Kierunek lekarski, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

W porównaniu do liceum nauki jest więcej, zazwyczaj mniej też jest czasu. Największy problem stanowi na początku przestawienie się na tryb uczenia się materiału, który dopiero na ćwiczeniach będzie realizowany. Jeśli chodzi o czas na naukę, to to kwestia mocno indywidualna - mi nie zdarzyło się ani razu, żebym nie przespał nocy czy siedział do 3 nad ranem z kubkiem kawy, a zdawałem większość w pierwszych terminach. Na drugim roku nie jest jakoś szczególnie inaczej.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Na Uniwersytecie działają prężnie koła naukowe i wiele organizacji studenckich, regularnie organizowane są jakieś ciekawe warsztaty czy spotkania. Biblioteka jest dobrze wyposażona, a czytelnia sprawia, że nie chce się stamtąd wychodzić. Można rozwijać się na niemal każdym polu.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Większość zakładów na pierwszym roku jest niesamowicie przychylna studentowi - prym wiedzie tutaj naprawdę fantastyczny Zakład Anatomii Prawidłowej, z bardzo miłymi i rzeczywiście chętnymi do pomocy asystentami. Na roku jest mniej osób niż w takiej Warszawie czy Łodzi, bo tylko około 200, przez co dużo łatwiej zintegrować się z innymi grupami. Nie zauważyłem jakiegoś rzucania sobie nawzajem kłód pod nogi, wymiana giełdami/materiałami między rocznikami czy grupami na jednym roku jest bardzo intensywna i zawsze można liczyć na czyjąś pomoc.

Jak jest z mieszkaniem?

W Białymstoku dla studentów UMB są 2 akademiki: DS1 (starszy, przy samej uczelni, pokoje są tańsze, ale i w nieco gorszym stanie) oraz DS2 (nieco dalej, bliżej szpitala, stosunkowo nowy, nieco droższy, tu też mieszkają studenci z English Division). Jeśli zaś chodzi o mieszkania, to cena kawalerki w centrum bądź bliskiej okolicy to koszt min. 800 zł, pokój w mieszkaniu 2-3 osobowym w stosunkowo dobrym standardzie to wydatek 500-700 zł. Przy wyborze mieszkania warto zwrócić uwagę na bliskość przystanku autobusowego i gdzie z niego dojedziemy, na najbliższy nam sklep spożywczy, ewentualny parking pod blokiem. Warto też dowiedzieć się, jakie ogrzewanie jest w mieszkaniu, by cena za zimowe miesiące nie zmroziła nam krwi. :-)

Życie w mieście

Komunikacja miejska to jedynie autobusy, ale za to można bez problemu dojechać nimi szybko na drugi koniec miasta. Białystok oferuje mnóstwo ciekawych lokali, szczególnie w okolicy Rynku Kościuszki, gdzie miło można spędzić czas po zajęciach. Na wiosnę miasto zakwita zielenią i kwiatami, do tego bez przerwy napotykamy się na kolejne parki, skwery czy las(!).

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Dlaczego Białystok? Piękne miasto, mili ludzie i, przede wszystkim, najlepiej przygotowująca do LEK-u uczelnia medyczna w kraju. :-)