Psychologia, Uniwersytet Wrocławski - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych
Jak wygląda nauka na pierwszym roku?
Nauka w porównaniu do liceum różni się sposobem sprawdzania wiedzy - sprawdzana jest przede wszystkim podczas sesji czy zakończenia danego kursu (przedmiotu) co oznacza, że tempo nauki możemy dostosować do własnych możliwości i preferencji, jednak należy liczyć się z tym, że zakres sprawdzanego materiału na kolokwium/egzaminie będzie większy niż podczas typowego sprawdzianu w liceum. Ilość czasu, którą trzeba poświęcić na naukę jest bardzo indywidualna, ale znajdzie się czas na rozwijanie pasji czy odpoczynek (mniej jest go przed samą sesją, ale w trakcie semestru - kwestia dobrej organizacji swojego czasu i jak najbardziej się da. Da się nawet pracować i studiować). W kwestii literatury - jest jej trochę do przeczytania, ale nie jest to ponad siły. Jeśli ktoś waha się nad wyborem ze względu na to czy podoła przedmiotom powiązanym z biologią (ponieważ jej nie rozszerzał na maturze tak jak ja) to niech go ta obawa nie powstrzymuje. Trzeba przysiąść do nauki, ale wszystko jest wykładane w sposób zrozumiały.
Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?
Poziom zajęć jest wysoki, a większość jest bardzo interesująca. Oprócz biblioteki jest też dostęp do sporej części książek online za pomocą platformy IBUKLibra, jest też dostęp do ogromnej liczby artykułów poprzez proxy (na stronie biblioteki jest instrukcja co i jak). Instytut bardzo często organizuje dodatkowe wykłady/spotkania/rozmowy w których można bez przeszkód uczestniczyć. Są koła naukowe, można w nich działać. Dodatkowo można zgłaszać chęć pomocy w niektórych zespołach badawczych - jeśli zainteresuje nas tematyka, którą zajmuje się dany wykładowca/asystent.
Jaka atmosfera panuje na uczelni?
Nie mogę mówić za całą uczelnię (ponieważ nie znam atmosfery na wszystkich kierunkach), jednak na psychologii panuje bardzo dobra atmosfera. Przede wszystkim wykładowcy/asystenci są otwarci na pytania, pomocni i uprzejmi. Osobiście odczuwam atmosferę jako rodzinną-zarówno wykładowcy jak i studenci szanują siebie nawzajem, a jednocześnie nie ma takiego nieprzyjemnego dystansu, można podejść, zapytać. Wykładowcy chętnie polecają dodatkową literaturę, można też dowiedzieć się o zawodzie z praktycznej (a nie tylko teoretycznej) strony. Jeśli chodzi o podejście studentów do innych studentów to, przynajmniej na moim roku, panuje atmosfera otwartości, tolerancji, ludzie są nastawieni na współpracę i pomoc. Na ile poznałam osoby z innych roczników nigdy nie było problemów, wręcz przeciwnie, wszyscy bardzo serdeczni.
Jak jest z mieszkaniem?
Jest kilka akademików, dla studenta psychologii są one jednak w niezbyt dogodnej lokalizacji (większość zajęć na Instytucie, część przy ogrodzie botanicznym, lektoraty w Centrum) i cenie ok. 800 zł w jednoosobowym (dwuosobowe taniej, ale nie wiadomo jak będzie jesienią - pandemia i ograniczenia?). Jeśli jednak zapoluje się odpowiednio wcześniej można złowić całkiem dobry pokój w bardziej dogodnej lokalizacji, a ma się więcej prywatności.
Życie w mieście
Wrocław jest cudowny i tętni życiem. Oczywiście można natknąć się na malutkich mieszkańców Wrocławia - krasnoludki. Jest ich naprawę dużo, jeden mieszka przy Instytucie psychologii.
Jednakże Wrocław to nie tylko krasnoludki. Od miłośników zabytków, przez wielbicieli natury i fanów dobrego jedzenia, sportowców aż do imprezowiczów - każdy znajdzie coś dla siebie. Można załapać się na fajne zniżki na niektóre wydarzenia kulturalne. Komunikację miejską usprawniają, więc zdarzają się spore zmiany w rozkładzie, ale moim zdaniem działa całkiem dobrze.
Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki
Bardzo polecam ten kierunek. Oprócz niego dostałam się na inne kierunki na UWr - ale wybrałam psychologię. Nie żałowałam do tej pory ani razu. Owszem, sporo osób startuje, ale nie należy się poddawać tylko przez statystykę ilości osób na jedno miejsce - absolutnie nie!