Opinie o uczelniach

Stale aktualizowana i poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.

Znalezionych opinii - 7

Stosunki międzynarodowe, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej (ATH) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest porównywalna ilość w w stosunku do tego, czego wymaga przeciętne liceum. Jest kilka przedmiotów trudniejszych, jednak przy odpowiednim zaangażowaniu nie ma większych problemów z ukończeniem każdego kursu.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć jest dość zróżnicowany i niestety muszę powiedzieć, że duża część zajęć to "lanie wody" i trochę taki "socjologiczny bełkot" - najbardziej konkretne są przedmioty statystyczne i informatyczne, reszta potrafi znudzić i wymaga kucia na pamięć definicji słowo po słowie. Jest sporo czytania tekstów i niestety one tylko pogarszające sytuację.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera jest neutralna.

Życie w mieście

Dojazd jest w miarę, jest pociąg i miejska więc do ogarnięcia.

Pielęgniarstwo, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej (ATH) - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Dużo nowych materiałów do przerobienia, dużo książek do przeczytania. Trzeba dobrze planować czas żeby starczało go na przyjemności typu wyjście na imprezę czy ze znajomymi. Dużo niepotrzebnych rzeczy do przyswojenia typu socjologia czy filozofia.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Biblioteka ma wysokie zaopatrzenie na książki medyczne, działa tez ibuk. Praca potrzebna w dzisiejszych czasach.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Uczelnia jest miło nastawiona do studenta i pomaga rozwiązywać jego problemy. Oczywiście wśród wykładowców są wyjątki ale jest ich 2.

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszania drogie, akademik w przystępnej cenie ale daleko od uczelni.

Życie w mieście

Miasto umarło, nic się nie dzieje. Dojazdy na zajęcia i komunikacja bardzo dobra.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Uczelnia bardzo się rozwinęła podczas mojego studiowania. Zostały wyremontowane sale umiejętności i doposażone w nowy sprzęt. Wykładowcy chcą nauczyć studenta i robią to bardzo profesjonalnie przy tym nikogo nie dołując albo strasząc. Po prostu rozumieją każda sytuacje życiowa studenta. Studiowanie bezstresowe.

Filologia polska, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej (ATH) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Czasu na samą naukę nie poświęcam jakoś więcej niż w LO (powiedziałabym, że coś podobnego), natomiast zajmuje go bardzo dużo czytanie lektur i ich opracowań. Zdarza się, że trzeba w tydzień zapoznać się z kilkoma lekturami. Również warto wiedzieć, że trzeba będzie kilka godzin lub kilka dni w kawałku pisać prace zaliczeniowe i zadania domowe w formie wypowiedzi pisemnej - różnego rodzaju teksty na kilka stron. Tak, należy się przygotować na wypożyczanie i kupowanie wielu książek - podręczników, lektur, słowników. Ja widzę, że muszę też zaopatrzyć się w nową półkę, bo już brakuje mi na nie miejsca. Ale uwaga - ten czas, który się przeznacza na naukę, czytanie, zadania domowe, jest czasem wymagającym, lecz pięknym i owocnym. Jeśli ten kierunek jest dla Ciebie, to chyba naturalne, że odnajdziesz w tym przyjemność i korzyści? A książki zawsze przydadzą się w życiu i w pracy. Kolekcja podręczników akademickich wygląda też piękne jako ozdoba wnętrza ☺. Od razu mówię, jeśli będziesz osobą pracującą, to pogodzenie pracy ze studiami filologicznymi jest BARDZO trudne. Osiągalne, lecz często kosztem czasu wolnego, jeśli chcesz nie tylko zaliczyć, ale naprawdę oddać się nauce i wynieść z niej coś więcej. To są studia przede wszystkim czasochłonne. Osoby pracujące z mojej grupy mają problem ze zdążeniem ze wszystkim. Ja nie pracuję i mimo trudniejszych momentów, mam ogólnie wystarczającą ilość czasu (na odpoczynek też, pewnie dzięki zdalnemu nauczaniu). Więc - czytanie i pisanie zajmuje duuużo czasu, samo "wkuwanie" niekoniecznie.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Trudno mi to stwierdzić, bo na razie miałam tylko nauczanie zdalne. Jeśli chodzi o poziom zajęć, to jakieś odgórne wymagania uważam w zależności od przedmiotu za wystarczające lub przesadzone. Poziom ich realizacji zależy od wykładowcy. Część jest naprawdę przecudowna, świetnie uczy i ma miły charakter, a część niestety albo prowadzi wykład bardzo monotonnie lub niejasno się wypowiada, albo wymaga za dużo w stosunku do ilości ćwiczeń przerobionych na zajęciach. Ale tak to wszędzie bywa. Jedno jest pewne - nie ma nigdzie tzw. "niskiego" poziomu.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

