Opinie o uczelniach

Stale poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.
Baza zawiera subiektywne, anonimowe opinie. Jeżeli nie zgadzasz się z opinią na temat swojej uczelni - napisz własną.

Znalezionych opinii - 9

Kierunek lekarsko-dentystyczny, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Podobnie do innych opinii, mi było mega ciężko, płacz, psychiatra i leki. Przetyrało człowieka.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Całkiem sporo jest możliwości, jak masz czas i chęci.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Dobre pytanie. Chyba dużo zależy od grupy, z którą ma się zajęcia. Asystenci specyficzni :D kto wie ten wie, trzeba mieć dużo dystansu do nich.

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkanie 32m około 2400

Życie w mieście

Białystok ma wiele urokliwych zakątków, polecam rowerowe wycieczki do okolicznych miejscowości np. Supraśl.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Może studia nie są na najwyższym poziomie, niektóre zajęcia na siłę robione. Wielokrotnie kusiło rzucić to w pi*** i wyjechać do Tajlandii. Z perspektywy czasu wyparłam wiele złego. Żałuję, że studia weszły mi na psychę, ale z drugiej strony teraz jestem silniejsza. Jak kochasz stomatologię to ta uczelnia Cię nie zniechęci ;)

Kierunek lekarsko-dentystyczny, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest bardzo dużo i czasami można się załamać. Mało się śpi i dużo osób nie daje sobie rady. Są to studia ciężkie, dla pasjonatów.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Umb jest stosunkowo nowoczesną uczelnią i zapewnia rozwój w wielu dziedzinach.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Studenci są dość zgrani ze sobą -
Wyjątek stanowią ludzie z ib - najsłabsi z zawyżoną samooceną

Jak jest z mieszkaniem?

Jest sporo fajnych mieszkań blisko uczelni - duży plus - szczególnie dla osób słabo znających miasto

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Myślę, że największym minusem uczelni jest zły system przeliczania punktów w rekrutacji - matura międzynarodowa mimo, że jest na stosunkowo niskim poziomie ma zbyt wysoki przelicznik. W efekcie kilkanaście osób na moim roku nie potrafiło nawet wzorów Fischera. Po sesji nikt z tych ludzi nie zdał nawet chemii - niektórzy zdali jedynie angielski. Myślę, że władze uczelni powinny zrobić z tym porządek, bo jaki cel ma przyjmowanie studentów, którzy są następnie wyrzucani.

Kierunek lekarsko-dentystyczny, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Tempo nauki w miarę roku się rozkręca, ale nie jest też jakieś zawrotne. I rok to przyzwyczajenie się do nowego sposobu nauki. Najwięcej na naukę poświęcałem na początku 2 semestru, ponieważ weszło dużo nowych przedmiotów, które na szczęście szybko się skończyły oraz koniec 2 semestru z powodu wielu zaliczeń. Z książek raczej się nie korzysta, uczymy się z notatek z poprzednich lat.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Z poziomem zajęć jest różnie, na zapychaczach panuje doktryna "czy się stoi, czy się leży, zaliczenie się należy". Na przedmiotach ogólnolekarskich uczymy się na kolokwia i egzaminy. Natomiast zajęcia stomatologiczne to nauka na wszystkie zajęcia. Najwięcej nauki wymagały nauczanie przedkliniczne i periodontologia, na wszystkich zajęciach była odpytka + ewentualnie poprawki jak ktoś nie zaliczył. Asystenci od tych przedmiotów byli bardzo mili, pomocni i kompetentni. Największą zaletą uczelni jest prężnie działający PTSS, który daje dużo możliwości rozwoju jak np. wyjazdy na konferencje, udział w akcjach profilaktycznych.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Jest super, dobry przekaz leci i niech się trzyma cała stoma. Większość asystentów bardzo spoko, uczelnia jest prostudencka. Nie ma problemu z przekładaniem zaliczeń/kolokwiów/egzaminów. Wyścigu szczurów na I roku nie było, podobno zaczyna się na ostatnich latach.

Jak jest z mieszkaniem?

Całkiem tanio, mieszkanie 40m w centrum wychodzi do 2 000 zł.

