Opinie o uczelniach

Stale aktualizowana i poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.

Znalezionych opinii - 3

Biotechnologia, Uniwersytet Wrocławski - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy semestr to głównie powtórka z liceum. Jest kilka przedmiotów (np. metody fizyczne) które są pierwszym porządnym zderzeniem z pędzącą lokomotywą prawdziwej uczelnianej edukacji i traumatyzują cały rok. Tak naprawdę jeżeli dużo się wyniosło z liceum to pierwszy semestr jest łatwiejszy, bo służy wyrównaniu poziomów między różnymi studentami. Drugi semestr to bajka, mało przedmiotów i są przyjemne. Trzeci to ponownie katorga. Czwarty - bardzo ciekawy.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Uważam że kierunek jest perspektywiczny i studia są dobre na start. Należy jednak postarać się o coś poza niezbędnym minimum, np. wolontariat w jakimś zakładzie, bo uczy się wtedy dużo więcej tego co nas naprawdę ciekawi.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy są w porządku, jedynie pojedyncze przypadki psują krew studentów. W większości są uprzejmi i prostudenccy. Nie widać na kierunku wyścigu szczurów - wszyscy sobie pomagają w razie potrzeby.

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkam w akademiku - płace ok. 500 zł, mieszkam 15 minut od uczelni piechotą. Jestem zadowolona, mimo że akademik często pozostawia wiele do życzenia jeżeli chodzi o spokój lub czystość.

Życie w mieście

Wrocław jest cudowny. Przepiękne, kulturalne miasto w którym każdy znajdzie coś dla siebie - czy to nocne kluby czy antykwariaty. Dojazdy są świetne, często jednak zdarzają się wypadki komunikacyjne i wówczas tramwaje i autobusy mają problem z punktualnością. Jednakże to trzeba przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie żałuję wyboru. Mimo że pierwszy semestr był dla mnie potwornie trudny również z powodu oddalenia od domu i problemów psychicznych, i chciałam rzucać studia, cieszę się że tego nie zrobiłam. To była dobra decyzja.

Biotechnologia, Uniwersytet Wrocławski - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Zdecydowanie studia to inna bajka niż liceum, trzeba się przygotować na ciężką harówkę. Pocieszający jest fakt, iż wiedza z liceum bardzo się przydaje i jeśli ktoś stara się w liceum to i tutaj sobie poradzi. Na 2 semestrze jest spokojniej niż na 1, jest też więcej pracy w laboratorium. Książki nie są niezbędne, ale bardzo przydatne.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Z czystym sercem poziom zajęć mogę ocenić pozytywnie - trochę teorii, trochę praktyki, jest tak jak być powinno. Biblioteka wydziałowa jest dość bogata, a w przypadku braku jakiejś pozycji można ją bez problemu znaleźć w bibliotece uniwersyteckiej. Wiadomo, iż biotechnologia jest w Polsce cały czas kierunkiem, który dopiero się rozwija, co może stanowić utrudnienie w znalezieniu pracy (choć nie oznacza to, że jest to niemożliwe) jednakże jeśli ktoś planuje wyjazd za granicę - nie ma się co zastanawiać.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Zdecydowanie nie widać tu typowego 'wyścigu szczurów', wszyscy starają się pomagać sobie nawzajem. Z wykładowcami bywa różnie, jak wszędzie, jednak dotychczas więcej było tych życzliwych i chętnych do współpracy i pomocy. Czasami na uczelni panuje pewna dezorganizacja, na szczęście nie jest to nagminne.

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny mieszkań są różne, w zależności od dzielnicy i ilości osób w pokoju. Ja za jednoosobowy pokój płacę 700 zł i jest to cena, z którą często się spotykałam, generalnie należy się nastawić na 700-900 zł za jednoosobowy pokój, w akademiku ceny podobne, więc tutaj opłaca się brać co najmniej dwuosobowy.

Życie w mieście

Komunikacja miejska jest dobrze rozplanowana, można dojechać praktycznie wszędzie, a z dojazdem na uczelnię nie ma żadnego problemu. Opóźnienia sporadycznie. Są tramwaje, autobusy zwykłe i pośpieszne. Jeśli chodzi o czas wolny każdy znajdzie tu coś dla siebie. Masa koncertów, klubów, pubów, barów, ciekawych wydarzeń. Przy odrobinie chęci można znaleźć bardzo tani, smaczny posiłek. Budynki znajdują się w ścisłym centrum, z Wydziału Biotechnologii do najbliższej galerii idzie się 5 min, w parę minut można także dojechać do Rynku.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jestem zadowolona z wyboru zarówno uczelni, jak i kierunku. Polecam jeżeli ktoś nie boi się ciężkiej pracy, ale i satysfakcji z samodzielnego odkrywania wielu interesujących rzeczy z dziedziny biologii, chemii, fizyki czy matematyki.

Mikrobiologia, Uniwersytet Wrocławski - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Zdarzają się dni cięższe i luźniejsze jak wszędzie. Nauka do egzaminów i zaliczeń trochę przeraża ilością, ale jest do przejścia. Najgorszy aspekt to zajęcia porozrzucane po całym dniu, z wielogodzinnymi okienkami, w skutek czego zależnie od miejsca zamieszkania można siedzieć na uczelni od 8 rano do 20, jeśli nie opłaca się jechać do domu i wracać z powrotem na uczelnie.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Są koła naukowe więc są i możliwości. Co do przedmiotów zależnie od prowadzącego, jedni trafiają na wymagającego i ciężko im zdać inni na bardziej lajtowego. Gorzej jeśli kolokwia dla wszystkich grup układa ten wymagający prowadzący, ale z pomocą przychodzą książki. Co do biblioteki to polecam uniwersytecką i ksero obok wydziału, które też wielokrotnie przychodzi z pomocą w kwestii skryptów.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Studenci przyjaźni, tworzą się grupy, które następnie przebywają raczej w swoim własnym gronie. Brak wyścigu szczurów i ludzie raczej pomocni. Również wykładowcy i asystenci są w miarę ogarnięci i służą pomocą. Są jednak wyjątki, wiadomo, zawsze trafią się tacy, którzy zamiast uczyć wolą studentów przysłowiowo "udupić".

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkania są drogie, pokój z dobrą lokalizacją w centrum ok. 800 zł. Miejsce w pokoju 2-osobowym w akademiku to koszt 441 zł, w 3-osobowym 390 zł. Jedynka kosztuje 700-800 zł czyli podobnie jak w mieszkaniu prywatnym a standardy nieporównywalnie lepsze.
Życie w akademiku nie koncentruje się głównie wokół imprez i głośnej muzyki, jeśli ktoś chce się uczyć to ma taką możliwość.

Życie w mieście

Komunikacja raczej w porządku, Wrocław należy do miast dobrze skomunikowanych. Czasem zdarzy się jednak kilka zepsutych autobusów i w skutek czego spóźnienie na uczelnie.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Minusem jest lokalizacja instytutu mikrobiologii na Psim Polu, która niejednokrotnie utrudnia dotarcie na uczelnie. Często zdarzają się korki, zwłaszcza w godzinach 14-17.
Na plus jest zdecydowanie ilość zajęć praktycznych - w laboratoriach. Jeśli ktoś jest zainteresowany życiem bakterii kierunek mocno polecam, jeśli nie do końca niestety odradzam. Koncentruje się on bowiem na patrzeniu w mikroskop, które z początku może wydawać się fajne, jednak z czasem człowiek się tym nudzi.