Opinie o uczelniach

Stale poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.
Baza zawiera subiektywne, anonimowe opinie. Jeżeli nie zgadzasz się z opinią na temat swojej uczelni - napisz własną.

Znalezionych opinii - 5

Inżynieria Biomedyczna, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (AGH) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Ilość nauki w porównaniu z liceum jest olbrzymia, wielki szok jeśli chodzi o ilość nauki z matematyki, fizyki, informatyki. Poziom nauczania jest wysoki i dla ludzi bez rozszerzeń z dziedziny fizyki i matematyki może być naprawdę ciężko. Kierunek ma elementy medycyny, ale są one bardzo okrojone, przynamniej na 1 roku, jednak z rozmów z ludźmi ze starszych roczników, można wywnioskować że tak po prostu wygląda ten kierunek, medycyna to tylko kawałek, a główny fundament to inżynieria i przedmioty priorytetowe to fizyka, matematyka, informatyka.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Uczelnia ma bardzo dużo kół naukowych, organizuje wiele akcji, wydarzeń, konferencji, więc jest naprawdę dużo możliwości rozwoju.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy/prowadzący są bardzo różni, jedni pomagają studentom zrozumieć materiał i na ćwiczeniach tłumaczą przerabiane zagadnienia, inni twierdzą, że powinniśmy się tego nauczyć sami lub już to wiedzieć. Jednak doinformowując się od znajomych z kierunku, kto jaki jest, można się szybko poprzenosić do innej grupy, która ma „lepszego” prowadzącego, raczej nie ma z tym żadnego problemu (chyba ze ktoś was wyprzedzi i nie będzie już miejsc). Nie odczuwam tzw. „wyścigu szczurów”, studenci są dla siebie bardzo pomocni i starsze roczniki chętnie udzielają rad młodszym.

Jak jest z mieszkaniem?

AGH oferuje każdemu studentowi 1 roku akademik i to w bardzo dobrej cenie, ponadto akademiki znajdują się tuż przy campusie, więc wszędzie jest blisko i dojście na zajęcia zajmuje 5-15 min. Ceny mieszkań są na pewno spore, ale uważam że studiując na AGH najbardziej opłaca się miejscach w akademiku, a warunki są jak najbardziej dobre, a jeśli ktoś woli mieszkanie w pojedynkę zawsze można wykupić sobie dwa miejsca (wyjdzie i tak taniej niż mieszkanie).

Życie w mieście

Kraków jest pięknym miastem, student na pewno nie będzie się nudził po zajęciach. Komunikacja jest także dobrze rozwinięta, więc łatwo można dojechać w wybrane miejsce. Obok samego campusu i miasteczka studenckiego jest też dużo sklepów spożywczych, piekarni, piękny park Jordana i tylko 20min pieszo na rynek.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Mimo że kierunek to inżynieria biomedyczna to w rzeczywistości dużo z tej biomedycyny tam nie ma, więc jeśli ktoś fascynuje się bardziej sferą biologiczno-chemiczną niż inżynierską, to mocno się zawiedzie, takim osobom odradzam ten kierunek. Kierunek jest idealny dla lubiących technologie i technikę, którzy chcą „coś tam” się dowiedzieć o medycynie.

Inżynieria Biomedyczna, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (AGH) - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

2

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Bardzo dużo nauki. Przychodząc np. z biol-chemu trzeba nauczyć się nagle fizyki i matematyki na bardzo rozszerzonym poziomie, wiec jest to trudne. Do tego programowanie w C/C++. Na drugim semestrze dużo elektroniki. W kolejnych latach wcale nie jest łatwiej, ponieważ jest to kierunek bardzo obszerny i próbują nauczyć studentów wszystkiego. Trochę uratowało nas nauczanie zdalne, bez niego nie wiem jak byśmy sobie poradzili...

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć jest wysoki, trzeba się dużo uczyć. Dostęp do materiałów i konferencji jest dość szeroki, szczególnie z branży IT

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wyścig szczurów miedzy studentami, duży nacisk ze strony prowadzących na bycie najlepszym ze wszystkich przedmiotów. Wmawianie, ze osiągnąć można coś tylko gdy jest się programistą

Jak jest z mieszkaniem?

Kraków jest drogi, bardzo.

Życie w mieście

Komunikacja miejska jest średnia, lepiej szukać mieszkania tak, aby można było dojść na uczelnie na nogach. Dużo miejsc do spotykania się ze znajomymi, no i miasteczko studenckie, które jest kwintesencją studiowania!

