Kierunek lekarski, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

1

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Studiuję tu od niespełna 4 miesięcy a już zaczyna się uwidaczniać patologia tego uniwersytetu. Słynna prostudenckość tego uniwersytetu nie istnieje a raczej została zabita w ostatnich latach.
Na pierwszym roku zmagamy się z następującymi przedmiotami:

Anatomia - po zeszłorocznych cyrkach katedra anatomii zmieniła się naprawdę na plus, zajęcia są prowadzone dobrze z wyjątkiem paru prowadzących. Jedynym minusem jest to że seminaria są prowadzone przez studentów - jeśli ktoś się do nich przyłoży to faktycznie można się z nich czegoś nauczyć, ale w większości przypadków marnują one czas na ćwiczenia. Rok temu zdawalność egzaminu była bardzo słaba, w tym roku może być lepiej ale ciężko stwierdzić co wymyślą.

Histologia - najlepsza katedra na pierwszym roku, są wejściówki na zajęciach ale w znakomitej większości są proste i łagodnie oceniane. Kolokwia ABCD raczej proste, nic spoza podręcznika. Prowadzący przyjaźni, pomagają w rysowaniu preparatów i tłumaczą co się na nich znajduje. Egzamin rok temu był na tyle prosty, że nikt nie oblał tego przedmiotu i w tym roku zapewne będzie tak samo. Korzystajcie z tego przedmiotu ile się da bo mało jest uczelni gdzie z taką pasją jest ten przedmiot nauczany.

Biofizyka - przedmiot trudny, nudny i niepotrzebny. Katedra ma duże wymagania wobec studentów. Kierownictwo jest raczej prostudenckie, ale trzeba z nimi dobrze żyć. Rok temu był duży problem ze zdawalnością egzaminu, zresztą jak co roku, ale na poprawkach katedra się lituje i nie zdają pojedyncze jednostki. Ogólnie nie polecam.

Fizjologia - bagno totalne, wymagania zakrawające o patofizjologię i farmakologię. Kolokwia bardzo trudne, pytania niewiadomo skąd obejmujące przypadki kliniczne, na każde pytanie mamy minutę a odpowiedź musimy zakodować na karcie odpowiedzi, która bardziej przypomina kupon do totolotka. Poziom nauczania nie istnieje, bo o ile prowadzący ćwiczenia są naprawdę super to tych ćwiczeń jest 4 na cały rok, reszta to e-learning który powoduje zasypianie przed komputerem. Kierownictwo katedry nie ukrywa że nie jest prostudenckie i mam wrażenie, że ich głównym celem jest to żeby jak najwięcej osób oblać.

Biologia molekularna - bardzo fajne zajęcia, zdawalność bardzo dobra.

Chemia medyczna - ćwiczenia fajne, ale ze zdawalnością też potrafi być ciężko.

Podsumowując są pojedyncze katedry które faktycznie chcą nas czegoś nauczyć, ale są też takie których głównym celem jest uprzykrzenie życia studentom.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Uczelnia ma sporo do zaoferowania, ale na pierwszym roku nie ma na to czasu. Sporo kół naukowych, można chodzić na dyżury, udzielać się w organizacjach studenckich.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Podejście wykładowców i asystentów jest skrajnie różne i ciężko jest sprecyzować. Wyścig szczurów raczej nieobecny, staramy się być dla siebie pomocni ponieważ jedziemy na tym samym wózku aczkolwiek są pojedyncze osoby które lubią siać zamęt.

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny mieszkań w Poznaniu są spore ale nie tak duże jak np. we Wrocławiu czy Warszawie, za 1000 zł wynajmuję pokój niedaleko uczelni, w cenę czynszu są wliczone wszelkie opłaty.

Życie w mieście

Poznań jest miastem z bogatym życiem studenckim ale na pierwszym roku ciężko jest z tego korzystać. Komunikacja miejska zależy od godziny i miejsca, autobusy potrafią się spóźniać lub być szybciej niż rozkład przewiduje, duże korki w godzinach szczytu, tramwaje raczej punktualne.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jeśli chcecie studiować lekarski na UMP to się lepiej trzy razy zastanówcie. Są na tej uczelni ludzie którzy są znakomitymi dydaktykami i potrafią przekazywać wiedzę z pasją ale są w zdecydowanej mniejszości. Podobno najgorszy jest trzeci rok z powodu katedry farmakologii, a raczej jej kierowniczki której życiową pasją jest wpędzanie studentów w choroby psychiczne i niszczenie im życia.