Życie w mieście

Słabo, po pierwszym semestrze puby nam się skończyły i co piątek chodziliśmy do tego samego. Nie ma co ukrywać, to nie jest imprezowe miasto. Pałac jest przepiękny <3

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Gdybym miał jeszcze raz wybierać uczelnię, wybrałbym UMB. Asystenci są super, zawsze pomagają. Dużą zaletą jest duży wpływ studentów na kierunek poprzez PTSS (konferencje, akcje profilaktyczny, możliwe ze jakieś szkolenia też były). Na I roku raczej mało kto odpada, bardziej rezygnują osoby, którym kierunek nie odpowiada. Mamy super wyposażone centrum symulacji medycznych.

Kierunek lekarsko-dentystyczny, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) - opinia studenta I roku studiów niestacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Zdecydowanie więcej nauki, 1 rok jest raczej ciężki - dużo przedmiotów i dużo rzeczy do nauki, ale tak właśnie wyglada studiowanie lekdentu :) mamy więcej rzeczy do ogarnięcia w krótszym czasie niż lekarski, ale daje się jakoś radę.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Bardzo duże, na pierwszym roku mamy nauczanie przedkliniczne, jako jedyna uczelnia w Polsce, w nowoczesnym CSM, które jest super wyposażone - jak prawdziwy gabinet stomatologiczny! Biblioteka mieści się w pałacu branickich, jest bardzo dobrze wyposażona praktycznie wszystko można w niej znaleźć + jest możliwość czytania książek online, wiem, ze zakład protetyki dysponuje CAD/CAM’em, który nie wszystkie uczelnie w Polsce mają, na pewno jest to uczelnia, która jest ukierunkowana na ukształtowanie bardzo dobrego lekarza-dentysty co w sumie można wywnioskować po tym, że najwiecej wymagają właśnie z przedmiotów typowo stomatologicznych, te okołomedyczne nie są aż tak bardzo ,,ciśnięte”.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Szczerze powiem, ze ogólnie wykładowcy i asystenci super - pani docent, która prowadzi nauczanie przedkliniczne to cudowna kobieta z dużą cierpliwością, która zawsze pomaga nam gdy wiercimy w zebach czy robimy endo. Raczej wszyscy są ludzcy i dobrze nastawieni do studenta, tak samo ogromną sympatią darze asystentów z histologii i z anatomii - super ludzie, bardzo uprzejmi, którzy chcą nauczyć i wytłumaczyć!

Jak jest z mieszkaniem?

Bardzo tanie mieszkania - fajny pokój można już mieć od 500-600 zł mieszkania też tanie w dobrym stanie, akademik wiem, ze niedrogi i w miarę okej.

Życie w mieście

Ogólnie Białystok jest zielony, dużo tu dobrych restauracji i barów - minusem jednak w mojej ocenie jest to, ze są jedynie autobusy. Białystok to duże miasto, a UMB też ma własny klub studencki - Herkulesy gdzie często są chwalone imprezy.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Ogólnie polecam UMB i lekdent tutaj - szczególnie myśle, że jest to kierunek dedykowany osobom, które albo są mega nastawione na to aby uczyć się tylko przedmiotów typowo zawodowych albo osób, które nie są do końca przekonane czy lekdent jest dla nich, bo na zajęciach przedklinicznych wiercąc w zebach czy wykonując leczenie kanałowe czy skaling można ocenić czy się czuje w tym dobrze czy nie, a po pierwszym roku rzucić nie jest tak szkoda jak po 2 roku :)
Ja natomiast przenoszę się z Białegostoku dlatego, ze mam bardzo daleko do domu, a jednak jestem typem osoby, dla której odległość gra dużą rolę, jednak tę uczelnię będę wspominać bardzo dobrze!

