Opinie o uczelniach

Stale poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.
Baza zawiera subiektywne, anonimowe opinie. Jeżeli nie zgadzasz się z opinią na temat swojej uczelni - napisz własną.

Znalezionych opinii - 3

Biologia, Uniwersytet Warszawski - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest więcej niż w liceum, ale do ogarnięcia. W ciągu semestru ma się dużo czasu wolnego, jednak dobrze jest się uczyć chociaż trochę na bieżąco i przynajmniej chodzić na wykłady, bo sprawdziany z ćwiczeń nie są co miesiąc a przeważnie raz albo dwa razy w semestrze, a zaraz po zaliczeniu ćwiczeń przychodzi sesja gdzie trzeba napisać egzaminy z wszystkich wykładów. Z wypożyczeniem podręczników nie ma problemu, bo większość studentów z tej opcji nie korzysta i bazuje na samych notatkach. Jak się przeczyta temat z podręcznika zwykle dużo lepiej się go rozumie, ale przez dużą ilość przedmiotów często nie starcza na to czasu. Tak naprawdę trudne są pierwsze 3 semestry, jak się przez nie przebrnie to później jest już coraz łatwiej. Na studiach magisterskich znaczą większość przedmiotów wybieramy sami więc nie trzeba brać czegoś co nas nie interesuje i jako że nie są to przedmioty obowiązkowe zwykle mają proste zaliczenie.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Jest sporo działających kół naukowych i innych organizacji studenckich na całym UW także można znaleźć coś dla siebie. Uczelnia na pewno oferuje duże możliwość rozwoju jeżeli ma się chęci i czas by z nich korzystać.
Poziom zajęć jest przeważnie dobry, chociaż cały program jest trochę bez ładu i składu - niektóre zagadnienia przerabia się w kółko na kilku przedmiotach, laby często są mało angażujące i studenci nie do końca wiedzą co sami robią.
Możliwości pracy w zawodzie są, chociaż nie są bardzo szerokie. Można prawować w laboratoriach kontroli jakości lub w laboratoriach medycznych, ale jest to praca dość nisko płatna i powtarzalna. Prawdopodobnie niektóre firmy biotechnologiczne i instytucje naukowe oferują ciekawszą pracę, ale dobrych ofert jest bardzo niewiele i wymagają sporego doświadczenia zawodowego. Pewną opcją są różne rodzaje pracy biurowej w firmach biotechnologicznych i farmaceutycznych, gdzie biologia jest bardziej dodatkowym atutem niż wymaganiem.
W trakcie studiów można zdobyć uprawnienia pedagogiczne i zostać nauczycielem. Opcją jest też ścieżka naukowa, jednak konkurencja jest ogromna, bo doktorantów przyjmuje się dużo a ofert pracy na uczelni jest mało.
Jeżeli ma się takie możliwości czasowe polecam angażować się w działalność kołową i zrobić więcej niż jedne praktyki studenckie.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera jest wyjątkowo dobra, zdarzają się mniej przyjemne osoby ale to rzadkość.

Jak jest z mieszkaniem?

Jest drogo. Ceny z roku na rok się zmieniają więc najlepiej samemu sprawdzić aktualne.

Życie w mieście

Komunikacja miejska jest bardzo dobra. To stolica więc na możliwości spędzania wolnego czasu nie można narzekać, tyle że jest często drogo, ale i na niski budżet można coś zawsze znaleźć.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jeżeli ktoś naprawdę chce studiować biologię to bardzo polecam. Są to studia bardzo ciekawe i rozwijające.
Dużo osób idzie na biologię z braku lepszego pomysłu i potem często żałują, bo studia nie są najprostsze a perspektywy zawodowe najlepsze, więc wtedy chyba polecałabym rozważenie czegoś bardziej praktycznego jak np. inżyniera biomedyczna, bioinformatyka czy farmacja.

Biologia, Uniwersytet Warszawski - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Jeśli jesteście świeżo po liceum to na pewno odczujecie różnice w ilości materiału do przyswojenia w stosunkowo krótkim czasie. Materiału jest dużo. Warto uczyć się na bieżąco na wejściówki i kolokwia częściowe żeby oszczędzić sobie pisania rozbójnika. Według starszych roczników najtrudniejsza jest zoologia i chemia organiczna, ale nie nastawiajcie się negatywnie. To że inni tak uważają nie oznacza że dla was też będzie to trudne. Nie słuchajcie tez opinii że inne przedmioty są proste, bo nie są. Jest oddzielny przedmiot chemia ogólna więc łatwiej jest zaliczyć z tego laby mając za sobą dobrze opanowany materiał z chemii rozszerzonej na poziomie licealnym (ale bez też też przeżyjecie). Dużo osób się poddaje, nie walczy i przez to odpada dlatego jeżeli interesuje was biologia to pamiętajcie żeby się nie poddawać!!