To też się okaże, jak pochodzę dłużej na studia. Na razie - dzięki temu, że mamy malutką grupkę, podejście do studentów jest indywidualne, wszystko w kameralnej przestrzeni. Atmosfera, ogólnie rzecz biorąc, przyjazna, ciepła, rodzinna. Relacje w naszej grupie (na razie messengerowej) bardzo dobre, ciągle żartujemy, pomagamy sobie, nawiązaliśmy kontakt emocjonalny. Z innymi studentami jeszcze się nie poznałam 😂. Większość wykładowców pomocna i miła.

Jak jest z mieszkaniem?

Mam zarezerwowany pokój na stancji koło uczelni. Nic więcej na razie nie mogę stwierdzić.

Życie w mieście

Będę przyjeżdżać po weekendach 3 autobusami (mieszkam za daleko, żeby codziennie dojeżdżać).

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

1. Jeśli wszystko, co masz do zaoferowania to bycie "molem książkowym", to NIE JEST kierunek dla Ciebie. Może Ci to pomóc, ale na pewno nie wystarczy. Zastanów się jeszcze, czy będzie Ci co najmniej nie przeszkadzało "grzebanie" w opracowaniach naukowych, analizowanie i interpretowanie tekstów, zastanawianie się nad problemem egzystencji, rozwiązywanie zadań gramatycznych (na które odpowiedzi też bywają niejednoznaczne), kontakt z wieloma terminami naukowymi. Czy jesteś gotowy na to, że tu nic nie jest oczywiste? Że nauki humanistyczne przede wszystkim wskazują na możliwość wielu rozwiązań jednego problemu lub jej brak? Że nie jesteśmy od formułowania odpowiedzi, tylko od zadawania pytań, na które jednej odpowiedzi zwykle nie ma?

2. Tekst, z którym przyjdzie Ci pracować, nie musi Ci się podobać, sprawiać przyjemności. Nie musi Cię interesować, nie musisz się z nim zgadzać. Może być trudny, nudny, starodawny, dziwny lub absurdalny. Jest Twoim preparatem, a Ty masz go zbadać. (Od razu mówię, że większość tekstów jest bardzo ciekawa).

3. Jeśli nie musisz pracować, lepiej nie zaczynaj. No chyba, że jesteś turbozorganizowany i wiesz, że dasz radę.

4. NIGDY NIE ZACZYNAJ MAILA DO WYKŁADOWCY OD "WITAM"! TO BRAK KULTURY! Zacznij: Szanowny/a Pani/e Profesorze/Profesor lub Doktorze/Doktor i od razu pisz w kulturalny sposób, o co chodzi.

5. To nie jest kierunek "łatwy", na którym wystarczy czytać i wkuć coś na pamięć. Oj, jak wiele tu trzeba rozumieć! Umieć! Tak na logikę! Tak "matematycznie"!

6. Możesz wiele razy przeżyć szok, bo tutaj wiele kwestii przedstawia się inaczej, niż w szkole, np. inaczej interpretuje się ten sam tekst (nie tyle, że wiesz o nim więcej, ale to "więcej" może o 180 stopni zmienić to, co wiedziałeś że szkoły. Np. - "Balladyna" nie jest stricte utworem o dążeniu do władzy po trupach, tylko dramatem ukazującym ironię egzystencji - niedopasowanie zdarzeń, osób. Pokazuje, że nie wiadomo, co rządzi tym światem, co doprowadziło do tej tragedii. Bóg? Szatan? Czarne serce Balladyny? Żart chochlików? Przypadek? Ślepy los?
I wieeele tu takich różnych "niespodzianek" ☺.
PS Wiedziałeś, że eliksir miłosny Tristana i Izoldy oznacza psychoanalitycznie mleko matki, którego im brakowało? Tak, takie właśnie są te studia.

