż w szkole, np. inaczej interpretuje się ten sam tekst (nie tyle, że wiesz o nim więcej, ale to "więcej" może o 180 stopni zmienić to, co wiedziałeś że szkoły. Np. - "Balladyna" nie jest stricte utworem o dążeniu do władzy po trupach, tylko dramatem ukazującym ironię egzystencji - niedopasowanie zdarzeń, osób. Pokazuje, że nie wiadomo, co rządzi tym światem, co doprowadziło do tej tragedii. Bóg? Szatan? Czarne serce Balladyny? Żart chochlików? Przypadek? Ślepy los?
I wieeele tu takich różnych "niespodzianek" ☺.
PS Wiedziałeś, że eliksir miłosny Tristana i Izoldy oznacza psychoanalitycznie mleko matki, którego im brakowało? Tak, takie właśnie są te studia.

7. Zaopatrz się w segregatory, teczki i koszulki. Zdalne czy nie zdalne - przydadzą się.

8. Pamiętaj, że dużą wartość ma wypowiadanie się na zajęciach. Więc - zabieraj głos, odpowiadaj, zadawaj pytania! Nie ma się czego wstydzić, w razie błędu - uczymy się na błędach.

9. Gdy napiszesz pracę, koniecznie przeczytaj ją kilka razy, daj komuś w domu do przeczytania. Unikaj literówek, błędów językowych, braku akapitów, użycia niewłaściwej czcionki, interlinii itd. Nie oddawaj pracy z takimi błędami - to brak szacunku do wykładowcy!

10. Szukaj korzyści we wszystkim, co masz zrobić. Czerp z zadań domowych, ile się da. Bądź wdzięczny za wartościowe zadania. Dzięki nim możesz się wiele nauczyć. Pomyśl o nich jak o czymś, co ma Ci pomóc, a nie uprzykrzyć życie - bo tak właśnie jest ☺.

POWODZENIA!