Kierunek lekarsko-dentystyczny, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Znacznie więcej niż w liceum, ciężej materiałowo, czasami mało się spało a raczej nocą uczyło, tygodnie z kołami najgorsze, ale jak się ktoś postara to jest to do przejścia.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Kierunek studiuje po to aby zdobyć zawód proste. Co dalej to moje i będzie zależało tylko i wyłącznie ode mnie. Uczyć się będę dla siebie bo teraz to często gęsto by zdać bo jak mam wolny czas i chce coś więcej poczytać to mi się nie chce, wole odpocząć. Generalnie jestem już zmęczona studiami i jak nie muszę to się nie uczę, nie ma co się przeuczać bo to wyjdzie później nie będzie siły na te książki :( Rozwój? Zależy od asystenta czy będzie chciał cię nauczyć, lub dać ci samemu coś zrobić, są super mądrzy asystenci, wspaniali lekarze, i sporo tych co trują atmosferę, dużo wymagają i mało tłumaczą szczególnie pierwsze lata. Też trzeba pamiętać ze nie wolno pytać o coś co przypadkiem było już omawiane na wcześniejszych zajęciach by te way.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Zależy od zakładu/ asystenta/ spiny bo i takie bywają. Ale nie ma co narzekać pomagamy sobie :)

Jak jest z mieszkaniem?

Taniej niż w innych częściach PL zapewne. Znajdzie się takie po 450 i takie po 900 pokoje kto co woli. Akademik DS2 serdecznie polecam

Życie w mieście

Kolektyw uptodate i tyle w temacie. Fajne knajpki! Dużo zieleni

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Przygotuj się na odsieczke na 4 roku, egzaminy końcowe na 5 a generalnie to chiliza z perspektywy czasu, do przejścia, do poczilowania, do potańczenia, do nieprzespanych nocek niestety tez. Ocena wysoka dlatego ze kocham stomatologie, i wydaje mi się ze umb to był dobry wybór, kierunku bym raczej nie zmieniła (zawsze tam deko żalu ze nie lek, szczególnie zajęcia na pediatrii z dzieciaczkami;( ale nie chciałabym pracować w szpitalu jednak, dyżury to nie dla mnie) wolę pracować później na swoim albo chociaż w godzinach jakich chce i kiedy chce. Kocham zabiegówkę, wiec jak coś to zawsze może się zająć chirurgia takie moje zdanie. Zastanawiam się jak w innych uczelniach, więc nie mam co porównywać, możne trochę ubolewam że nie studiuję w większym mieście choć polubiłam Białystok, no ale cóż jest jak miało być ;) przedmioty zawodowe bardzo mi się podobają, niektóre z nich nawet bardzo bardzo więc wiem ze dobrze wybrałam.

Kierunek lekarsko-dentystyczny, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest dosyć sporo. Pierwszy semestr skupia się głównie wokół anatomii, ponieważ u nas trwa ona tylko pół roku. Drugi semestr zdecydowanie bardziej wymagający, ze względu na obszerny materiał do opanowania zarówno z histologii i biochemii (które oczywiście są również w pierwszym semestrze) jak i z przedmiotów stomatologicznych takich jak np. materiałoznawstwo protetyczne. Dużo zajęć.
Ogólnie raczej wszystko jest w miarę do ogarnięcia.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Na zajęciach przedklinicznych mieliśmy okazję zmierzyć się nie tylko teoretycznie, ale również praktycznie (super wyposażone Centrum Symulacji Medycznych) z pewnymi dziedzinami stomatologii. Poznaliśmy podstawy stomatologii zachowawczej, endodoncji oraz periodontologii.
Warto zapisać się do PTSS.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wydaje mi się, że wszyscy na roku są nastawieni na pomaganie sobie nawzajem, nie czuje się żadnego wyścigu szczurów. Jeśli chodzi o podejście wykładowców i asystentów do studentów to z tym też jest raczej na plus. Po pierwszym roku można powiedzieć, że UMB jest uczelnią prostudencką.

Jak jest z mieszkaniem?

Można wynająć mieszkanie/pokój w dobrej cenie. Białystok nie jest aż tak drogi w porównaniu np. z Warszawą.

Życie w mieście

Miasto samo w sobie jest spokojne, zielone - dużo parków.
Kampus uczelni nie jest duży, wszędzie jest w miarę blisko.
Ogólnie jest gdzie zjeść (często bardzo tanio), no i jest gdzie wyjść ze znajomymi.
Nocne autobusy, nie skomentuję tego nawet.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Po pierwszym roku mogę powiedzieć, że cieszę się z mojego wyboru.

