Kierunek lekarski, Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na początku był szok, bo ilość do nauki była nie do ogarnięcia. Warto wtedy zawiązać jakieś znajomości, bo samodzielnie można jedynie dostać depresji i się zniechęcić. Głównym sprawcą wszelkiego zła jest anatomia, której trudność w pierwszym semestrze sukcesywnie rośnie, ale po głowie i szyi (trzeci dział) jest czas żeby odsapnąć, a następne działy są coraz łatwiejsze. Książki podobno można wypożyczyć z biblioteki, która jest całkiem nieźle zaopatrzona, chociaż z tego co słyszałem termin ich wypożyczenia kończy się jakoś w trakcie roku akademickiego. Ilość czasu wolnego jest bardzo dyskusyjna. Jeśli jest ktoś wstanie zmotywować się i przysiąść w ciągu dnia, może mieć kilka wieczorów w tygodniu wolnych i gdzieś wyjść, jednak tylko nielicznym udaje się osiągnąć taki stan rzeczy. Zajęcia są raczej na późne godziny oraz w porównaniu do innych kierunków jest ich naprawdę mało. Podsumowując - 4 godziny na naukę dzienne to często aż za dużo żeby się przygotować na zajęcia, jedynie przed każdym kolokwium atmosfera robi się trochę napięta i trzeba posiedzieć więcej.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć jest rożny i bardzo zależy od asystenta. Czasami anatomia jest dwugodzinnym odbijaniem się od ścian w prosektorium, podczas gdy z innym asystentem te same dwie godziny mijają jak 10 minut. Prosektorium jest raczej dobrze zaopatrzone; jest kilka preparatów które przypominają raczej zgniłego kebaba, a nie ludzkie zwłoki, ale to raczej wybór asystentów którzy lubią wbić szpileczkę w strukturę, której nie rozpozna prawie nikt. Biblioteka jest zaopatrzona naprawdę świetnie. Jedyny problem z dostępnością czegoś był wtedy, kiedy połowa pierwszego roku rzuciła się na czaszki i bardzo trudno było jakąś wyhaczyć. Koła naukowe i konferencje raczej nie dotyczą studentów pierwszego roku, ale już teraz wszyscy wiedzą że są ich setki i każdy jak będzie chciał, znajdzie coś dla siebie.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Asystent asystentowi nierówny. Niektóre grupy mają problem ze zdaniem wejściówek z anatomii, podczas gdy inni asystenci pozwalają studentom samym je sprawdzać. Tak samo jest na histologii. Największy problemem była biofizyka, bo zakład jest wyjątkowo niesympatyczny i raczej nie lubi być prostudencki. W gruncie rzeczy atmosfera jest bardzo przyjemna. Studenci sobie pomagają, przesył informacji jest naprawdę duży (jeśli ktoś też coś daje, a nie tylko bierze ofc). Da się żyć ;)

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkania są drogie, akademiki są podobno tanie, ale raczej nie ma o nich jakiś świetnych opinii. Większość studentów wynajmuje na ochocie przy przystankach tramwajowych (polecam, szybka komunikacja z centrum i kampusowym na Trojdena)

Życie w mieście

To Warszawa, myślę że nie trzeba się na ten temat wypowiadać.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Zdecydowanie polecam, jestem bardzo zadowolony. Trzeba po prostu nie dać się dać zgnoić na początku, znaleźć jakiś znajomych (najlepiej w różnych grupach, wtedy na pewno żaden "przeciek" was nie ominie, i nie załamywać się. Studia do najłatwiejszych nie należą, ale z odpowiednim nastawieniem czas płynie naprawdę przyjemnie ;)