Opinie o uczelniach

Stale poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.
Baza zawiera subiektywne, anonimowe opinie. Jeżeli nie zgadzasz się z opinią na temat swojej uczelni - napisz własną.

Znalezionych opinii - 5

Analityka medyczna, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauka jest trochę inna niż w liceum. Trzeba po prostu wczuć się w nowy tryb nauki. Wejściówki, kolokwia czasami co tydzień lub dwa. Jeżeli ktoś będzie się uczył systematycznie i nie odkładał nauki na dwa dni przed sesją to 1 semestr ma zdany bez żadnej poprawki. Na pewno dużo uwagi trzeba włożyć w anatomię, bo jednak chyba najbardziej tutaj mogą trochę pocisnąć. Są takie przedmioty zapychacze typu filozofia, socjologia, które po prostu trzeba ZZZ. Uważam, że po pierwszym semestrze jak ktoś zrozumie jak się studiuje i zobaczy co z czym się je to później będzie miał łatwiej. Rada na przyszłość to abyście uczyli się biologii medycznej bo późniejsze zaliczenie może was zmieść z planszy.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

W wielu katedrach są koła naukowe, które mogą pogłębić waszą wiedzę i zainteresowania z przedmiotem. Jest u nas STDL. Na uczelni są wydarzenia, które mogą poszerzać rozwój typu Medyczna Środa lub wykłady ogólnouniwesyteckie z innych wydziałów.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy i asystenci są na uczelni wspaniali. Są wyrozumiali dla studenta i chcą abyś się czegoś nauczył. Wydział Farmaceutyczny ma najsympatyczniejszego dziekana Pana profesora Kruszewskiego. Między studentami nie ma żadnego wyścigu. Każdy jest wobec siebie miły. Każdy znajdzie szybko swoje towarzystwo.

Jak jest z mieszkaniem?

Są u nas trzy akademiki. Jednak jeżeli już chcesz akademik to tylko nie Fordon bo będziesz musiał cały dzień spędzać w centrum miasta. Zajęcia potrafią być nawet do 20.00. Najlepiej to wynająć mieszkanie w centrum miasta obok Jurasza lub na Jagiellońskiej, bo masz wtedy praktycznie wszędzie blisko. Za mieszkanie nie zapłacisz dużo tak około 600-1500.

Życie w mieście

Bydgoszcz to nie jest takie miasto jak Gdańsk czy Warszawa. Trzeba być tego świadomy. Nie ma tutaj wiele klubów. Można spędzać czas w pubach, teatrze, operze, filharmonii, restauracjach, parkach. Przy dobrej organizacji czasu i systematyczności można ogarnąć nawet 2 dni wolnego. Komunikacja miejska bywała lepsza. Najlepszym podsumowaniem tego byłoby spojrzenie się mieszkańców na zepsuty tramwaj przez sekundę i dalsze pójście do celu, bo nikogo to tam nie dziwi, że chociaż raz w tygodniu nie popsuje się autobus czy niewykolei tramwaj.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Dla mnie super uczelnia czasami trzeba mieć do niej cierpliwości, ale gdybym miał wybrać jeszcze raz to wybrałbym ten kierunek i to miasto.

Analityka medyczna, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pierwszym roku jest ciężko, trzeba się przestawić na trochę inny tryb życia i nauki. Nauki wydaje się być więcej, ale trzeba się nauczyć się ją organizować i będzie w porządku. Studia można przetrwać prawie bez książek tylko korzystać z notatek osób z roczników wyżej lub materiałów od prowadzących. W każdym semestrze jest zazwyczaj jeden trudniejszy przedmiot. Z roku na rok ma się coraz więcej doświadczenia jak sobie radzić z nauką, więc nie wydaje się to takie straszne, zajęć również jest mniej. Przedmioty są coraz przyjemniejsze, związane z zawodem, ale niestety są też tzw "zapychacze" które trzeba zaliczyć i do niczego w pracy się nie przydadzą.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Myślę ze jeśli komuś zależy to może bez problemu się w tym odnaleźć, można iść i na warsztaty i do koła naukowego ale raczej polecałabym się na to nastawić raczej w 2 lub 3 roku, żeby posiadać już bardziej specjalistyczna wiedzę.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Relacje z większością prowadzących są w porządku, udostępniają swoje materiały do nauki, szczególnie już na wyższych latach.

Jak jest z mieszkaniem?

To mnie nie dotyczy ponieważ Bydgoszcz jest moim rodzinnym miastem

Życie w mieście

Myślę że komunikacja miejska jest na dobrym poziomie, minusem są długie przerwy między zajęciami, które są upierdliwe, ponieważ ciężko sensownie zorganizować sobie czas na przykład na pracę.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam ten kierunek dla mnie był strzałem w 10.

Analityka medyczna, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Wiadomo, trzeba się uczyć systematycznie. Wejściówki, kolokwia czasami na każdych zajęciach, ale wszystko da się zaliczyć raczej bez problemu.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Bardzo dużo kół naukowych jednak na pierwszym roku ciężko się w coś zaangażować przez zmianę trybu nauki po szkole średniej.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy i asystenci są zazwyczaj wyrozumiali i „normalni” do pogadania (dość często są pytania jakie plany na weekend albo jak minął, jakie przedmioty najtrudniejsze, nad czyn najdłużej siedzimy), nie ma wyścigu szczurów w moim odczuciu, pomagamy sobie wzajemnie w grupie i z całym rokiem choć są tez grupy gdzie „powiem ci źle bo jesteś konkurencją” ale to jedna grupa z 6.

