Kierunek lekarski, Uniwersytet Medyczny w Łodzi - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauka na pierwszym roku to katorga dla każdego, który uczył się starając cokolwiek zrozumieć. Podczas naszych zajęć z anatomii w trakcie zajęć zdarzały się sytuacje w których z powodu faktu, że zbyt wiele osób zdało kolokwium - co postanawia profesor? Podnosi próg zaliczenia do 80% (należy prawidłowo odpowiedzieć na 4 z 5 pytań). Jednak ostatecznie, jeżeli walczy się do końca, można zdać - niewiele osób ostatecznie oblało, a i ci zwykle poddawali się po drodze (lub po prostu powtarzali pierwszy rok).

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Materiały, sprzęt, fantomy są dostępne głównie dla licealistów, którzy przychodzą na dni otwarte. Uczelnia jak najbardziej posiada zasoby do tego, by odpowiednio kształcić studentów - jednak czasami brakuje do tego woli. Zdarzają się oczywiście osoby, naprawdę wspaniali prowadzący i profesorowie, którzy wyróżniają się na tle reszty. Jednak, niestety, najczęstszą formą nauki to czytana z ekranu laptopa prezentacja, puszczona po uprzednim 20 minutowym włączaniu rzutnika.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Cała "góra" uczelni pokazała na co ich stać podczas ostatniego egzaminu - KETu (Końcowy Egzamin Testowy) - który był oficjalnie (sic!) po to, by osoby które słabo umieją, nie miały możliwości podejścia do LEKu. W pierwszych wynikach nie zdało ponad 50% studentów. Uczelnia dodatkowo uznała, że nie będzie dodatkowych terminów w czerwcu/lipcu - następny będzie dopiero pod koniec sierpnia - a więc Ci, którzy nie zdali, utracą możliwość pisania wrześniowego LEKu oraz podejścia do stażu w sesji jesiennej. Na szczęście, potem okazało się, że około 20% pytań zostało błędnie ułożone (przez śmietankę uczelni!) przez co wiele osób ostatecznie jednak zaliczyło. Udało się to zrobić dzięki temu, że studenci niemalże przez 3 dni wspólnie wertowali podręczniki w celu znalezienia prawidłowych odpowiedzi. Jednak na bieżący, kolejny rok uczelnia zabezpieczyła się przed w.w. sytuacją - zastrzeżenia do pytań będzie można składać przez maksymalnie 10 minut po ukończeniu egzaminu.

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkania mają bardzo różne ceny - oczywiście w zależności od standardu. Nowe osiedla (np. City Park) mają bardzo wysoki standard - z odpowiednio wysokim kosztorysem. Uważajcie żeby się nie naciąć na nieogrzewane kamienice!

Życie w mieście

Komunikacja miejska jest zadowalająca, chociaż (szczególnie w przypadku tramwajów) bardzo często nie można na niej polegać. Zdarzają się sytuacje gdy z niewiadomych przyczyn tramwaj nie przyjeżdża, bez jakichkolwiek komunikatów. Autobusy są nieco mniej zawodne. Natomiast dojazdy w zakresie własnym (szczególnie samochód) jest naprawdę wygodne - wiele miejsc parkingowych, zajęcia zwykle poza strefą parkowania.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Niestety, na tej uczelni jest loterią to, na jakich prowadzących się trafi. Po skończeniu tej uczelni nie mogę niestety jej polecić, jeżeli nie dojdzie do restrukturyzacji władz i rozbicia "betonu" który zalągł się i ani myśli opuścić murów uczelni.