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie polecam tej ścieżki jeśli interesuje Cię biologia/chemia - są lepsze kierunki dla Ciebie. Może biochemia, neurobiologia, analityka medyczna? Ten kierunek jest bardzo techniczny, inżynieryjny i programistyczny.

Inżynieria Biomedyczna, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (AGH) - opinia studenta V roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Materiał dużo szybciej przerabiany niż w LO; tygodniowo od 0.5-3 h nauki na przedmiot przy regularnym zaglądaniu do notatek. Pierwszy rok powtórka i rozszerzenie wiedzy ogólnej; drugi rok najcięższy - całkowicie nowe przedmioty; potem coraz łatwiej aż do śmiertelnej nudy na piątym roku.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Nieliczne zajęcia pozwalały na wyniesienie wiedzy z wykładów/ ćwiczeń i warte były uwagi. Ciekawe zajęcia laboratoryjne. Przedmioty - zapychacze na każdym roku; od 3 roku studiowanie powerpointa i nauka obsługi rzutnika - mnóstwo prezentacji i projektów. Wydziałowej biblioteki brak; najpotrzebniejsze książki trzeba było wypożyczać natychmiast, bo później brakowało. Na targach pracy trzeba tłumaczyć czym inżynieria biomedyczna jest.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wspaniała atmosfera na roku, nikt nie jest ze sobą na tyle zżyty, by aktywnie prowadzić wykluczanie kogoś ze społeczności. Wykładowcy olewają inżynierię biomedyczną, bo i tak ma okrojony program względem innych kierunków uczących się danego przedmiotu. Szczególnych problemów ze zdaniem brak. Walka o ocenę jest istotna jedynie dla tych, co mają szansę na stypendium.

Jak jest z mieszkaniem?

420 zł za akademik. Spokojnie, imprezy głównie na miasteczku, narzekać można tylko na syf w kuchni pod koniec tygodnia, zalegające naczynia w zlewie i współlokatorów niekupujących papieru toaletowego. Jak coś się psuje, szybko wzywany jest elektryk/ hydraulik, który to naprawia. Chyba że pralka - wtedy popsuta stoi kilka miesięcy. Przy oddawaniu pokoju przed wakacjami panie sprzątające czepiają się o drobnostki.

Życie w mieście

Świetna komunikacja miejska, wszędzie można dojechać. Dojazd na uczelnię wygodny. Mnóstwo możliwości aktywnego wypoczynku, kocham multisporta.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Na AGH jest bajzel, ale wszędzie indziej jest większy. Panie w dziekanacie są miłe. Kierunek polecam na inżynierkę. Magisterka jest do kitu.

Inżynieria Biomedyczna, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (AGH) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Bardzo dużo nauki. Pierwszy rok to głównie przedmioty ogólne takie jak matematyka, fizyka, chemia, biologia. Jest też parę innych np. programowanie w Labview (info z 2014 roku) w drugim semestrze, dość ciężkie jak na początek przygody z programowaniem. Dużo osób rezygnuje wtedy ze względu na ciężkie egzaminy. Po pierwszym roku nie bardzo jest się w stanie określić czy zmieniać studia czy zostać bo nie było zbyt wiele konkretnych przedmiotów. W kolejnych latach jest coraz więcej bardziej specjalistycznych przedmiotów, z których każdy może wybrać dalsze kształcenie w wybranym przez siebie kierunku (biomateriały, biomechanika, informatyka czy nanotechnologie). Aczkolwiek już po wybraniu konkretnej specjalizacji wciąż trzeba realizować dużo przedmiotów wspólnych, które Cię nie interesują i zabierają cenny czas. Wiele książek można znaleźć w bibliotece, niektóre wykłady są bardzo przydatne a niektóre wcale. Jest to ciekawy kierunek dla osób, które są naprawdę zainteresowane rozwojem technologii medycznych. Ci naprawdę ambitni po tym kierunku są w stanie wiele osiągnąć. W innym przypadku lepiej poszukać czegoś innego.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Zajęcia są na wysokim poziomie. Oczywiście trafiają się też takie totalnie bezsensowne ale to już inna kwestia. Aczkolwiek bardzo liczy się tu praca własna i trafienie na odpowiedniego mentora. W trakcie moich studiów istniały dwa koła naukowe ale nie mogę się wypowiadać na ich temat, ponieważ nie miałam z nimi styczności. Ogólnie patrząc z perspektywy zakończenia studiów najwięcej zyskały osoby, które poszły w kierunku informatycznym, ponieważ jest to bardzo chłonny rynek także w dziedzinie inżynierii biomedycznej. Parę osób się wciągnęło w tworzenie aplikacji medycznych. Po pozostałych specjalizacjach raczej zostaje zrobienie doktoratu i praca naukowa, wyjazd z kraju albo zmiana branży.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