Jak jest z mieszkaniem?

Akademik do którego idzie się dostać jest dość daleko od uczelni i trzeba poświecić dużo czasu na dojazdy także zdecydowanie polecam wynająć pokój i naprawdę idzie znaleźć dobra lokalizacje nie za miliony

Życie w mieście

Dojazdy na zajęcia są bardzo dobre i tramwaje i autobusy także nikt nie ma problemu z dojechaniem na zajęcia czy z poruszaniem się po mieście.

Analityka medyczna, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Najgorsze są pierwsze dwa lata studiów. Dużo przedmiotów a co za tym idzie dużo egzaminów i ogólnie sporo nauki. Przedmioty ciężkie typu matematyka, biofizyka, chemia, anatomia czy fizjologia. W ogóle nie ma porównania z nauką w liceum gdzie materiału było o wiele mniej. Mało czasu wolnego od rana do wieczora zajęcia. Jednak z czasem z kolejnym rokiem studiów jest trochę lżej. Przedmioty stają się bardziej kierunkowe dotyczące kierunku studiów. Ja znalazłam nawet czas na pracę na 4 i 5 roku studiów.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć przeciętny. Są przedmioty na wysokim poziomie a są przedmioty tzw ,,lajtowe". Wszystko zależy od prowadzących. Możliwości po ukończeniu studiów są. Jest coraz większa potrzeba młodych diagnostów w laboratoriach, ponieważ kadra jest coraz starsza.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera raczej przyjazna choć jak wszędzie zdarzają się niemili wykładowcy.

Życie w mieście

Komunikacja w miarę okej. Dojazd do uczelni jest dobry nawet z drugiego końca miasta. Jest sporo klubów dla studentów gdzie można wyjść. Ogólnie okej.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie żałuję wyboru kierunku i uczelni. Chociaż na początku mówiono nam że nie znajdziemy pracy po tym kierunku to teraz zapotrzebowanie jest coraz większe i praca jest.

Analityka medyczna, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CM UMK) - opinia studenta V roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Trochę ciężko było po liceum przestawić się na tryb studiowania (w liceum były regularne klasówki, zakres materiału na sprawdzian czy test był konkretnie podany i okrojony, natomiast na studiach wygląda to zupełnie inaczej :)). Grunt, to przetrwać ten ciężki okres, a potem w miarę upływu czasu z pewnością każdy nauczy się i wypracuje własną metodę "jak się uczyć na studiach". Analityka medyczna to wymagający kierunek i nauki jest naprawdę sporo, szczególnie na pierwszych latach. Później jest już o wiele prościej, bo da się bazować na wiedzy, którą zdobyło się na początku. Jeśli chodzi o wolny czas to wszystko zależy od organizacji (na pewno da się wyjść przynajmniej raz w tygodniu na miasto ze znajomymi :)).

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Na uczelni funkcjonuje wiele kół naukowych, które dają możliwość zagłębienia danej dziedziny - na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Po ukończeniu kierunku istnieje możliwość podjęcia studiów doktoranckich oraz/lub rozpoczęcie specjalizacji.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Jeśli chodzi o "wyścig szczurów" na roku czy uczelni, to wydaje mi się, że to zależy od rocznika - z pewnością mniejszy czy większy będzie na pewno jak wszędzie. Z podejściem wykładowców do studentów jest różnie, ale jednak więcej jest dobrych i "ludzkich" relacji (tutaj też warto zwrócić uwagę na podejście studenta do wykładowcy - uczciwość i szczerość często popłaca i później jest to odwzajemnione przez wykładowcę :)).

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny mieszkań są różne, chociaż średnio za wynajęcie pokoju jednoosobowego wychodzi ok. 700 zł. Jeśli chodzi o akademiki, to mogę się wypowiedzieć tylko o DS3 - mieszkanie tam jest super opcją! :) lokalizacja jest bardzo wygodna, z reguły o nic nie trzeba się martwić, częstość imprez i poziom hałasu jest zdecydowanie wbrew stereotypom jakie istnieją na temat życia w akademiku :) ogólnie jeśli masz możliwość zakwaterowania się w akademiku to szczerze polecam! Wynajmowanie mieszkania też ma swój urok, chociaż tutaj może być różnie ze współlokatorami - nie chce generalizować ale osobiście polecam szukania osób, które studiują na tej samej uczelni, ponieważ wtedy unikniesz konfliktów pt. "ja muszę się uczyć, a Ty znowu robisz imprezę w środku tygodnia!"

Życie w mieście

Budynki dydaktyczne są w różnych miejscach Bydgoszczy, ale jeśli chodzi o przemieszczanie się między nimi, to nie stanowi to większego problemu - komunikacja miejska daje radę! Bydgoszcz wbrew pozorom nie jest takim dużym i zatłoczonym miastem w porównaniu z innymi miastami uczelniami wyższymi.
Jeśli chodzi o możliwości spędzania wolnego czasu, to życie studenckie w tym mieście jest naprawdę tanie (mam znajomych, którzy studiują w innych miastach i różnice jeśli chodzi o ceny na mieście i promocje studenckie są spore).

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Na pewno nie żałuję, że wybrałam studia w tym mieście! Kierunek jest wymagający ale jeśli ktoś jest zainteresowany tym obszarem medycyny to myślę, że będzie zadowolony mimo wszelkich trudów.