Analityka medyczna, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauka jest trochę inna niż w liceum. Trzeba po prostu wczuć się w nowy tryb nauki. Wejściówki, kolokwia czasami co tydzień lub dwa. Jeżeli ktoś będzie się uczył systematycznie i nie odkładał nauki na dwa dni przed sesją to 1 semestr ma zdany bez żadnej poprawki. Na pewno dużo uwagi trzeba włożyć w anatomię, bo jednak chyba najbardziej tutaj mogą trochę pocisnąć. Są takie przedmioty zapychacze typu filozofia, socjologia, które po prostu trzeba ZZZ. Uważam, że po pierwszym semestrze jak ktoś zrozumie jak się studiuje i zobaczy co z czym się je to później będzie miał łatwiej. Rada na przyszłość to abyście uczyli się biologii medycznej bo późniejsze zaliczenie może was zmieść z planszy.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

W wielu katedrach są koła naukowe, które mogą pogłębić waszą wiedzę i zainteresowania z przedmiotem. Jest u nas STDL. Na uczelni są wydarzenia, które mogą poszerzać rozwój typu Medyczna Środa lub wykłady ogólnouniwesyteckie z innych wydziałów.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy i asystenci są na uczelni wspaniali. Są wyrozumiali dla studenta i chcą abyś się czegoś nauczył. Wydział Farmaceutyczny ma najsympatyczniejszego dziekana Pana profesora Kruszewskiego. Między studentami nie ma żadnego wyścigu. Każdy jest wobec siebie miły. Każdy znajdzie szybko swoje towarzystwo.

Jak jest z mieszkaniem?

Są u nas trzy akademiki. Jednak jeżeli już chcesz akademik to tylko nie Fordon bo będziesz musiał cały dzień spędzać w centrum miasta. Zajęcia potrafią być nawet do 20.00. Najlepiej to wynająć mieszkanie w centrum miasta obok Jurasza lub na Jagiellońskiej, bo masz wtedy praktycznie wszędzie blisko. Za mieszkanie nie zapłacisz dużo tak około 600-1500.

Życie w mieście

Bydgoszcz to nie jest takie miasto jak Gdańsk czy Warszawa. Trzeba być tego świadomy. Nie ma tutaj wiele klubów. Można spędzać czas w pubach, teatrze, operze, filharmonii, restauracjach, parkach. Przy dobrej organizacji czasu i systematyczności można ogarnąć nawet 2 dni wolnego. Komunikacja miejska bywała lepsza. Najlepszym podsumowaniem tego byłoby spojrzenie się mieszkańców na zepsuty tramwaj przez sekundę i dalsze pójście do celu, bo nikogo to tam nie dziwi, że chociaż raz w tygodniu nie popsuje się autobus czy niewykolei tramwaj.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Dla mnie super uczelnia czasami trzeba mieć do niej cierpliwości, ale gdybym miał wybrać jeszcze raz to wybrałbym ten kierunek i to miasto.