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Co chwila coś się dzieje. Pełno jest wydarzeń na których studenci mogą uczestniczyć. Jeśli ktoś chce dodatkowo poświęcać czas na tematy które go interesują to jest kilka kół naukowych, które zapewniają rozwój w wybranych zagadnieniach. Myślę że osoby które naprawdę chcą być aktywnymi badaczami to swoją karierę rozwiną ale trzeba mieć świadomość że konkurencja na rynku pracy jest wysoka więc trzeba się wyróżnić :)((

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Jest naprawdę miło i bezpiecznie. Ludzie pomagają sobie w każdej sprawie i w każdej chwili. Ludzie po rozsz. chemii pomagają tym którzy rozsz. matmę i na odwrót dlatego każdy kto chciał ten przeżył na studiach. Jeszcze nie spotkałam się z osobą która by mnie obraziła i zraniła. Naprawdę po przeżyciach z liceum jestem w szoku jak tu jest przyjemnie!!!!

Jak jest z mieszkaniem?

Drogo..... akademik 550 pokój dwuosobowy. Mieszkania dwupokojowe minimum 2600. Kawalerki ok. 2k minimum. Żenada ale cóż jakoś trzeba przeboleć.
Taniej nie znajdziecie. Ja wynajmuje mieszkanie z koleżanką i płacimy 2600 za dwupokojowe na Pradze Północ. Za kazdym razem jak komuś o tym mówię to otrzymuje tekst zwrotny 'ale tanio gdzie takie mieszkanie znalazłaś?!!'. No dla mnie to nadal jest duża kwota...
Dojazd ok. 25min na uczelnie.

Życie w mieście

Komunikacja świetna. Miesięczny kosztuje 55zl. Autobusy nocne też często imo jeżdżą.
Wiadomo w stolicy jest wszystko i dzieje się wszystko więc nie ma co się nad tym rozwodzić.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Studiując ten kierunek da sie pracować. Mi to wychodzi. Potrafię zarobić na czynsz więc tyle mi starczy.
Tylko pamiętajcie że żeby to było realne to trzeba wszystko planować i szanować każdą minutę dnia.
Plan zajęć układacie sobie sami więc to też duży plus.

Polecam ten kierunek studiów osobom które chcą tam iść nie bez powodu.
Poprawa matury jest mało realna więc nie bierzcie tego kierunku jeśli chcecie poprawić maturę. Strata czasu.

Biologia, Uniwersytet Warszawski - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

W trakcie semestru jest dosyć luźno, natomiast zaraz przed sesją i w trakcie sesji nauki jest dużo (6-7 kolokwiów w ostatnim tygodniu zajęć, a zaraz potem sesja z 5 egzaminami), ale nie zdają zazwyczaj te osoby które w trakcie semestru całkiem się nie przykładały i np. w ogóle nie chodziły na wykłady.
Najważniejszymi przedmiotami na pierwszym roku są zoologia i botanika.
Semestr letni jest trochę luźniejszy.
Najtrudniejszy jest semestr zimowy na 2 roku.
Na trzecim już większość przedmiotów wybieramy sami i można sobie tak ułożyć plan żeby mieć bardzo mało do nauki.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Możliwość rozwoju są takie sobie, wydział organizuje jakieś targi pracy ale większość ofert jest skierowana do biotechnologii i to raczej medycznej.
Sama biologia jest nastawiona bardziej na pracę naukową, jest kilka kół naukowych, w niektórych dzieje się sporo w innych jest gorzej, ogólnie jak ktoś chcę się zaangażować to zawsze coś jest organizowane i jak ktoś poważnie myśli o karierze biologa-naukowca to uważam że jest to dobre miejsce.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera na wydziale jest moim zdaniem bardzo dobra, prowadzący są zazwyczaj pozytywnie nastawieni do studentów nawet gdy ci przychodzą kompletnie nieprzygotowani na zajęcia, nie zauważyłam jakiegoś wyścigu szczurów.

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny wynajmu w Warszawie są bardzo wysokie, akademik jest dużo tańszy ale sama nigdy w nim nie mieszkałam, większość studentów raczej wynajmuje pokoje.

Życie w mieście

Komunikacja miejska w Warszawie funkcjonuje bardzo dobrze. Za 140 zł można kupić kartę miejską na 90 dni i za to jeździć tramwajami, autobusami, metrem i koleją miejską.
Możliwości spędzania wolnego czasu jest sporo. W końcu to stolica. Jest stosunkowo drogo ale zawsze można też znaleźć coś na studencką kieszeń.
Ogólnie polecam Warszawę - jest to miasto w którym zawsze coś się dzieje, są w nim miejsca w których panuje stały zgiełk ale zawsze wystarczy przejść kilkaset metrów by znaleźć się w spokojniejszej okolicy, jest też sporo parków.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Ogólnie kierunek jest ciekawy ale raczej dla prawdziwych wielbicieli biologii. Dużo osób które wybrały je z braku lepszego pomysłu potem bardzo narzeka. Sporo osób rezygnuje w trakcie pierwszego roku. W zależność od tego jak się do tych studiów podchodzi można nauczyć się sporo albo prawie nic.
Perspektywy pracy to głównie naukowiec lub nauczyciel, ewentualnie technik laboratoryjny, ale jeżeli nie wyobrażasz sobie życia bez biologii to możesz śmiało wybrać biologię na UW.