Psychologia, Uniwersytet Szczeciński - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Trzeba przygotować się na dużą ilość teorii, która nie zawsze będzie bardzo interesująca. Przedmioty - Psychologia rozwoju oraz biologia są dość ciężkie i warto do nich porządnie przysiąść. Nie zostawiajcie nauki na ostatnią chwilę, starajcie się być na bieżąco, pytajcie prowadzących.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Zajęcia są w większości interesujące (ale zawsze znajdzie się jakiś nudny przedmiot na każdej uczelni;) ) plusem jest to, że kadra jest młoda (szczególnie jeśli chodzi o ćwiczenia i laboratoria) prowadzący w większości chętnie odpowiedzą na pytania dotyczące zajęć. Jeśli chodzi o pozycje w bibliotece, to niestety często panuje zasada kto pierwszy ten lepszy - egzemplarzy danych pozycji jest mało. Kół naukowych jest naprawdę sporo, można znaleźć coś dla siebie i się rozwijać - szczególnie fajne jest prowadzenie badań własnych w kołach, bo dzięki temu możecie przygotować się do tego co będzie was czekać na magisterce .

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy są raczej przyjaźni studentom, jednak wielu z nich bardzo nie lubi kłamania, obijania się, bycia nieprzygotowanym. Jednak jeśli wy będziecie uczciwi względem prowadzących - oni też będą. Na roku dość szybko tworzą współpracujące ze sobą mniejsze grupki, nie nazwałabym tego wyścigiem szczurów jednak po czasie raczej cały rok nie będzie ze sobą nawzajem współpracować. Jednak często krążą notatki od roczników wyżej, co pomaga na studiach.

Jak jest z mieszkaniem?

Akademiki kosztują w przedziale od 300 do 700 złotych (zależy od tego ilu osobowy będzie pokój) życie w akademiku jest całkiem sympatyczne jednak skromne, w niektórych akademikach nie ma lodówek w pokojach, są wspólne kuchnie na piętrze, pokoje są wyremontowane jednak zdarzają się też takie z usterkami, grzybem. Jednak ogółem nie ma tragedii i warto na początek wybrać akademik. Ceny mieszkań są dość wysokie, najlepiej dogadać się w parę osób i wynająć jedno duże mieszkanie na spółkę lub po prostu pokój, samodzielne utrzymanie mieszkania może być dużym wyzwaniem.

Życie w mieście

Komunikacja miejska jest tania, dla studentów 15 minut kosztuje 1 złoty, 30 minut 1,50 złoty. Jest ona jednak na średnim poziomie, jeśli będziecie mieszkać na obrzeżach musicie liczyć się z przesiadkami. Jeśli chodzi o skomunikowanie akademików z uczelnią, przystanki znajdują się 1-2 minuty od akademika, a autobusy jadą bardzo blisko uczelni. Autobusy są jednak często przepełnione i zdarzają się sytuacje, że trzeba wyjść z zapasem na przystanek, w razie gdyby w którymś zabrakło miejsca (czasami drzwi dosłownie zamykają się na plecach)

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Wyboru uczelni ani kierunku nie żałuję. Jest trudno, jest sporo nauki, na 3 roku dochodzi sporo praktyki jednak są to studia, z których jeśli chcemy, można naprawdę dużo wyciągnąć. Moją radą jest to, by starać się uczyć na bieżąco, wiem, że może się nie chcieć, jednak to serio pomaga. U prowadzących pilność jest mile widziana. Ale przede wszystkim, nie stresujcie się, wszystko wam wytłumaczą, będą chcieli pomóc odnaleźć się na uczelni. Nie jest wcale strasznie. Będzie dobrze :)