Kierunek lekarski, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Jeśli jesteś po bio-chemie, nauki będzie porównywalnie lub nawet trochę mniej. Jednak jest to zupełnie inna nauka, trzeba zapamiętać bardzo dużo w krótkim okresie i nauczyć się dobrego zarządzania czasem. Kiedy opanuje się już te umiejętności, czasu wolnego zostaje zaskakująco sporo (jak na to, czym jesteśmy straszeni przed maturą). Najczęściej u mnie są to takie okresy: przed większymi zaliczeniami kiedy nauka jest na pierwszym planie i robi się trochę wyrzeczeń oraz pomiędzy zaliczeniami, gdy nauka jest tylko na wejściówki i wolnego czasu jest naprawdę sporo.
Na mojej uczelni nie korzysta się tak bardzo z książek papierowych, wystarczające są inne źródła lub podręczniki w formie elektronicznej.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Zajęcia są prowadzone na bardzo dobrym poziomie, prowadzącym naprawdę zależy, żebyśmy się danych umiejętności nauczyli.
Prężnie funkcjonuje kilkanaście kół naukowych, organizowane są konferencje oraz cotygodniowe spotkania naukowe Medyczna Środa, które poruszają niezwykle ciekawe tematy i są nawet udostępniane na YT!
Po ukończeniu studiów wiem, że znajdę miejsce pracy i będę mogła rozwijać się przez całe życie.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera jest niezwykle przyjemna, zarówno między studentami, jak i ze strony wykładowców i pracowników uczelni. My jako studenci jesteśmy nastawieni na wzajemną pomoc, zależy nam, żeby każdy zdał i dzielimy się materiałami. Dla mnie jest to bardzo orzeźwiające podejście po wyścigu szczurów, którego doświadczyłam w liceum.
Z większością prowadzących zajęcia można „na luzie” wszystko załatwić, a nawet pogadać i się pośmiać.
Panuje szacunek wobec wszystkich i przyjazne nastawienie.

Jak jest z mieszkaniem?

Ofert mieszkań jest całkiem dużo, jednak im dłużej się zwleka z wynajmem, tym droższe oferty pozostają. Dobrze spróbować skontaktować się z kimś z roku i razem wynająć mieszkanie. Dużo studentów poszukuje współlokatorów (szukajcie na Fb) - wynajem pokoju.
Na pierwszym roku dobrze szukać ofert w okolicy Łukasiewicza (spędzicie tu dużo czasu), są też tutaj nieco tańsze, później najlepiej w pobliżu Szpitala Jurasza na Skłodowskiej.

Życie w mieście

Uczelnia nie ma swojego miasteczka w Bydgoszczy, budynki są rozrzucone po mieście, jednak jest bardzo dobra komunikacja miejska i wszędzie można swobodnie dojechać (zajmuje to ok 10-15 min w zależności od miejsca).
W centrum jest mnóstwo barów i restauracji otwartych do późnych godzin, będziecie mieli co robić. W okolicach są także dwie duże galerie handlowe, piękne ścieżki do spacerowania i ciągle rozwijająca się Wyspa Słodowa.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Bardzo polecam CM UMK, szczególnie za luźną atmosferę i pro-studenckie podejście. Sama Bydgoszcz z brzydkiego kaczątka stała się pięknym łabędziem.
Kierunek lekarski tylko dla osób, które lubią się uczyć i chcą to robić do końca życia. Nie idźcie tu dla pieniędzy, jest mnóstwo znacznie lepszych opcji, żeby więcej zarobić.
Co do samej rekrutacji, nie przejmujcie się, jeśli przez dwa miesiące nigdzie się nie dostaniecie - tak naprawdę dopiero we wrześniu spadają progi, czekajcie cierpliwie do końca rekrutacji (nawet do początku października).