Położnictwo, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

W porównaniu do klasy maturalnej ilość nauki jest podobna. Są przedmioty "kolosy" jak anatomia, fizjologia czy przedmioty stricte zawodowe, do których trzeba się przygotowywać z zajęć na zajęcia i jest też bardzo dużo nieistotnych zapychaczy, przez co zajęć na początku (1 i 2 rok) jest bardzo dużo. Czasem zajęcia trwały od 7:30 do 20. Obecność na wszystkich zajęciach jest obowiązkowa, także na wykładach. Książek nie potrzeba dużo, niezbędna baza jest łatwo dostępna od starszych roczników lub jako kopie czy pdf'y. Spora część zajęć to praktyki w szpitalach, co jest dużym plusem. Egzaminy nie są bardzo trudne - zdawalność jest wysoka. Studia magisterskie są o wiele łatwiejsze do pogodzenia z pracą i z życiem prywatnym. Nauki i praktyk jest znacznie mniej.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Uczelnia nie daje zbyt dużych możliwości. Są koła naukowe, jednak ubogi budżet i niskie zaangażowanie pracowników nie sprzyjają ich prestiżowi. Uczelnia nie posiada bogatego zaplecza do rozwoju naukowego. Zajęcia są raczej na niskim poziomie, tylko nieliczni prowadzący są naprawdę kompetentni i posiadają imponujący zakres wiedzy, większy niż przeciętny przedstawiciel zawodu. Zasoby biblioteki są podstawowe, książki są w małym nakładzie. Szczególnie trudno o najnowsze publikacje.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Na uczelni panuje totalna dezorganizacja. Brak odpowiedniego zarządzania i współpracy między studentami a dziekanatami itd. Brak jasnych wytycznych, terminów i instrukcji na temat załatwiania konkretnych spraw jak praktyki zawodowe, plany zajęć itp. Część zajęć nie odbywa się zgodnie z planem, prowadzący czasem nie przychodzą na zajęcia bez podania o tym informacji studentom. Panie magister starszej daty mobbingują studentki, pastwią się nad wybranymi osobami i nie kryją personalnej niechęci. Młode prowadzące mimo dużej wiedzy i zaangażowania mają nikłe szanse na wprowadzenie pozytywnych zmian. Osoby które są kompetentne i chcą cos zmienić maja związane ręce. Między studentami panują dobre relacje.

Jak jest z mieszkaniem?

Wynajem mieszkania jest bardzo kosztowny. Kawalerka dla 1/2 osób to koszt około 2000 zł z podstawowymi opłatami za mieszkanie średnim/wysokim standardzie w okolicach nie bardzo oddalonych od centrum. Koszt pokoju to ok. 1500 zł

Życie w mieście

Komunikacja miejska jest dobrze rozwinięta, autobusy i tramwaje jeżdżą często i praktycznie wszędzie można nimi dojechać, także linie nocne są w porządku. W godzinach szczytu są korki ale znośne. Zdarza się, że tramwaj nie przyjedzie albo jest opóźniony.
Sposobów na spędzanie wolnego czasu jest bardzo dużo. Miasto oferuje kilka typowo studenckich miejscówek na relaks w plenerze i poznanie nowych ludzi. Wrocław sprzyja studenckiemu życiu, łatwo znaleźć pracę i rozwijać zainteresowania.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jeśli ktoś chce pracować w zawodzie położnej nie ma znaczenia na jaką uczelnię pójdzie, bo program nauczania wszędzie jest identyczny. Każda uczelnia ma plusy i minusy, jest to etap, który po prostu trzeba przejść, a zawodu i tak uczy się w pracy. Dla samego miasta warto przyjść tu na studia.