Kierunek lekarski, Uniwersytet Medyczny w Łodzi - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pewno jest nieporównywalnie więcej nauki niż w liceum, jednak spokojnie wszystko jest do zrobienia, ważne żeby wypracować swój sposób nauki. Na pierwszym roku spotkacie się z anatomią i histologią, które są "spięte" w jeden moduł tzw. biostruktura i rozwój organizmu ludzkiego. Anatomia jest bardzo przyjemnym przedmiotem według mnie, chociaż oczywiście dużo zależy od asystenta. Wykłady są w formie nagrań wrzuconych na platformę e-learningowa, na egzamin wystarczy przygotowywać się właśnie z nich. Na ćwiczenia w prosektorium należy przychodzić w miarę przygotowanym (u niektórych asystentów trochę bardziej niż w miarę), ogólnie wspominam je najlepiej z wszystkich zajęć. Warto na nich uważać, żeby poradzić sobie na szpilkach (egzamin praktyczny). W sesji letniej zdanie egzaminów praktycznych - szpilki (anatomia) i szkiełka (histologia) jest podstawą dopuszczenia do teorii, dlatego warto tego nie olewać. Z histologią już trochę ciężej, na każdych zajęciach wejściówka 3 pytania otwarte. Na naszym roku próg zaliczeniowy był 70% więc trzeba było się spiąć żeby nie przegapić pierwszych terminów egzaminu. Pierwszy semestr - moduł chem-fiz, jeżeli ktoś nie rozszerzał chemii to warto już nawet w wakacje spróbować przerobić materiał licealny (na pewno to ułatwi wam życie). Biofizyka dla mnie osobiście była utrapieniem, ale do przeżycia, warto przeglądać z obu przedmiotów giełdę. W semestrze letnim pojawia się biologia medyczna, według mnie najgorszy przedmiot na pierwszym roku, dużo informacji, dużo wykładów (każdy składający się z 2 części), na egzamin obowiązywały treści z wykładów i ćwiczeń, co nie było łatwe do opanowania, bo treści zbytnio się nie pokrywały, ale spokojnie, najlepiej po prostu nie odkładać wykładów na ostatnią chwilę i dacie radę :)

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Uważam, że uczelnia daje duże możliwości rozwoju, wiele kół naukowych, różnych wydarzeń dla studentów. Ogromnym plusem jest biblioteka, nowoczesna, dobrze zaopatrzona, nauka w niej staje się przyjemnością.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Czy panuje wyścig szczurów? Nie wypowiem się na temat wszystkich grup, bo było ich naprawdę dużo, ale ja osobiście trafiłam na wspaniałych ludzi, którzy nigdy nie odmówili mi pomocy na jakiekolwiek zadane pytanie. Studenci z wyższych lat udostępniają nam dysk z materiałami na każdy przedmiot, często ich własnymi skryptami, notatkami, więc ja jestem osobiście bardzo zadowolona.

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny wynajmu pokoju bądź kawalerki w porównaniu do innych miast nie są złe. Często można znaleźć pokój z wszystkimi opłatami do 1000 zł. Jeśli chodzi o akademiki nie wypowiem się zbytnio, ponieważ w nim nie mieszkam, jednakże od znajomych słyszę pozytywne opinie o atmosferze, cenach itd.

Życie w mieście

Komunikacja, no bywa z nią różnie, jest wiele linii autobusowych i tramwajowych, jednak jak to w dużym mieście czasem coś nie dojedzie, spóźni się z 20 minut. Myślę, że miasto oferuje dużo miejsc do spędzenia wolnego czasu ze znajomymi, ja jestem zadowolona.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Myślę, że nie żałuję wyboru uczelni. Ważne żeby zawrzeć wiele znajomości, zwłaszcza z osobami z wyższych lat.