Kierunek lekarski, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Anatomia wymaga czasu, trzeba się przygotowywać regularnie żeby nie narobić sobie braków. Ja trafiłam w grupie na bardzo fajne osoby wiec wszyscy od początku sobie pomagaliśmy. Egzamin był bardzo trudny, wiele osób go nie zdało, ale koniec końców liczba studentów jakoś diametralnie się nie zmieniła z początkiem 2 roku. Czy to coś dziwnego, że anatomia jest ciężkim przedmiotem? Nie wydaje mi się. Przynajmniej po 6 latach wciąż całkiem dużo z niej pamiętam.
Jeśli chodzi o histologię to jest to przedmiot raczej luźny, egzamin nie był łatwy, ale do zdania. Jeśli jednak będziesz zainteresowany/a praca z mikroskopem i ogólnie histologia to naprawdę znajdziesz tam super ludzi, którzy pomogą Ci zgłębić temat. Wiem, że teraz jest inny program i przedmioty, które ja miałam na 2 roku są na pierwszym. Na pewno nie jest to nic łatwego, ale jak odnajdzie się w sobie chęć i motywacje to nauki to wszystko da się zrobić.
Im dalej w las tym... lepiej. Zajęcia kliniczne to już zupełnie inna bajka. Ogólnie pierwsze 2-3 lata były ciężkie, ale później było coraz ciekawiej i tym samym łatwiej.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Jeśli chcesz się rozwijać to będziesz mieć taka możliwość. Musisz jednak sam dać coś od siebie. Kół naukowych jest mnóstwo, opcji wyjazdów zagranicznych tak samo. Wystarczy wykazać zainteresowanie. Pod tym względem naprawdę nie ma na co narzekać.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Grupę, jak już wspomniałam, miałam wybitnie dobra. Ludzie mili, mądrzy, pomocni. Myślę, że pozostaniemy w kontakcie przez wiele lat po skończeniu studiów. Atmosfera ogólnie wśród ludzi z mojego roku również była po prostu koleżeńska i przyjemna. Dużo śmiechu, imprezy dla całego roku gdzie można było się poznać. Wszędzie znajdą się osoby, które coś odwalają i utrudniają, ale na pewno nie był to u mnie na roku powszechny problem.
Asystenci w większości byli bardzo pomocni. Na zajęciach klinicznych można było bardzo dużo się nauczyć. Oczywiście, bywały dni kiedy praktykowaliśmy medycynę podpierania ścian i nikt na nas nie zwracał uwagi, ale było to naprawdę sporadyczne. Nigdy tez nie zostałam źle potraktowana przez asystenta bądź wykładowcę.

Jak jest z mieszkaniem?

Wynajem 1-osobowego pokoju w centrum miasta to koszt 400-900 zł miesięcznie. Ja osobiście maksymalnie płaciłam 650 zł za pokój o bardzo wysokim standardzie.

Życie w mieście

Początki studiów były ciężkie, Bydgoszcz była totalnie nudnym, szarym miastem. Na szczęście teraz jest tu znacznie lepiej. Miasto bardzo się rozwinęło i jest mnóstwo możliwości do zagospodarowania sobie wolnego czasu.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Minusem uczelni był chaos. Nieraz kluczowe informacje były podawane za późno, co powodowało dużo niepotrzebnego stresu i potęgowało irytację.
Studia same w sobie są wymagające wiec nie było to 6 lat luzu i imprez. Bywały ciężkie chwile, ale to raczej nic zaskakującego. Czy polecam? Jak najbardziej! Z roku na rok było tylko lepiej więc myślę, że uczelni zależy na rozwoju i dobrej atmosferze. No i jeszcze raz podkreślę, że ludzie których tu poznałam to skarb, a przecież różnie mogło być :)