Biologia - Arkusz pokazowy CKE Marzec 2022, Poziom rozszerzony (Formuła 2023) - Zadanie 12.
Krzywica to choroba skutkująca zmianami w układzie kostnym, których przyczyną są zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej. W Wielkiej Brytanii w ciągu dwóch ostatnich dekad podwoiła się liczba dzieci hospitalizowanych z powodu krzywicy. Przyczyn zaczęto szukać w rozpowszechnianiu się niezdrowych nawyków żywieniowych, a także w mniejszej ilości czasu, jaką spędzają małe dzieci na świeżym powietrzu. Tymczasem klimatolodzy twierdzą, że może stać za tym obserwowany w Wielkiej Brytanii wyraźny wzrost zachmurzenia w ciepłej połowie roku.
12.1. (0–1)
Wykaż, że wzrost zachmurzenia w Wielkiej Brytanii może być przyczyną zwiększonej zachorowalności dzieci na krzywicę.
12.2. (0–2)
Podaj dwa przykłady nawyków żywieniowych będących czynnikami ryzyka krzywicy u dzieci.
Rozwiązanie
12.1. (0–1)
Zasady oceniania
1 pkt – za poprawną odpowiedź, uwzględniającą ograniczenie skórnej syntezy prowitaminy D witaminy D.
0 pkt – za odpowiedź niespełniającą wymagań za 1 pkt albo za brak odpowiedzi.
Przykładowe rozwiązania
- Wzrost zachmurzenia sprawia, że mniej promieniowania słonecznego dociera do skóry człowieka. W konsekwencji zmniejszona jest skórna synteza
prowitaminy Dwitaminy D3 (ew. prewitaminy D3). - Ograniczona ekspozycja na światło słoneczne w zakresie promieniowania UVB uniemożliwia wytworzenie w skórze człowieka dostatecznej ilości witaminy D.
- Niewystarczająca ilość światła słonecznego powoduje, że ograniczeniu ulega skórna synteza
prowitaminy Dwitaminy D3 (ew. prewitaminy D3).
Uwagi od BiologHelp:
Powyżej poprawiłem błąd występujący w oryginalnym kluczu od CKE. Według większości źródeł pod wpływem UV (głównie UVB) w skórze to właśnie prowitamina D3 przekształcana jest do prewitaminy D3, która z kolei ulega reakcji izomeryzacji pod wpływem ciepła i przekształca się do witaminy D3. Nie wdając się w szczegóły można zatem powiedzieć, że pod wpływem promieniowania UV w skórze powstaje witamina D3, a jak chcemy być precyzyjni to prewitamina D3. W mojej ocenie błędem jednak będzie stwierdzenie, że pod wpływem UV powstaje prowitamina D3, ponieważ jest ona substratem, a nie produktem w tej reakcji. Poniżej przykładowe źródła dostępne online dla tej informacji (podaję również na wypadek potrzeby uzasadnienia swojej odpowiedzi przez ucznia):
- Łupińska A, Michałus I, Zygmunt A, Stawerska R, Lewiński A. Leczenie niedoboru witaminy D w gabinecie lekarza POZ. Lekarz POZ. 2022;8(6).
- MacLaughlin J.A., Anderson R.R., Holick M.F. Spectral character of sunlight modulates photosynthesis of previtamin D3 and its photoisomers in human skin. Science 1982; 4549: 1001–1003.
- Encyklopedia PWN online - Hasło: kalcyferole. [dostęp: 23.12.2023]
12.2. (0–2)
Zasady oceniania
2 pkt – za dwa poprawne przykłady nawyków żywieniowych ograniczających podaż wapnia lub witaminy D.
1 pkt – za jeden poprawny przykład.
0 pkt – za odpowiedź niespełniającą wymagań za 1 pkt albo za brak odpowiedzi.
Przykładowe rozwiązanie
- Wyłączenie produktów mlecznych z diety.
- Ograniczenie spożywania tłuszczy.