Kierunek lekarsko-dentystyczny, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) - opinia studenta V roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Prawdziwy szok po liceum - mnóstwo nauki z dnia na dzień (niektóre zakłady wymagają przygotowania partii materiału już na pierwsze zajęcia), do tego jest to materiał wymagający często uczenia się na pamięć, bez zrozumienia. Czas wolny jest, ale mają to osoby albo dobrze zorganizowane i radzące sobie z nauką, albo osoby zaliczające wszystko w ostatnich terminach i nie uginające się pod lawinowo rosnącymi zaległościami (tydzień urlopu zdrowotnego w złym momencie semestru może odbijać się czkawką aż do końca roku). Rozkład zajęć jest absolutnie losowy i można czasami spędzić większość dnia na uczelni, a po powrocie być zmuszony do nauki na następny dzień zajęć. Nie pomagają tutaj obowiązkowe wykłady, na których pojawiają się czasami listy obecności. Kiedy znajomi z innych uczelni będą imprezować lub szukać dorywczej pracy, Ty będziesz rozpaczliwie łapać godziny snu między sesjami nauki. Naturalnie, w weekendy da się trochę odpocząć, ale mimo wszystko trzeba zorganizować sobie jego część na przygotowanie się do zajęć. Książki można otrzymać na szkoleniu bibliotecznym, ewentualne braki da się uzupełnić ksero i notatkami od starszych roczników. Na kolejnych latach jest nieco lepiej, chociaż 4 rok to prawdziwy koszmar, że względu na ogromną liczbę godzin do wysiedzenia na uczelni i masę zaliczeń - 5 rok to przy nim słodkie wakacje. Podsumowując: od samego początku trzeba być bardzo czujnym i skoncentrowanym, bo każdy przedmiot może się potencjalnie skończyć bardzo drogim warunkiem (w porównaniu z innymi wydziałami UMB), wylecieć da się na każdym roku, chociaż najczęściej ludzie odpadają na pierwszym - potem większość osób wytrzymuje już do końca.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć jest zróżnicowany i zależy w dużej mierze od asystenta prowadzącego ćwiczenia (niektóre zakłady mają rotację asystentów i student ma do czynienia z każdym z nich). Można trafić dobrze i źle, wszystko zależy od szczęścia. Na wszelki wypadek, radzę nie nastawiać się na głaskanie po głowach i traktowanie w 100% na równi z ludźmi. Zdecydowanym plusem jest to, że mamy niemal gwarancję znalezienia pracy i możemy ją zaczynać w pełnym wymiarze praktycznie zaraz po studiach - luksus, o którym studenci lekarskiego mogą tylko pomarzyć.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Jak wyżej, czasami (rzadko) komuś możemy nie spodobać się od wejścia i wtedy przedmiot będzie wspominany mało przyjemnie. Nie panuje jakaś straszna psychoza, ale zdarzają się takie kwiatki jak konieczność usprawiedliwiania nieobecności na wykładzie (który nierzadko pokrywa się z obowiązującym podręcznikiem) albo odrabianie zajęć w jakichś dziwnych godzinach, bo osoba prowadząca jest ciągle zajęta. Wyścigu szczurów nie ma, sporadycznie ktoś nie podzieli się notatkami, ale zawsze można je zdobyć od kogoś innego.

Jak jest z mieszkaniem?

Miasto jest śmiesznie tanie, 550-600 zł za pokój w mieszkaniu tuż pod uczelnią, atrakcyjnie zlokalizowane akademiki, dużo miejsc z przystępnie wycenionym jedzeniem. Imprezowanie też nie uszczupla zbytnio portfela, a taksówki należą do najtańszych w regionie.

Życie w mieście

Komunikacja miejska jest, tyle można o niej powiedzieć. Nie ma tragedii, ale nie ma też czym się zachwycać (autobusy nocne to jakiś mit dla naiwnych). Fantastycznym rozwiązaniem jest sieć rowerów Biker, którą da się użytkować praktycznie za darmo, jeśli nie pokonuje się dystansów większych niż 2 stacje (wygodnie rozlokowane i liczne).

