Wpływ barwy światła na... - praca badawcza z Olimpiady Biologicznej

Wpływ barwy światła

W artykule tym publikuję pracę badawczą wysłaną do komisji okręgowej Olimpiady Biologicznej w 2012r i ocenioną na 49 punktów. Autorce gratuluję wyniku, a zainteresowanych zachęcam do zapoznania się z tekstem. Myślę, że stanowi bardzo dobry przykład jak taka praca powinna wyglądać.

Wpływ barwy światła na wzrost i rozwój gryki zwyczajnej (Fagopyrum esculentum)

AUTOR: Aneta Krawczuk

Streszczenie

Celem niniejszej pracy było zbadanie wpływu barwy światła na wzrost i rozwój gryki zwyczajnej (Fagopyrum esculentum). Do naświetlania roślin wykorzystano kompaktowe lampy fluorescencyjne emitujące światło o barwie czerwonej, niebieskiej, zielonej i białej. Stwierdzono pozytywny wpływ światła niebieskiego na rośliny – charakteryzowały się one niskim wzrostem, stosunkowo dużą masą części nadziemnej oraz szybszym wykształceniem liści. Światło zielone działało niekorzystnie. Rośliny poddane jego wpływowi miały najmniejsza świeżą masę części nadziemnej, wiotkie łodygi oraz drobne liście.

Zastosowanie światła o określonej barwie może stanowić sposób kontroli wzrostu i innych parametrów fizjologicznych gryki zwyczajnej. Światło niebieskie wykazuje korzystny wpływ w regulacji wysokości i pokroju roślin tego gatunku.

Pozostała część pracy została usunięta z powodu pojawienia się wielu podobnych prac wysyłanych na Olimpiadę Biologiczną, z których część była wręcz plagiatami, ze skopiowanymi fragmentami pracy. Apeluję o rozwagę! Prace zamieszczone na mojej stronie służą jedynie przyjrzeniu się jak praca badawcza może wyglądać. Proszę o tworzenie własnej koncepcji pracy, a nie kopiowanie cudzych pomysłów, a już karygodne jest kopiowanie treści cudzych prac! Będę wdzięczny za zrozumienie i życzę powodzenia w badaniach;)