Biologia - Biomedica 2022, Poziom rozszerzony (Formuła 2015) - Zadanie 3.

Kategoria: Choroby człowieka Typ: Podaj i uzasadnij/wyjaśnij Podaj/wymień

Cholera to zakaźna choroba przewodu pokarmowego, której przyczyną jest spożycie wody lub pokarmu skażonego przecinkowcem cholery. Bakterie uwalniają enterotoksynę, która zwiększając stężenie elektrolitów w świetle jelita powoduje stały wypływ wody z komórek nabłonka jelit do światła przewodu pokarmowego. Objawami tej choroby są: wyniszczająca biegunka, wymioty, stolec przypominający wodę po płukaniu ryżu, szybkie odwodnienie. Zasadnicze znaczenie ma leczenie objawowe polegające na uzupełnianiu utraconych płynów.

3.1. (0–1)

Największa epidemia cholery w Europie panowała w XIX w. Wyjaśnij, dlaczego obecnie nie dochodzi do epidemii cholery w Europie, mimo iż nie stosuje się masowych szczepień ochronnych przeciwko tej chorobie.

3.2. (0–1)

Podaj, w jakiego typu miejscach na świecie może obecnie dochodzić do epidemii cholery.

To zadanie pochodzi ze zbioru matura 2022 wydawnictwa Biomedica
Kup pełny zbiór zadań

Rozwiązanie

3.1. (0–1)

Nie dochodzi dzięki skutecznej ochronie ujęć wodnych przed zanieczyszczeniem odchodami ludzkimi zawierającymi bakterie (kanalizacja sanitarna). / dzięki oczyszczaniu wody pitnej / cyklicznemu badaniu wody wodociągowej na obecność patogenów / izolacji chorych w szpitalach / powszechnym stosowaniu zasad higieny podczas przygotowywania posiłków (dokładne mycie warzyw i owoców) i jedzenia (mycie rąk przed posiłkiem).

3.2. (0–1)

Może dochodzić w krajach biednych, gdzie nie ma dostępu do przebadanej wody pitnej.

Komentarz wideo

Film do tego zadania jeszcze nie powstał. Kliknij poniższy przycisk, jeżeli chcesz aby Powtórka z biologii stworzyła komentarz wideo do tego zadania. Kliknięcie zwiększy szansę na powstanie takiego materiału w pierwszej kolejności.

Wysłano zgłoszenie. Subskrybuj nas aby być na bieżąco:

Więcej informacji o komentarzach wideo i ich dostępności Przeglądaj zadania z komentarzami wideo