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Kierunek polecam osobom o silnej psychice i wysoce zmotywowanym. Nie jest to miejsce dla Ciebie, jeśli planujesz iść na jakiekolwiek studia i "coś się wymyśli". W takich przypadkach polecam Wydział Nauk o Zdrowiu lub pozostałe białostockie uczelnie - znacznie więcej możliwości zmiany decyzji w trakcie kształcenia. Należy pamiętać, że lek-dent to JEDNOLITE studia pięcioletnie, które trzeba zaliczyć ciągiem i obowiązują rozliczenia całoroczne (jeżeli przedmiot trwa dwa semestry, to w jednym roku akademickim zalicza się obie jego części albo powtarza się go w całości w następnym roku, płacąc przy tym równowartość całego semestru na innej uczelni). Każdy zaliczony rok daje niebywałą satysfakcję, ale jest okupiony ciężką pracą i wyrzeczeniami.

Kierunek lekarsko-dentystyczny, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) - opinia studenta IV roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na pierwszym roku ciężko jest ogarnąć nową rzeczywistość, gdzie jest zupełnie inny system nauki, nie ma prowadzenia za rękę, wszystko trzeba załatwić samemu. Przede wszystkim wejściówki są na początku trudne do zaliczenia, bo nikt nie jest przyzwyczajony do tego, żeby perfekcyjnie opanować materiał na zajęcia, które dopiero się odbędą. Było sporo nauki, ale też trochę czasu na odpoczynek, zazwyczaj w jeden dzień w weekend można było wyluzować. Drugi semestr drugiego roku był ciężki, trzeci rok mega luźny, a czwarty jest straszny. Zajęcia od 8 do 18 i masa zaliczeń.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Na pewno mój kierunek daje pewność pracy i za to go cenię. W Białymstoku jest bardzo wysoki poziom nauczania, ale brakuje możliwości wyjazdów. Dużo jest kół naukowych, a w nich organizowane są różne warsztaty, więc warto.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Różnie. Są asystenci fajni i gorsi. Atmosfera też zależy od rocznika, u mnie jest widoczny wyścig szczurów, ludzie mało sobie pomagają. Bezsensowne są obowiązkowe wykłady, to jeden z dużych minusów, bo często są one w bardzo późnych godzinach.

Jak jest z mieszkaniem?

Życie jest bardzo tanie. Za 550 zł można wynająć pokój jednoosobowy w bardzo wysokim standardzie dwie minuty od uczelni.

Życie w mieście

Zajęcia są w jednym miejscu i to jest duży plus. Jest masa miejsc z domowym i bardzo tanim jedzeniem, np. naleśniki za 3,50 albo zupa za 2 zł.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Kierunek jest bardzo ciężki i drugi raz chyba bym go nie wybrała. Z uczelni i miasta jestem bardzo zadowolona.

Kierunek lekarsko-dentystyczny, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) - opinia studenta V roku studiów stacjonarnych

0

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Czasu wolnego jest bardzo niewiele. Dużo trzeba się uczyć także w weekendy. Najtrudniejszy jest 3 rok, ponieważ jest wtedy najwięcej przedmiotów. 5 rok - sama przyjemność i odpoczynek :)

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć, szczególnie praktycznych jest bardzo wysoki. Przyjmujemy pacjentów już od 2 roku. Prężnie działa tutaj oddział PTSSu, dzięki czemu jest wiele możliwości wyjazdu na konferencje.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wyścigu szczurów na tym kierunku się nie obserwuje.

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny za pokój: ok 400-600 zł. Wynajem kawalerki - od 800 zł. Akademik mieści się tuż przy szpitalu, w którym mamy większość zajęć.

Życie w mieście

Miasto małe, bez korków. Idealne do zamieszkania :) przyjazne studentom... jest mnóstwo wydarzeń kulturalnych i miejsc, do których można wyskoczyć w wolnym czasie.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Polecam!!! Wyniki LDEK mówią same za siebie - jesteśmy bardzo dobrą uczelnią!