Kierunek lekarski, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (CM UJ) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

UJ jest tą szaloną uczelnią, która oferuje studia medyczne w toku 5-letnim, a nie 6-letnim. Skrócenie czasu nauki odczuwają najbardziej pierwszoroczni, kiedy to anatomia i fizjologia są upchane na jednym roku. Na początku ilość czasu wolnego jest naprawdę niewielka, w kość daje przez pierwszy semestr przede wszystkim anatomia, do której nauki trzeba po prostu się przyzwyczaić, a to wymaga czasu- tak naprawdę wkuwania, a nie rozumienia, i do tego ogromnej ilości szczegółów, nauki nazw w dwóch językach i ogarniania struktur na preparatach. Materiału jest dużo i trzeba mieć super "moc przerobową" żeby ogarnąć go w krótkim czasie. UJ wymaga materiału z konkretnych autorskich skryptów, więc przynajmniej jest sprecyzowane co należy umieć. Pierwszy semestr jest przeładowany i wymagający, za to wszyscy starsi studenci powtarzają że gorzej już nie będzie :) Rzeczywiście, w drugim semestrze można odetchnąć, jest mniej zajęć, da się zdążyć z nauką do wszystkiego, mało godzin obowiązkowych ćwiczeń, pojawia się sporo czasu wolnego i można wkręcić się w różne działalności dodatkowe, kółka, międzynarodowe stowarzyszenie studentów medycyny czy po prostu pospotykać się ze znajomymi z roku pointegrować :) UWAGA DOBRA ZMIANA (!!!) od roku 2017/18 anatomia będzie trwała 1,5 semestru, a nie tak jak to było dotychczas, 1 semestr. Warto sprawdzić rozpiskę na stronie uczelni, bo od nadchodzącego roku zmienia się "rozkład jazdy", niektóre przedmioty są przeniesione z pierwszego roku na drugi i odwrotnie, a wszystko po to, by na tym pierwszym roku było lżej.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

UJ jako najlepsza uczelnia w Polsce oferuje duże możliwości rozwoju :) Merytorycznie wszystkie zajęcia są 10/10, jest naprawdę wysoki poziom. W skład budynków uczelni wchodzi ogromne nowo wybudowane Centrum Dydaktyczno Kongresowe, które służy jako czytelnia i idealne miejsce do nauki dla wszystkich studentów medycyny, a także to tutaj odbywają się rozmaite warsztaty czy konferencje. Krakowski oddział IFMSA działa świetnie i non stop organizują rozmaite warsztaty czy wydarzenia. Na uczelni działa także naprawdę duża liczba kół naukowych, którymi można się zainteresować.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera jest bardziej sympatyczna niż się spodziewałam, byłam mile zaskoczona podejściem asystentów i profesorów do studentów. Prowadzący zdają sobie sprawę, że ilość materiału do przyswojenia na pierwszym roku jest przeogromna, stąd mają "ludzkie" podejście do nas, studentów. Nie znaczy to też, że odpuszczają nam naukę :) Natomiast było tak, że skoro anatomia trwała tylko jeden semestr, to na nią był położony największy nacisk, na ćwiczeniach z fizjologii i biochemii nieco nam odpuszczali i asystenci nie byli tak wymagający, jak się zrobili w drugim semestrze. "Wyścigu szczurów" jako takiego nie ma, natomiast poziom na uczelni jest naprawdę wysoki i da się odczuć, że trafiły tutaj najlepsze osoby w Polsce. Ja trafiłam jak na razie na samych pozytywnych ludzi i jestem zadowolona, że jestem na UJocie.

Jak jest z mieszkaniem?

Mam to szczęście że jestem z Krakowa :)

Życie w mieście

Uczelnia obejmuje budynki znajdujące się na ulicy Kopernika, której lokalizacja jest zaraz w centrum miasta, więc dojazd komunikacją miejską jest świetny (w ogóle komunikacja miejska w Krakowie jest niezawodna!) i wszystko jest blisko, rynek, galeria handlowa, dworzec itd, szkoda tylko że nie było czasu przez ten pierwszy semestr pierwszego roku nigdzie wychodzić :( . Jestem z Krakowa więc mogę go tylko zareklamować: jest tak piękny i uroczy, że można mu wybaczyć korki i smog od czasu do czasu.