Kierunek lekarsko-dentystyczny, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych
Jak wygląda nauka na pierwszym roku?
Najwiekszą zmorą, jak na wszystkich uniwersytetach medycznych jest anatomia. Ilość nauki, której wymaga ten przedmiot jest nie do opisania, jednak w porównaniu do innych miast okazuje się, że jest tutaj bardzo lajtowa - wymagany jest jeden podręcznik (Gworys) na podstawie którego powstał wspaniały skrypt do kolokwiów, można się całkowicie obejść bez Bochenka, Marciniaka i 10 atlasów. W okresach między kolokwiami z anatomii można sobie na pewien czas jej naukę, gdy ich nie ma jest bardzo luźno. Prowadzący w większości nie sprawdzają wiedzy na zajęciach, nie trzeba się na nie systematycznie uczyć i nie dokładają dodatkowego stresu poza kolokwiami, którym towarzyszy przeogromny stres, a zdanie zależy WYŁĄCZNIE od szczęścia do "szpilek" i humoru prowadzącego. Pozostałe przedmioty wymagają niewielkiego nakładu czasu i wiedzy, jedynym przedmiotem, który wymaga większego wysiłku jest histologia, która na szczęście zaczyna się dopiero od drugiego semestru. Przy dobrej organizacji można sobie pozwolić spokojnie na kilka godzin odpoczynku każdego dnia, wyjście w weekendy i odpoczynek np. przez całą sobotę. Zajęcia często rozpoczynają się rano, nawet o 7:30. Plusem jest to, że w piątki na 1 roku są tylko wykłady.
Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?
Biblioteka jest bardzo dobrze zaopatrzona i nowoczesna, z pokojami do nauki grupowej. Część książek jest niedostępna bez wcześniejszej rezerwacji, więc warto robić to odpowiednio wcześniej. Znajduje się tam też stołówka ze smacznym jedzeniem i miejsca, w których można przeczekać przerwy między zajęciami. Jest możliwość wyjazdu na konferencje PTSS bez potrzeby odrabiania zajęć, warsztaty głównie na wyższych latach, koła naukowe bez szału. Uczelnia jest bardzo klimatyczna, większość budynków jest odnowiona lub w trakcie renowacji, znajdują się na Klinikach w jednym miejscu poza wydziałem stomatologii i szpitalem (zajęcia od 3 roku). Wydział stomatologii jest trochę bardziej zaniedbany, mieści się w przedwojennej kamienicy ale wyposażenie jest zadowalające, wnętrze przypomina typowy szpital. Moim zdaniem warto studiować w brzydszym budynku ale z większą szansą na przejście przez studia bez załamania nerwowego.
Jaka atmosfera panuje na uczelni?
Wyścigu szczurów kompletny brak, studenci są bardzo pomocni i starają się sobie pomagać, a nie utrudniać życie. Wykładowcy są bardzo życzliwi, asystenci z nielicznymi wyjątkami bardzo ludzcy. W większości są skłonni iść na ustępstwa, przestawiać terminy zaliczeń i ułatwiać życie studentom. Nieliczni są mniej życzliwi, wymagają mocno przestrzegania wszystkich przepisów i terminów ale i tak nie ma "chamstwa" i traktowania studentów jak zwierzęta. Największe różnice w podejściu panuje wśród prowadzących anatomię, u niektórych można zaliczyć ją stosunkowo łatwo i bez stresu, dowiadując się licznych ciekawostek, inni zamiast pokazywać preparaty zanudzają studentów historiami ze swojego życia, u innych każde wejście do prosektorium równa się zawałowi serca, a poziom trudności kolokwium śni się po nocach.
Jak jest z mieszkaniem?
Mieszkania są drogie, w zależności od miejsca cena potrafi się znacznie różnić. Najlepiej mieszkać w okolicach Starego Miasta/Grunwaldu. Cena za pokój to nawet ok. 1000-1200zł. Akademiki w porównaniu z innymi miastami drogie, w miejscu o bardzo słabym dojeździe do innych części kampusu (poza Kliniki).
Życie w mieście
Miasto bardzo przyjazne, pełne atrakcji, parków, miejsc do odpoczynku, blisko natury. Kawiarnie, kluby i restauracje na bardzo wysokim poziomie, ceny porównywalne z Warszawą. Bardzo dobre możliwości wypadów poza miasto, np. na Dolny Śląsk, do Drezna, Berlina i Pragi. Jest dużo miejsc, w których można miło spędzić czas ze znajomymi, imprezować tak, by nie ześwirować; jest dużo czasu by skorzystać z tego co oferuje miasto. Bardzo dużo obcokrajowców i turystów. Komunikacja miejska kursuje z dużą częstotliwością ale często zawodzi (wykolejenia tramwajów średnio każdego dnia). Kliniki są bardzo dobrze połączone z miastem.
Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki
Największy plus to luźne i życzliwe podejście do studentów - większość prowadzących nie wprowadza dodatkowego stresu, odpuszcza regularne odpytywanie i kartkówki, zwłaszcza z przedmiotów, które nic nie wnoszą. Można się skupić wyłącznie na anatomii i histologii. Nie oznacza to jednak, że studia są bardzo proste - wymagają bardzo dużo nakładu pracy ale przy odrobinie sprytu i regularnej nauce zostaje bardzo dużo czasu na życie i relaks. Można przeżyć pierwszy rok bez zarwania ani jednej nocki i wyspać się po 7-8h.