W przypadku inżynierii biomedycznej na roku przeważają dziewczyny i wiele zależy tu pewnie od rocznika. Ja trafiłam na bardzo dobrych ludzi a dużo wędrowałam pomiędzy grupami ze względu na likwidację mojej po pierwszym roku z powodu znacznego spadku liczby studentów, więc poznałam prawie cały rocznik. Z prowadzącymi jest różnie, trafiają się tacy że do rany przyłóż, a także tacy u których zdajesz dopiero w czwartym lub piątym terminie albo nosisz im sprawozdania po kilka razy i nie są w stanie Ci powiedzieć co jest źle. Oczywiście są to pojedyncze przypadki. Ogólnie jest całkiem spoko i wszystko da się przetrwać. Oczywiście kadra mogła się zmienić w ciągu ostatnich lat więc ciężko powiedzieć na ile te informacje są przydatne. No i dużo zależy od danego roku.

Jak jest z mieszkaniem?

Nie mieszkałam w akademiku uczelni ale w czymś przypominającym akademik. Cena 350-360 złotych za miesiąc jest świetna jak na studencką kieszeń. Słyszałam że w akademikach AGH opłaty były podobne. Oczywiście trzeba się przyzwyczaić że wszędzie przewija się dużo ludzi i raczej ciężko tu o chwilę spokoju. Jednakże o wiele łatwiej w tym przypadku jest poznać nowych ludzi lub znaleźć kogoś kto Ci pomoże w nauce. W przypadku wynajmowania mieszkania to albo drogo ale blisko albo w miarę niedrogo ale daleko.

Życie w mieście

Kraków jest bardzo ciekawym miastem. Dużo się tu dzieje. Komunikacja jest całkiem ok chociaż podejrzewam że dużo zależy od lokalizacji mieszkania więc dobrze jest przy wyborze mieszkania sprawdzić jaki jest dojazd na uczelnię. Mieszkając w akademiku AGH na zajęcia chodzi się na pieszo, zależnie od wydziału może to być bliżej lub dalej. W przypadku inżynierii biomedycznej wygląda to różnie bo zajęcia są na wielu różnych wydziałach (a przynajmniej były i nie słyszałam nic o zmianach). Jest też parę zajęć na UJ więc trzeba tam dojechać, ale to tylko chyba 3-4 przedmioty w przeciągu 5 lat.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie mogę w 100% stwierdzić że żałuję decyzji podjęcia studiów na inżynierii biomedycznej, ponieważ 5 lat intensywnej pracy wiele mnie nauczyło, mimo tego że na razie nie pracuję w branży (skończyłam studia na specjalizacji inżynieria biomateriałów). Zapytajcie mnie za parę lat ;) Bardzo gorąco polecam AGH a w przypadku kierunku zachęcam do dokładnego przemyślenia tej decyzji.

Inżynieria Biomedyczna, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (AGH) - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pierwszym i drugim roku nie ma się swojego życia, mat-fiz siedzi nad biologią i chemią, biol-chem nad matematyką i fizyką. Jeśli przeżyjesz drugi rok, na trzecim nie będziesz wiedział co zrobić ze swoim życiem, tyle wolnego czasu.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Na zajęciach poznaje się podstawy wielu dziedzin, dobrze jest je poznać ale irytuje fakt, że np wiążąc swoją przyszłość z biomateriałami trzeba się męczyć z programowaniem.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy w większości są bardzo mili i pomocni, z kilkoma wyjątkami. Nie czuć rywalizacji między studentami, starsze roczniki chętnie pomagają.

Życie w mieście

Dojazd na uczelnię autobusem i tramwajem (kawałek do przejścia). Dobrze że wszystkie budynki są w jednym miejscu ale mając np wf do 10.30 A kolejne zajęcia w A0 o 10.45 jedynym sposobem na uniknięcie spóźnienia jest teleportacja.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Kierunek dobry dla ludzi, którzy lubią wyzwania i może nie do końca wiedzą, co ze sobą zrobić po liceum.