Chemia - Zbiór zadań CKE, Poziom rozszerzony (Formuła 2015) - Zadanie 174.

Kategoria: Związki organiczne zawierające azot - pozostałe Typ: Napisz równanie reakcji Narysuj/zapisz wzór

W wyniku polikondensacji mocznika z pewnym aldehydem powstaje tworzywo sztuczne, mające zastosowanie między innymi do wyrobu płyt laminowanych, produkcji blatów kuchennych, wytwarzania wykładzin mebli. Tworzywo należy do aminoplastów i ma wzór:

Na podstawie: J. Sawicka i inni, Tablice chemiczne, Gdańsk 2008, s. 128.

174.1 (0-1)

Napisz wzór strukturalny mocznika oraz aldehydu, który w reakcji polikondensacji z mocznikiem tworzy opisane tworzywo.

174.2 (0-1)

Wodny roztwór mocznika ogrzewano z dodatkiem stężonego kwasu siarkowego(VI). Zaobserwowano wydzielanie się pęcherzyków bezbarwnego gazu.

Napisz równanie opisanej reakcji.

Rozwiązanie

174.1 (0-1)

174.2 (0-1)

CO(NH2)2 + H2SO4 + H2O → CO2 + (NH4)2SO4

Wskazówki

174.1 (0-1)

Aby poprawnie rozwiązać zadanie, trzeba wiedzieć, jak zbudowana jest cząsteczka mocznika i – analizując wzór ogólny tworzywa – rozpoznać aldehyd, którego reakcja polikondensacji z mocznikiem doprowadzi do powstania związku wielkocząsteczkowego o podanym wzorze ogólnym. Polikondensacja polega na łączeniu wielu małych cząsteczek w 1 dużą kosztem wiązania podwójnego, czemu towarzyszy powstawanie produktu ubocznego o małych cząsteczkach, takich jak woda lub amoniak. Mocznik jest związkiem o wzorze CO(NH2)2. Aldehydem, który ulega kondensacji z mocznikiem, jest związek zawierający 1 atom węgla w cząsteczce, a więc metanal (aldehyd mrówkowy) HCHO.

174.2 (0-1)

Rozwiązanie tej części zadania wymaga znajomości właściwości mocznika (amidu kwasowego) i przebiegu reakcji, która zachodzi w czasie ogrzewania wodnego roztworu tego związku z dodatkiem stężonego kwasu siarkowego(VI). Jest to reakcja hydrolizy mocznika w środowisku kwasowym. Jej produktami są tlenek węgla(IV) (dlatego zaobserwowano wydzielanie się pęcherzyków gazu) i siarczan(VI) amonu.