Kierunek lekarski, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Obecnie jestem na II roku i patrząc z perspektywy czasu pierwszy rok był cięższy pod względem obciążenia nauką - ćwiczenia z anatomii dwa razy w tygodniu, poza tym biochemia, histologia i inne pomniejsze przedmioty. Nie było problemu z zaliczeniami, a że miałam przyjemność trafić na świetnych prowadzących, atmosfera na zajęciach była naprawdę miła i przyswajanie wiedzy nie było tak uciążliwe, jak mogłoby się wydawać. Osobiście korzystałam i nadal korzystam z tradycyjnych książek, jednak ich zakup nie jest konieczny - wiele studentów korzysta ze skryptów wyższych lat lub wypożycza książki z biblioteki. Czasu wolnego zdecydowanie więcej jest na drugim roku, ale podejrzewam że to kwestia nauki dobrej organizacji i indywidualnych możliwości przyswajania wiedzy:)

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Tutaj nie mam żadnych zastrzeżeń - na uczelni działa wiele różnych kół naukowych, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie; poza tym mamy możliwość uczestniczenia w badaniach naukowych i pisaniu prac. Prężnie działa IFMSA i Erasmus, co tydzień organizowane są wykłady w ramach "medycznej środy". Również do zaopatrzenia biblioteki nie można się przyczepić, zwykle nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem i wypożyczeniem literatury, której się potrzebuje.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera była tutaj bardzo miłym zaskoczeniem - większość kadry ma do studentów pozytywne podejście i najczęściej nie ma problemów z uzgodnieniem terminu zaliczenia czy przedyskutowaniem jakiegoś problemu. Nie spotkałam się tutaj z "wyścigiem szczurów" - wszyscy wzajemnie sobie pomagamy i dzielimy się notatkami czy materiałami, nikt nie patrzy na innych z góry:)

Jak jest z mieszkaniem?

Bydgoszcz nie jest szczególnie dużym miastem, przez co ceny mieszkań nie są wygórowane. Funkcjonują 3 akademiki, gdzie cena za pokój jest rzecz jasna niższa, podobno standard też jest całkiem wysoki, ale ja sama od początku studiów wynajmuję mieszkanie w centrum.

Życie w mieście

Uczelnia ma kilka budynków rozrzuconych po mieście, jednak miasto jest bardzo dobrze skomunikowane, więc dojazd nie zajmuje dużo czasu. Przy większości budynków obecne są bezpłatne parkingi dla zmotoryzowanych:)
Możliwości spędzania wolnego czasu też jest sporo - w centrum miasta jest kilka klubów i barów, bardzo wiele restauracji z pysznym jedzeniem; jest tutaj bardzo dużo parków i lasek, do którego można się wybrać jeśli potrzebuje się chwili spokoju i (w miarę) świeżego powietrza. Znajdzie się coś dla każdego, wystarczy poszukać.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Mimo że podczas rekrutacji dostałam się też na inne uczelnie, po prawie 2 latach studiowania w Bydgoszczy nie mogę powiedzieć, że kiedykolwiek żałowałam swojego wyboru. Spotkałam tutaj wspaniałych ludzi i wiem, że mam duże możliwości rozwoju swoich zainteresowań.