Chemia - Zbiór zadań CKE, Poziom rozszerzony (Formuła 2015) - Zadanie 171.
Poniżej przedstawiono wzór pewnego związku organicznego.
Na związek organiczny, którego wzór przedstawiono w informacji wstępnej, podziałano wodnym roztworem NaOH. W wyniku reakcji otrzymano 2 nowe związki organiczne oznaczone umownie literami A i B.
Uzupełnij tabelę, wpisując wzory półstrukturalne otrzymanych związków organicznych A i B oraz nazwę wiązania, które uległo rozpadowi w czasie opisanej reakcji chemicznej.
Wzór półstrukturalny związku A | |
Wzór półstrukturalny związku B | |
Nazwa wiązania |
Rozwiązanie
Wzór półstrukturalny związku A: (CH3)2CH–COONa lub (CH3)2CH–COO–Na+
Wzór półstrukturalny związku B: (CH3)2CH–OH
Nazwa wiązania: estrowe
Wskazówki
Aby poprawnie rozwiązać to zadanie, należy zauważyć, że badany związek jest estrem i w jego cząsteczce występuje charakterystyczne wiązanie estrowe –COO–. Estry ulegają reakcji hydrolizy, czyli reakcji z wodą w środowisku kwasowym lub zasadowym. Reakcja hydrolizy estrów w środowisku kwasowym jest prostym odwróceniem reakcji estryfikacji. Reakcja hydrolizy estrów w środowisku zasadowym ma inny przebieg niż hydroliza kwasowa. Jej produktami są sól sodowa kwasu karboksylowego oraz alkohol. Reakcja ta jest praktycznie nieodwracalna, ponieważ sól kwasu karboksylowego nie może reagować z alkoholem z utworzeniem estru. Zasadowa hydroliza estrów nosi zwyczajowo nazwę zmydlania.