Kierunek lekarski, Pomorski Uniwersytet Medyczny (PUM) - opinia studenta III roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na początku jest dosyć ciężko, ale jeżeli nie chce się być piątkowym uczniem to jak najbardziej można połączyć życie studenckie ze zdawaniem wszystkiego w pierwszych terminach. Podstawową rzeczą jest "nauczyć się uczyć", później dzięki tej umiejętności wszystko przychodzi łatwiej. Trzeba pożegnać się z uczuciem, że się wszystkiego nauczyliśmy, bo nigdy tak nie będzie, no i nabierać dystansu do wszystkich stresogennych sytuacji. Z czasem jest coraz przyjemniej, a po najgorszym wg mnie czwartym semestrze to już jest bardzo przyjemnie. Polecam wtedy wykorzystanie tego czasu na zajęcia dodatkowe, języki, warsztaty.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Tylko niektóre zajęcia są warte jakiejkolwiek uwagi i wnoszą coś do rozwoju w określonym kierunku. Są też niedopracowania w rozkładzie zajęć, ale to nie powinno nikogo zrażać, bo tak jest na większości uczelni.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Chyba jesteśmy jedyną uczelnią, która nie jest definiowana "wyścigiem szczurów". Nie dość, że uczelnia jest bardzo prostudencka, to jeszcze sami studenci preferują integrację zamiast rywalizacji.

Jak jest z mieszkaniem?

Akademik jest najpiękniejszym miejscem na ziemi. Tanio (370 zł za pokój dwuosobowy po remoncie, i 470 zł za moją aktualną jedynką w boksie sześcioosobowym), są zapewnione warunki do nauki, bo jeśli ktoś nie lubi się uczyć w pokoju, to mamy tak zwany "ryjec" w którym są ławki i można siedzieć 24 h. Dodatkowo 2 min od akademika jest nowoczesna biblioteka, w której możemy uczyć się z książek dostępnych w czytelni.

Życie w mieście

Większość zajęć jest w szpitalu na przeciwko akademików. Dopiero na późniejszych latach zaczynają się podróże do różnych klinik, w tym najgorsza półgodzinna na Polic.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Szczecin może i nie jest ogromnym miastem, ale ze względu na możliwości jakie stwarza oraz atmosferę jaka panuje wśród studentów polecam serdecznie. Warto również zapisać się do IFMSA-Poland, czyli Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny, dzięki któremu będziecie mieli możliwość wyjazdów zagranicznych na praktyki wakacyjne. Stowarzyszenie organizuje też wiele akcji typu warsztaty szycia chirurgicznego, laparoskopowe, wykłady na których nie idzie zasnąć, akcje prozdrowotne, takie jak mierzenie glikemii i ciśnienia w centrach handlowych i wiele wiele innych.