7. Zaopatrz się w segregatory, teczki i koszulki. Zdalne czy nie zdalne - przydadzą się.

8. Pamiętaj, że dużą wartość ma wypowiadanie się na zajęciach. Więc - zabieraj głos, odpowiadaj, zadawaj pytania! Nie ma się czego wstydzić, w razie błędu - uczymy się na błędach.

9. Gdy napiszesz pracę, koniecznie przeczytaj ją kilka razy, daj komuś w domu do przeczytania. Unikaj literówek, błędów językowych, braku akapitów, użycia niewłaściwej czcionki, interlinii itd. Nie oddawaj pracy z takimi błędami - to brak szacunku do wykładowcy!

10. Szukaj korzyści we wszystkim, co masz zrobić. Czerp z zadań domowych, ile się da. Bądź wdzięczny za wartościowe zadania. Dzięki nim możesz się wiele nauczyć. Pomyśl o nich jak o czymś, co ma Ci pomóc, a nie uprzykrzyć życie - bo tak właśnie jest ☺.

POWODZENIA!

Informatyka, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej (ATH) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

1 rok zależy... Jak jesteś po technikum to jest łatwiej, jak nie to czeka cię nadrabianie materiału ale da się ogarnąć, bo zajęcia takie jak programowanie itd. są prowadzone "od zera". Na 1 roku z bardziej wymagających przedmiotów było programowanie (C++), analiza matematyczna i algebra (ale z etrapezem spokojnie da się ogarnąć) i PTC. 1 rok to też jakieś ogólne przedmioty niezwiązane z kierunkiem jak np. historia cywilizacji które po prostu trzeba zdać. Dużo zależy też od tego na którego prowadzącego trafisz z danego przedmiotu i jakie on ma wymagania. Na pewno trzeba się przyzwyczaić do innej organizacji nauki, prowadzącym nie zależy na tym czy zdasz czy nie, jest dużo samodzielnej nauki w domu.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć średni... Ale dużo zależy od prowadzącego. Jak się dobrze trafi to potrafi zaciekawić tematem, ale większość zajęć jest na zasadzie zakuć, zdać, zapomnieć. Ciekawiej było dopiero na 3 roku na przedmiotach specjalizacyjnych (TiSK) gdzie faktycznie mieliśmy dostęp do pracowni i robienia labów na sprzęcie. Możliwości pracy są za to super, w Bielsku jest dużo ofert, obok są też Katowice czy Kraków, zarobki też są ok. Na 3 roku były zajęcia z Cisco które są dobrą bazą do zdania egzaminu CCNA jeśli ktoś się tym interesuje.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera jest bardzo ok, jak się uczysz, oddajesz projekty, podchodzisz do egzaminów to zdajesz. Podejście prowadzących no zależy od człowieka... ale zwykle zawsze można było iść na konsultacje czy wysłać maila jak się miało z czymś problem. Między studentami jest ok, od 2 roku było nas może 60 osób więc też każdy się kojarzył z widzenia, grupy na studiach są raczej stałe (chyba że część osób odpada to grupa jest rozwiązywana i przerzuca się te pozostałe osoby do innej grupy) więc raczej w ramach grupy nie ma problemów z komunikacją czy wspólnymi projektami.

Życie w mieście

Dojazd autobusem 24 lub 10, minus że do centrum jest gdzieś z 20 minut autobusem więc w czasie krótkiego okienka między zajęciami trzeba siedzieć na uczelni. Ale kampus ok, można było spędzić czas w ACI na 4 piętrze, w bufecie w A, na stołówce, albo na korytarzu więc nie było najgorzej.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Ze swojej strony polecam, ważne jest też to, że warto spróbować nawet jeśli się boisz że część osób będzie lepsza, bo są po technikum informatycznym itd.. Szczerze z połowa osób startuje od zera a potem i tak poziom od 2 roku w miarę się wyrównuje. Ale też taka uwaga że wszystko zależy od ciebie, jak w domu realizujesz dodatkowe projekty, interesujesz się czy programowaniem czy sieciami to coś wyniesiesz, jak myślisz że uczelnia cię sama nauczy bez żadnego wkładu własnego no to raczej nie przetrwasz do drugiego roku. Część wykładowców była bardzo wymagająca więc trzeba było się naprawdę uczyć i chodzić na kolejne terminy egzaminów - ale zwykle jak było widać że komuś zależy i się stara to też wykładowcy patrzyli przychylniej i np. można było poprawić sprawozdanie zamiast dostać od razu 2. Uczelnia jest dość mała więc zwykle prowadzący cię potem kojarzą jak masz z nimi zajęcia. Jak dostaniesz dyplom i coś potrafisz to nie ma żadnego problemu ze znalezieniem dobrej pracy.

Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej (ATH) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Książki można wypożyczyć z biblioteki, także odpada dosyć duży koszt co jest ogromnym +. Nauka wygląda podobnie jak w szkole średniej tylko są nowe zagadnienia do opanowania oraz poszerzenie wiedzy którą już nabyliśmy.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Uczelnia daje ogromne możliwości rozwoju, organizowane jest wiele wydarzeń które mogą poszerzyć nasze horyzonty.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy świetnie podchodzą do studenta, zawsze znajdą czas na konsultacje i wszystko świetnie wytłumaczą.

Automatyka i Robotyka, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej (ATH) - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Ilość nauki trochę większa, na pierwszym roku był czas na chór 6 h w tygodniu i pracę dorywczą w ciągu tygodnia, weekendy dla siebie. Najtrudniejsze przedmioty rozłożone na różnych semestrach. ludzkie podejście wykładowców. Chętni do pomocy i wyjaśnienia. Książek nie trzeba wypożyczać. Przez 5 semestrów przydały się dwie w pdf, bez których i tak by się obeszło. Możliwość zdobycia certyfikatów np z programowania PLC czy monitoringu w ramach dobrych ocen z przedmiotów certyfikowanych.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć jest (rozmawiając ze znajomymi z innych uczelni) wysoki. Ze względu na niewielką uczelnię łatwo o dofinansowania. Mało chętnych na Erasmus+, dlatego jest dużo środków na to. Studia pozwalają na pracę na ponad pół etatu jednocześnie (wolne weekendy) dzięki czemu można przełożyć wiedzę praktyczną na teoretyczną i odwrotnie.
Biblioteka jest wystarczająca na potrzeby zajęć. Łatwo o pracę po i w trakcie studiów (kontakt z pracodawcami, a Bielsko to miasto przemysłowe).

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wszyscy są pomocni, można liczyć na rocznik wyżej, zachowuje się wspólne relacje na uczelni, a poza uczelnią wspólne wypady na piwo czy narty licznymi grupami. Wykładowcy dają możliwości poprawy. Często idą na rękę jeżeli widzą że komuś zależy.

Życie w mieście

Komunikacja miejska nie jest najlepsza. nocne życie tylko w weekendy. Uczelnia znajduje się u podnóża gór, także w przerwach można iść na Kozią Górkę posiedzieć.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam, bo w porównaniu do innych uczelni jest zachowany poziom, nie chce się każdego wywalić na siłę. Dziekani pomagają nawet jeżeli ktoś przekroczy dług ECTS o 1 czy 2 punkty. Jest czas na wszystko. To od nas samych zależy ile wynosimy.

Automatyka i Robotyka, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej (ATH) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

W porównaniu ze szkołą średnią, trzeba poświęcić przynajmniej 1h dziennie nauki więcej. Przynajmniej 1.5h. Literatura jest zależna od przedmiotu, ale do każdego liczmy średnio 2-3, które są wystarczające.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Zajęcia prowadzone są w sposób zrozumiały, biblioteka jest wystarczająca dla zagadnień poruszanych na zajęciach. Konferencje w ramach kół naukowych. Warsztaty dobrze wyposażone (przy dobrych ocenach można zdobyć certyfikaty firm, na których urządzeniach pracujemy).

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy są bardzo wyrozumiali. Zawsze trafi się wyjątek, ale w porównaniu do kolegów z innych uczelni jest znaczna różnica. Jeżeli ktoś chce się nauczyć, to wykładowca będzie gotów po godzinach go nawet prowadzić za rączkę, żeby tylko były z tego duże efekty.

Życie w mieście

Komunikacja miejska - autobusy. Około 20 min drogi autobusem z akademika. W pobliżu uczelni dużo mieszkań do wynajęcia. Wolny czas można spędzić w górach (Uczelnia jest przy samym zboczu Koziej Góry). Do tego oczywiście bary i knajpy.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam, bo mniejsza uczelnia bardziej szanuje sobie studenta.